Články: Pre študentov
O projekte

 

Čo všetko môžete s deťmi počas veľkonočných sviatkov robiť doma?

Foto: Bigstock
Aj na internete môžete nájsť veľa zaujímavých vecí. / Foto: Bigstock

Aj napriek aktuálnym prísnym opatreniam počas veľkonočných sviatkov môžete toho zažiť doma vďaka pripojeniu k internetu naozaj veľa. Ak by ste radi využili čas kvalitne, tu je zopár tipov, ako využiť nadchádzajúce dni voľna.

 

Absolvovať prehliadku známych miest

Hoci je v súčasnosti nemožné cestovať, možno vám pomôže aspoň virtuálne navštíviť zaujímavé miesta sveta. Môžete sa tak vydať na komentovanú virtuálnu prehliadku Múzea Louvre v Paríži, prejsť sa po priestoroch svetoznámej Harvardskej univerzity, vyšplhať sa do kopcov  Macchu Pichhu v Peru, či sa vydať priamo do Vatikánu, najmenšieho mestského štátu na svete. V rámci Vatikánu si môžete detailne pozrieť Sixtínsku kaplnku či Rafaelove izby a Nikolínsku kaplnku a Sálu Chiaroscuri, ktoré boli až doposiaľ pre verejnosť neprístupné.

 

Čítať e-knihy zadarmo

 • Najväčšiu bezplatnú elektronickú knižnicu slovenskej literatúry na internete sprístupňuje denník SME vďaka projektu Zlatý fond. V súčasnosti je medzi nimi napríklad aj kompletné dielo Andreja Sládkoviča a Jána Kalinčiaka či Slovenské prostonárodné povesti Pavla Dobšinského, ale aj súčasní autori ako Ľubomír Feldek. Zverejnené sú aj tituly od svetových autorov ako sú Charles Dickens, Karel Čapek, Josef Čapek, Arthur Conan Doyle, Jack London William Shakespeare a ďalšie. Všetky diela sa dajú na stránke voľne čítať, stiahnuť alebo vytlačiť.
   
 • Pražská mestská knižnica sprístupnila 1330 kníh, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť priamo do počítača, čítačky či mobilného telefónu. Stačí si vybrať z ponúkaných formátov (najčastejšie pdf. a epub.). Nájdete medzi nimi beletriu, životopisy, knihy o umení, náboženstve, ekonomike, komiksy, fantasy, a mnohé iné. Stačí si prelistovať elektronický katalóg.
   
 • Ak by ste mali počas sviatkov chuť sa vzdelávať Univerzita Pavla Jozefa Šafárika sprístupnila na svojej stránke 327 svojich elektronických publikácií.
   

Navštíviť Slovenskú národnú galériu

Okrem virtuálneho prezerania zbierok umenia, ktorý obsahuje až 133 415 výtvarných diel od 7372 autorov a exkurzií prináša Slovenská národná galéria aj rôzne videá a rozhovory o umení, či zaujímavosti zo sveta umenia. Diela si môžete voľne stiahnuť vo vysokom rozlíšení a využívať na súkromné aj komerčné účely, a teda ich kopírovať, zdieľať či upravovať. Ak sa vám niektoré dielo zapáči môžete si objednať reprodukciu zo zbierok Slovenskej národnej galérietlačenej alebo digitálnej forme.

 

Vypočuť si koncert

V online hudobnom videoarchíve Slovenskej filharmónie si môžete okrem iných vypočuť:

 • Filmovú hudbu pre deti -  napríklad hudbu z filmu Piráti z Karibiku od svetoznámeho Hansa Zimmera, či diela od skladateľa Johna Williamsa ako napríklad  Pochod dobyvateľov z filmu Indiana Jones, hudbu z filmu E.T. Mimozemšťan či Kráľovský pochod z filmu Hviezdne vojny.  
 • Koncerty Slovenskej filharmónie – koncerty dávnych majstrov ako Šostakovič, Chopin, Beethoven, Wagner a mnoho ďalších.
 • Komorné koncerty a recitály – tu si môžete vypočuť napríklad Bratislavské gitarové kvarteto, či deti s mimoriadnym nadaním, ktoré sú laureátmi mnohých medzinárodných súťaží.
   

Tipy, ako stráviť čas s deťmi

Hoci sú možnosti aktivít pre deti doma obmedzené, môžete sa inšpirovať nasledovným zoznamom:

 

 • Rozprávky. Každý večer si s deťmi môžete vypočuť klasické rozprávky od Pavla Dobšinského a Hansa Christiana Andersena,  ktoré každý deň číta člen činohry Slovenského národného divadla Robert Roth.
   
 • Audioknihy. Audible je aplikácia pre audioknihy od spoločnosti Amazon, ktorá zverejnila zoznam niekoľkých audiokníh, ktoré sú dostupné zadarmo. Urobili tak s cieľom podporiť ľudí, aby zostali doma a zabrániť tak šíreniu nového koronavírusu. Knihy sú načítané vo viacerých jazykoch: v angličtine, čínštine, francúzštine, nemčine, taliančine aj španielčine a sú voľne dostupné na webe, tablete alebo mobile. Ak má vaše dieťa chuť zdokonaliť si cudzí jazyk môže si vypočuť rozprávky pre deti všetkých vekových kategórií ako je Bambi, Alica v krajine zázrakov, Harry Potter, ale aj mnoho súčasných príbehov.
   
 • Omaľovánky. Obrázky môžete buď vytlačiť, a tak vyfarbiť úplne zadarmo alebo priamo v počítači, na mobile alebo tablete. Pozrite si jarné a veľkonočné omaľovánky alebo napríklad personalizované omaľovánky s menom vášho dieťaťa.
   
 • Cvičenie. Deťom môžete dopriať rannú rozcvičku s členkou Baletu Slovenského národného divadla, Sarah Millner. Cvičenie, ktoré precvičuje naozajstná baletka môže byť veľmi inšpirujúce najmä pre dievčatá. Prípadne si kliknite na videá Športovej akadémie Mateja Tótha. Pipravili pre deti tréningy pod názvom Telesná na doma
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.