Ako si efektívne zmierniť stres? Tieto techniky vám pomôžu

Foto: Pexels
Stres vás môže úplne ovládať, ak sa s ním nenaučíte v kritických situáciách pracovať. / Foto: Pexels

Stres vás môže úplne ovládať, ak sa s ním nenaučíte v kritických situáciách pracovať. Ako si môžete zmierniť stres kedykoľvek a kdekoľvek?

 

Či sa vám to páči alebo nie, stres je súčasťou života. A hoci nemôžete vždy kontrolovať situácie, ktoré sa vám v živote dejú, môžete ovládať, ako na ne zareagujete. Keď stresu začne byť príliš veľa alebo sa stane chronickým, môže si vybrať daň na vašej pohode. Preto je dôležité mať účinné prostriedky na zmiernenie stresu, ktoré dokážu upokojiť vašu myseľ aj telo. Pokiaľ ide o úľavu od stresu, neexistuje univerzálna možnosť pre všetkých. Čo funguje pre jedného, ​​nemusí fungovať pre druhého. A to, čo vám vyhovuje doma, nemusí byť vhodné, keď zažívate stres v práci.

 

Stratégie na zmiernenie stresu, ktoré môžete robiť kdekoľvek

Je dôležité mať k dispozícii rôzne nástroje na zmiernenie stresu. Môžete si z nich vybrať stratégiu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim aktuálnym potrebám. Krátkodobé stratégie sú také, ktoré sa dajú vykonávať kdekoľvek, sú zadarmo a sú vhodné pre všetkých, bez potreby praxe.

 

Vizualizácia

Môže zahŕňať predstavu, že ste na svojom „šťastnom mieste“ – možno si predstavíte, že sedíte na pláži, počúvate vlny, cítite vôňu oceánu a cítite teplý piesok pod vami. Jednoducho na minútu zatvorte oči a prejdite sa v mysli pokojnou scénou. Zamyslite sa nad všetkými zmyslovými zážitkami a dovoľte si precítiť situáciu, akoby ste tam naozaj boli. Po niekoľkých minútach otvorte oči a vráťte sa do prítomného okamihu.

 

Cvičte progresívnu svalovú relaxáciu

Progresívna svalová relaxácia zahŕňa uvoľnenie všetkých svalov v tele. Môžete začať niekoľkými hlbokými nádychmi. Potom nacvičte napnutie a uvoľnenie každej svalovej skupiny, začnite čelom a prejdite nadol k prstom na nohách. Takýmto cvičením sa naučíte rozpoznať napätie vo svaloch a budete sa môcť ľahšie uvoľniť. Pri každom cvičení by ste však mali zažiť pocit uvoľnenia.

 

Zamerajte sa na dýchanie

Sústredenie sa na svoj dych alebo zmena spôsobu, akým dýchate, môže mať veľký vplyv na celkovú úroveň stresu. Dýchacie techniky dokážu upokojiť vaše telo a váš mozog v priebehu niekoľkých minút. Či už ste na stresujúcom stretnutí alebo sedíte v preplnenom divadle, dychové cvičenia môžu byť kľúčom k zníženiu vášho stresu. Existuje veľa rôznych dychových cvičení, medzi jednoduché patrí napríklad táto:


Nadýchnite sa nosom a sledujte, ako sa váš hrudník napĺňa vzduchom. Pri nádychu počítajte pomaly do troch. Vydržte jednu sekundu a potom pomaly vydýchnite nosom a znova napočítajte do troch. Nadýchnite sa nosom a predstavte si, že vdychujete pokoj. Predstavte si, že vzduch sa šíri po celom vašom tele. Pri výdychu si predstavte, že vydychujete stres a napätie.

 

Prejdite sa

Fyzická aktivita je fantastický prostriedok na zmiernenie stresu, ktorý môže zafungovať o pár minút. Prechádzka vám umožní vychutnať si zmenu scenérie, ktorá vás môže dostať do iného rozpoloženia a prináša aj výhody cvičenia. Či už sa teda potrebujete poprechádzať po kancelárii, aby ste si oddýchli od frustrujúcej úlohy, alebo sa po práci rozhodnete ísť na dlhú prechádzku do parku, chôdza je jednoduchý, ale účinný spôsob, ako omladiť svoju myseľ a telo.

