Každý sa môže správať ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu. Ako na to?

Aj drobné zmeny v našom každodennom živote môžu prispieť k lepšiemu životnému prostrediu.
Aj drobné zmeny v našom každodennom živote môžu prispieť k lepšiemu životnému prostrediu. / Foto: Unsplash

Čoraz alarmujúcejšie informácie o stave našej klímy, planéte, či všadeprítomných mikroplastoch nás nútia zamyslieť sa nad vlastným spotrebiteľským správaním. Existuje zopár nenáročných zmien, ktoré prospejú nielen našej planéte, ale aj nášmu zdraviu a našej peňaženke. Čo môže urobiť každý z nás?

 

Nevyhadzujte jedlo

Podľa údajov, ktoré na svojej stránke zverejnila Food and Agriculture Organization of the United Nations sa približne jedna tretina potravín (približne 1,3 miliardy ton), ktoré sa každoročne vyrobia pre ľudí, zbytočne vyhodí. Toto plytvanie stojí zhruba 620 miliárd eur. Najvyššiu mieru plytvania zo všetkých potravín majú ovocie, zelenina, korene a hľuzy až 40 - 50 %, ďalej asi 30 % obilnín, 20 % olejnatých semien, mäsa a mliečnych výrobkov a 35 % rýb. Najlepším riešením je nekupovať naraz príliš veľa potravín, ale radšej postupne a dbať o to, aby ste uvarili toľko, koľko zjete. Prípadne uvarené jedlo „zrecyklovať“, napríklad z prebytku ryže urobiť na druhý deň rizoto, zo starého pečiva hrianky, a podobne.

 

Nahraďte plastové vrecká

Pokúste sa vôbec nepoužívať plastové vrecká. Tieto sa dajú v niektorých obchodoch nahradiť papierovými, ale úplne ideálne je nosiť si do obchodu vlastné obaly. Pokojne to môžu byť staršie plastové, ktoré používate stále dokola, ale môžete ich nahradiť aj ekologickejšími textilnými vrecúškami. Veľmi dobrou alternatívou ku klasickým plastovým vreckám a elastickej fólií sú voskové obaly.  Ide o spôsob balenia potravín, ktoré využíva spojenie bavlny a včelieho vosku. Bavlna a včelí vosk sú prírodné materiály, ktoré zabezpečia potravinám dlhšiu čerstvosť, zachovajú prirodzené vlastnosti, chuť a vôňu. Navyše sa nemusíte obávať žiadnych plesní. Môžu slúžiť na balenie pečiva, ovocia, zeleniny, či syrov.

 

Používajte vlastné nádoby na potraviny a nápoje

Ak máte v pláne doniesť si domov jedlo, či len nedojedený zbytok od obeda, buďte na to vopred pripravení a noste si nádobu vždy so sebou. To sa samozrejme týka aj nápojov, ktoré si beriete so sebou, ako napríklad kávu z pouličného stánku. Existuje veľké množstvo pekných a ekologických hrnčekov, ktoré sa dajú uzatvoriť a môžete ich tak ľahko prenášať. Navyše sú vyrábané z nezávadných materiálov.

 

Navštívte bezobalové obchody

Aktuálnym trendom sú bezobalové obchody, ktoré sú už v mnohých slovenských mestách. Môžete v nich nakupovať bez obalov, do znovu použiteľných vrecúšok či iných nádob, ktoré si prinesiete so sebou. Výhodou je, že sortiment týchto obchodov je čoraz širší, takže nakúpite od obilnín, múky, pečiva, cez ovocie, zeleninu až po oleje. Ďalšou výhodou je nepochybne fakt, že všetky produkty v týchto obchodoch sú z overených zdrojov.

 

Čapovaná drogéria

Čapovaná drogéria u nás zažíva rozmach. Mnohé ekologické značky otvárajú samostatné predajne, kde si zákazníci prinesú vlastné fľaše,  do ktorých si opakovane čapujú produkty od prírodných kozmetických výrobkov ako sprchové gély, mydlá, šampóny až po gély na pranie, či prípravky na umývanie riadov. Vďaka tomuto spôsobu predaja nemusí zákazník platiť za reklamu a náklady na výrobu plastových fliaš. Opakovaným používaním plastových obalov taktiež znižujete dopad CO2 na ekosystém.

 

Vyhnite sa nápojom v plastových fľašiach

Najmä v letných mesiacoch je dôležité mať pri sebe niečo na pitie, ak sú príliš veľké horúčavy. Namiesto klasických plastových fľašiach je výborné mať so sebou vždy jednu fľašu, či už z odľahčeného skla, nerezu, či iného odolného a nezávadného materiálu. Fľašu je potom jednoduché kdekoľvek naplniť vodou. Odrazí sa to nielen na vašom zdraví, ale aj na peňaženke, ak prestanete nakupovať vody v plastových fľašiach.

 

Nekupujte oblečenie, ktoré nepotrebujete

Je dôležité si uvedomiť, že každú jednu vec, ktorú si kúpite, časom vyhodíte, kvôli opotrebovaniu. Týka sa to najmä lacných druhov oblečenia, ktoré nie sú lacné len tak pre nič za nič, sú často z nekvalitných materiálov, ktoré sa ľahko prederavia, ošúchajú, či rozpárajú. Investujte radšej do kvalitnejších kúskov, ktoré vám vydržia dlhšie.

 

Nakupujte len potrebnú elektroniku

Elektronika v dnešnej dobe tak veľmi rýchlo zastaráva. Ešte ste si len kúpili nový telefón a už je avizovaný novší. Nepodliehajte tlaku a nekupujte elektroniku podľa aktuálnych trendov, ale podľa vlastnej potreby.

 

SWAPujte

Aktivita, ktorá sa volá swap funguje už roky. Ide o výmenu dobrého oblečenia, doplnkov, kníh či menších predmetov do domácnosti v pomere 1:1. Jeden kus donesiete, a jeden si môžete odniesť zdarma. Aj tu sú však podmienky. Oblečenie musí byť nepoškodené, vypraté a čisté. Veci dennej potreby musia dokázať slúžiť aj novému majiteľovi bez nutnosti ďalšej opravy. V mnohých mestách už rôzne komunity organizujú takéto swapy nielen dámskeho, pánskeho či detského oblečenia, ale i hračiek. Je to výborný spôsob ako si zadovážiť novú vec a pritom ušetriť.

Zdieľať na facebooku