Čo robiť, keď v živote stratíte motiváciu?

Čo robiť, keď v živote stratíte motiváciu?
Čo robiť, keď v živote stratíte motiváciu? / Foto: Pexels

Každý v určitom okamihu svojho života zažije nedostatok motivácie. Či už sa nemôžete donútiť upratať dom alebo sa jednoducho necítite motivovaní schudnúť, nedostatok motivácie môže byť najväčšou prekážkou pri dosahovaní vašich cieľov. Ak vám chýba motivácia dokončiť úlohu (alebo niečo začať), zvážte možné dôvody, prečo máte takéto problémy. Každý sa môže naučiť identifikovať, čo spôsobuje nedostatok motivácie v každodennom živote a ako si pomôcť vrátiť sa späť na správnu cestu.

 

Príčiny absencie motivácie

Je dôležité zistiť, prečo by ste mohli mať problémy s motiváciou. Tu je niekoľko bežných dôvodov nedostatku motivácie:

 

Vyhýbanie sa nepohodliu. Či už sa nechcete pri vykonávaní všednej úlohy nudiť, alebo sa snažíte vyhnúť pocitom frustrácie vyhýbaním sa náročnej úlohe, niekedy nedostatok motivácie pramení z túžby vyhnúť sa nepríjemným pocitom.

 

Pochybnosti o sebe. Keď si myslíte, že niečo nedokážete – alebo ste presvedčení, že nedokážete tolerovať utrpenie spojené s určitou úlohou – pravdepodobne budete mať problém ju vôbec začať.

 


Je toho na vás príliš veľa. Keď sa toho v živote veľa deje, pravdepodobne sa budete cítiť ochromene. A tento pocit môže narušiť vašu motiváciu.

 

Problémy s duševným zdravím. Nedostatok motivácie je bežným príznakom depresie. Môže to súvisieť aj s inými duševnými chorobami, ako je napríklad úzkosť. Preto je dôležité zvážiť, či vaše duševné zdravie neovplyvňuje úroveň vašej motivácie.

 

To je len niekoľko bežných dôvodov, prečo ľuďom niekedy chýba motivácia. Možno zistíte, že váš nedostatok motivácie pramení z iných problémov, ako je strach z toho, čo si ľudia myslia, alebo túžba potešiť každého. Preto starostlivo zvážte základné myšlienky a pocity, ktoré ovplyvňujú vašu motiváciu.

 

Ako nájsť stratenú motiváciu?

Už niekoľkými malými krokmi, môžete začať cestu k pozitívnej zmene.

 

Správajte sa, ako keby ste sa cítili motivovaní

Správajte sa, akoby ste sa cítili motivovaní, a vaše činy môžu zmeniť vaše emócie. Napríklad, namiesto toho, aby ste celý deň sedeli na gauči a čakali na motiváciu, radšej sa oblečte a donúťte sa niečo spraviť. Možno zistíte, že podniknutie zopár krokov zvýši vašu motiváciu, vďaka čomu bude jednoduchšie pokračovať. Opýtajte sa sami seba: „Čo by som práve teraz robil, keby som sa cítil motivovaný? Zvážte, čo by ste mali na sebe, ako by ste rozmýšľali a aké kroky by ste podnikli. Potom urobte tieto veci a uvidíte, či sa vaša motivácia zvýši.

 

Precvičujte si súcit so sebou samým

Možno si myslíte, že byť na seba tvrdý je kľúčom k motivácii. Tvrdá sebakritika však nefunguje. Výskumy ukazujú, že súcit so sebou samým je v skutočnosti oveľa viac motivujúci, najmä keď bojujete s nepriazňou osudu. Štúdia z roku 2011, ktorú vykonali vedci z Kalifornskej univerzity, zistila, že súcit so sebou samým zvyšuje motiváciu zotaviť sa z neúspechu. Po neúspešnom teste študenti strávili viac času štúdiom, keď sa k sebe láskavo rozprávali. Okrem toho uvádzali väčšiu motiváciu zmeniť svoje slabé stránky, keď praktizovali sebaprijatie. Sebasúcit môže tiež zlepšiť duševné zdravie. Štúdia z roku 2012 publikovaná v Clinical Psychology Review zistila, že súcit so sebou samým znižuje psychické utrpenie, znižuje príznaky úzkosti a depresie a znižuje tiež škodlivé účinky stresu. Hovorte so sebou ako s dobrým priateľom. Opýtajte sa sami seba: "Čo by som povedal priateľovi, keby mal takýto problém?" Pravdepodobne by ste boli k niekomu inému oveľa láskavejší ako k sebe. Začnite sa teda k sebe správať ako k dobrému priateľovi.

