8 tipov, ako pracovať z domu s deťmi

Pracovať z domu s deťmi nie je jednoduché.
Pracovať z domu s deťmi nie je jednoduché. / Foto: Bigstock

Ako zvládnuť prácu z domu?

 

Máte nariadený home office no vaše deti sú z dôvodu zatvorených škôl a škôlok doma. Faktom je, že v súčasnej dobe to nemá ľahké nikto, takže by zamestnávatelia mali by aspoň trochu zhovievaví. Aby ste to spoločne zvládli, je potrebné si nastaviť určité pravidlá:

 

1 | Porozprávajte sa o vašej situácii

Za predpokladu, že sú vaše deti dosť staré na to, aby sa samy zamestnali, vysvetlite im vašu situáciu, aby pochopili, že sa musíte na prácu sústrediť celý deň s minimálnymi prerušeniami. Povedzte im, že sú súčasťou tímu a ich úlohou je teraz pomáhať mame alebo otcovi v práci.

 

2 | Zamestnajte deti

Stanovte svojim deťom ciele, aby ste ich udržali zamestnané. Je na vás, či cieľom bude niečo zábavné a kreatívne alebo niečo užitočné ako upratanie svojej izby. Ak úspešne splnia cieľ, ponúknite im odmenu. 

 

3 | Vytvorte pre deti kreatívnu zónu

Či už to bude v detskej izbe alebo v kuchyni, ideálne čo najďalej od vašej pracovne. Zhromaždite všetok kreatívny materiál od papierov, nálepiek až po skrutky a izolačné pásky. Veci, ktoré sú bezpečné, ale neslúžia primárne na hranie. To deti udrží chvíľu zamestnané.

 

4 | Vymedzte si svoj priestor pre „domácu kanceláriu“

Nemusíte sa úplne izolovať od detí, ale kuchynský stôl pravdepodobne nebude slúžiť ako optimálny pracovný priestor. Vyhľadajte v domácnosti dobre osvetlené miesto, najlepšie samostatnú izbu s dverami, ktorá vám umožní minimalizovať vaše prerušenia.

 

5 | Nočné smeny

Zúfalé časy si vyžadujú zúfalé riešenia. Ak máte ťažký deň a vaše deti sa rozhodli, že vám situáciu neuľahčia, no vás tlačí termín, pokúste sa znova pracovať až keď deti zaspia a vaša domácnosť stíchne. Ak máte takú možnosť, pred tým si zdriemnite, aby ste zvýšili úroveň energie na noc. Nerobte si z toho však zvyk, pretože nedostatok spánku má negatívne vedľajšie účinky, vrátane zníženej úrovne produktivity. Odpočiňte si aj na druhý deň a neočakávajte od seba príliš veľa.

 

6 | Buďte ranné vtáča

Pokúste sa vstávať skôr ako vaše deti. Ráno, keď všetci ešte spia je vynikajúca príležitosť na vyškrtnutie niekoľkých položiek zo zoznamu, ktoré máte ten deň za úlohu. Ak skoro ráno nie ste v stave, aby ste dokázali efektívne pracovať, môžete tento čas využiť na vykonanie niekoľkých domácich prác, ktoré by ste tak či tak museli počas dňa spraviť. Prípadne si len pokojne vypite kávu a naplánujte si úlohy na celý deň, kým vás nikto nevyrušuje.

 

7 | Práca cez víkend

Niektoré dni je naozaj ťažké pracovať z domu, to môže mať za následok, že budete oproti pôvodným plánom a požiadavkám vašich nadriadených zaostávať. A zúfalo hľadáte spôsob, ako dohnať stratený čas, vstaňte skoro ráno v sobotu alebo v nedeľu, aby ste všetko dohnali. Je to určite obeť, ale je to určite lepšie, ako pred sebou tlačiť zoznam úloh, ktoré ste nestihli dokončiť. Vaše deti tak možno pochopia, že ak vás nechajú pracovať cez týždeň v pokoji, nebudete musieť na úkor svojej rodiny pracovať cez víkendy.

 

8 | Pripravte si núdzové cvičenia

Pre pracujúcich rodičov nie je nič stresujúcejšie, ako keď sa pokúša telefonovať s klientom, ktorý musí na pozadí počúvať hádky a krik detí. Aby ste minimalizovali toto riziko, pripravte svoje deti pomocou série simulácií možných situácií. Nič nie je samozrejme zaručené, ale stojí to za vyskúšanie. Niekoľko príkladov možných scenárov, ktoré môžete s deťmi vypracovať:

  • Ako sa treba správať, ak zazvoní telefón a mama alebo otec odíde do svojej kancelárie a začne telefonovať?
  • Čo v prípade, že súrne potrebujete pozornosť mamy alebo otca, ale oni vo svojej kancelári pozerajú na obrazovku počítača a pracujú (vopred si definujte, čo znamená súrne)?
  • Kedy možno mamu a otca vyrušovať pri práci?

 

9 | Zabarikádujte sa

V prípade, že máte v domácnosti príliš malé deti, tak vám predchádzajúce body veľmi nepomôžu. Jediné, na čo sa môžete spoľahnúť sú štuple do uší, či slúchadla s hudbou a zatvorené dvere.

Zdieľať na facebooku