 

Objímte milovanú osobu

Fyzický dotyk môže urobiť veľa pre zmiernenie vášho stresu. Objatie milovanej osoby môže byť obzvlášť prospešné. Keď niekoho objímete, uvoľní sa oxytocín (známy aj ako „hormón šťastia“). Oxytocín sa spája s vyššou úrovňou šťastia a nižšou úrovňou stresu. Oxytocín tiež spôsobuje zníženie krvného tlaku. Znižuje stresový hormón norepinefrín a môže vyvolať pocit relaxácie. Nebojte sa preto požiadať milovanú osobu o objatie, ak to potrebujete. Je to dobré pre vás oboch a môže to byť jedna z najjednoduchších dostupných foriem úľavy od stresu.

 

Vyskúšajte aromaterapiu

Aromaterapia má skutočné výhody na zmiernenie stresu – môže vám pomôcť cítiť sa energickejšie, uvoľnenejšie alebo prítomnejšie v danom okamihu. Nové výskumy naznačujú, že určité vône môžu zmeniť aktivitu mozgových vĺn a znížiť stresové hormóny v tele. Či už teda máte radi vonné sviečky, difuzéry alebo telové produkty, zvážte začlenenie aromaterapie do svojho dňa.

 

Vytvorte umelecké dielo

Dostať sa do kontaktu s vašou tvorivou stránkou bolo pre vás v detstve ľahké, ale ak ste stratili kontakt so svojou záľubou, ešte nie je príliš neskoro na to, aby ste sa k nej vrátili. Ak nie ste na kreslenie alebo maľovanie, zvážte vyfarbovanie antistresových omaľovánok. Výskumy ukazujú, že farbenie môže mať meditatívny účinok. Jedna štúdia zistila, že úroveň úzkosti klesá u ľudí, ktorí vyfarbujú zložité geometrické vzory.

 

Nájdite si čas na voľnočasové aktivity

Voľnočasové aktivity môžu byť skvelým spôsobom, ako zmierniť stres. Napriek tomu mnohí ľudia majú pocit, že ich život je príliš zaneprázdnený na koníčky, hry alebo extra zábavu. Ale začlenenie voľnočasových aktivít do vášho rozvrhu môže byť kľúčom k tomu, aby ste sa cítili čo najlepšie. A keď sa budete cítiť lepšie, budete podávať lepší výkon, čo znamená, že voľný čas môže zefektívniť váš pracovný čas.

 

Vyjadrite vďačnosť

Praktizovanie vedomej vďačnosti vám pomáha rozpoznať všetky veci, za ktoré máte byť v živote vďační. Či už ste vďační za slnečný deň alebo ste vďační, že ste prišli do práce v poriadku, myslite na všetko dobré, čo v živote máte. Štúdie ukazujú, že vďační ľudia majú lepšie duševné zdravie, menej stresu a lepšiu kvalitu života.

 

Prehodnoťte svoje zoznamy úloh

Ak sa snažíte vtesnať 20 hodín práce do 16 hodín, budete sa cítiť vystresovaní. Zníženie pracovného zaťaženia môže byť kľúčom k tomu, aby ste sa cez deň cítili lepšie. Zdokonaľovanie zručností pri riadení času vám umožní minimalizovať stresory, ktoré zažívate, a lepšie zvládať tie, ktorým sa nemôžete vyhnúť. Keď dokážete dokončiť všetko na svojom zozname úloh bez stresu z ponáhľania sa alebo zabúdania, celý váš život bude ľahší.

 

Získajte podporu okolia

Kľúčom k zvládaniu stresu je mať vo svojom živote ľudí, ktorí vás podporujú. Možno vám dôvera členovi rodiny alebo vzdialenému priateľovi pomôže upokojiť sa a môže vám poskytnúť sociálnu podporu, ktorú potrebujete. Možno budete musieť rozšíriť svoju sieť. Pripojte sa k organizácii, navštívte podpornú skupinu alebo získajte odbornú pomoc, ak máte pocit, že vám vo vašom živote chýbajú ľudia, ktorí by vás podporili.

 

Vyhnite sa veciam, ktoré zvyšujú váš stres

Niekedy je najlepší spôsob, ako znížiť stres, vystrihnúť niečo zo svojho života. Zbavte sa vecí, ktoré zvyšujú váš stres, aby ste mohli zažiť viac pokoja. Sledovanie správ, neustále pripojenie k svojim digitálnym zariadeniam, pitie alkoholu a konzumácia príliš veľkého množstva kofeínu sú len niektoré z vecí, ktoré môžu pridať viac stresu do vášho života. Uskutočnenie určitých zmien vo vašich každodenných návykoch vám môže pomôcť, aby ste sa cítili lepšie.

Zdieľať na facebooku