 

Použite 10-minútové pravidlo

Môže vám chýbať motivácia pustiť sa do úlohy, ktorej sa bojíte. Svoje pocity strachu však môžete znížiť tým, že si dokážete, že úloha nie je taká zlá, ako si myslíte, alebo že máte silu zvládnuť ju lepšie, ako si predstavujete. Pravidlo 10 minút vám môže pomôcť začať. Dajte si povolenie ukončiť úlohu po 10 minútach. Keď dosiahnete hranicu 10 minút, opýtajte sa sami seba, či chcete pokračovať alebo skončiť. Pravdepodobne zistíte, že máte dostatok motivácie pokračovať. Či už vám chýba motivácia začať pracovať na nudnej správe, alebo sa vám zdá, že sa neviete dostať z pohovky použite 10-minútové pravidlo. Začať s úlohou je zvyčajne najťažšia časť. Keď sa však rozbehnete, je oveľa jednoduchšie pokračovať.

 

Choďte na prechádzku do prírody

Čerstvý vzduch, zmena prostredia a trochu pohybu dokážu s vašou motiváciou zázraky. Prechádzky v prírode – na rozdiel od rušnej mestskej ulice – môžu byť obzvlášť prospešné. Štúdia z roku 2013 publikovaná v British Journal of Sports Medicine zistila, že chôdza cez park znižuje únavu mozgu. Pobyt v prírode ponúka upokojujúci účinok, ktorý omladzuje mozog. Takže namiesto toho, aby ste sa prechádzali po preplnenej ulici, choďte radšej do parku alebo do botanickej záhrady. Byť obklopený prírodou vám môže poskytnúť duševný únik, ktorý potrebujete, aby ste sa mohli vrátiť k svojmu projektu s pocitom väčšej motivácie ako predtým.

 

Spojte úlohu s niečím, čo vás baví

Vaše emócie hrajú hlavnú úlohu pri vašej motivácií. Ak ste smutný, znudený, osamelý alebo úzkostný, vaša túžba popasovať sa s ťažkou výzvou alebo dokončiť únavnú úlohu utrpí. Zlepšite si náladu pridaním trocha zábavy k niečomu, na čo nemáte motiváciu. Budete sa cítiť šťastnejší a možno sa dokonca budete tešiť na vykonanie úlohy, keď bude pravidelne spojená s niečím zábavným.

Tu je niekoľko príkladov:

  • Počas behu počúvajte hudbu.
  • Zavolajte priateľovi a porozprávajte sa počas upratovania domu.
  • Pri práci na počítači si zapáľte vonnú sviečku.
  • Zapnite si svoju obľúbenú reláciu pri skladaní bielizne.

 

Len sa uistite, že vaša zábava nezhorší váš výkon. 

 

Odmeňte sa za prácu

Vytvorte si malú odmenu za svoju tvrdú prácu. Možno zistíte, že sústredenie sa na odmenu vám pomáha zostať motivovaní dosiahnuť svoje ciele.  Zvážte, či vás viac motivujú menšie, častejšie odmeny alebo väčšia odmena za kompletnú prácu. Možno budete chcieť experimentovať s niekoľkými rôznymi stratégiami, kým neobjavíte prístup, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Uistite sa však, že vaše odmeny nesabotujú vaše úsilie. Odmeňovanie tvrdej práce v posilňovni sladkou pochúťkou môže byť kontraproduktívne. A kontraproduktívne zlozvyky z dlhodobého hľadiska znížia vašu motiváciu.

 

Každý niekedy zápasí s problémami s motiváciou. Spôsob, akým reagujete na nedostatok motivácie, je však dôležitý. Buďte k sebe láskaví, experimentujte so stratégiami, ktoré zvyšujú vašu motiváciu, a požiadajte o pomoc, ak ju potrebujete.

Zdieľať na facebooku