Je možné narásť aj po 18-tke?

Konečnú výšku v dospelosti dokážete ovplyvniť hlavne počas dospievania.
Konečnú výšku v dospelosti dokážete ovplyvniť hlavne počas dospievania. / Foto: Unsplash

Mnoho ľudí je nespokojných so svojou výškou. Ale dá sa s tým vôbec niečo robiť? Ak ste si túto otázku už niekedy položili, vedzte, že nie ste sami. Existujú teórie, ktoré tvrdia, že dobrou výživou alebo špeciálnymi cvičeniami je možné zvýšiť svoju výšku aj v dospelosti.

 

Pred diskusiou o tom, či je možné zmeniť výšku dospelého človeka, je dôležité zvážiť, čo prioritne túto výšku určuje. V prvom rade je to už spomínaná genetika. To však nie je všetko.

 

Štúdium dvojčiat je jedným zo spôsobov, ktorým vedci určujú rozsah, v akom genetika ovplyvňuje výšku tela. Vo všeobecnosti je výška u dvojčiat vysoko korelovaná. To znamená, že ak je jedno z dvojčiat vysoké, je viac ako pravdepodobné, že aj to druhé bude vysoké.   Na základe týchto štúdií sa odhaduje, že 60-80% rozdielu výšky medzi ľuďmi je spôsobené genetikou. Ďalších 20-40% je spôsobených environmentálnymi faktormi, ako je výživa. Trendy na celom svete pomáhajú preukázať dôležitosť faktorov výživy a životného štýlu.

 

Jedna obrovská štúdia zahŕňajúca 18,6 miliónov ľudí zaznamenala počas minulého storočia zmeny výšky. Štúdia zistila, že v mnohých krajinách bol priemerný človek vyšší v roku 1996 ako v roku 1896. Príčinou tejto zmeny môže byť zlepšenie príjmu potravy v týchto krajinách.

 

Prečítajte si tiež: Výška dieťaťa: Aké vysoké bude dieťa v dospelosti?

 

U väčšiny populácie už výška po 18-tke neporastie

Dokonca aj pri zdravej výžive sa výška človeka po dosiahnutí 18 až 20 roku života nezvýši.

Graf uvedený nižšie ukazuje rýchlosť rastu od narodenia až po 20. rok života. Ako vidíte, línie rastu klesnú na nulu medzi 18 a 20 rokom života.

 

Dôvodom, prečo sa vaša výška zastaví, sú vaše kosti, konkrétne vaše rastové platničky. Tieto alebo epifýzové platničky sú oblasti zvláštnej (špeciálnej) chrupavky blízko konca vašich dlhých kostí. Zvýšenie výšky je spôsobené predĺžením dlhých kostí, pretože rastové platničky sú stále aktívne alebo "otvorené". Na konci obdobia puberty hormonálne zmeny spôsobia stvrdnutie alebo „uzavretie“rastových platničiek čím sa  predĺženie kostí zastaví. Rastové platničky sa u žien „zatvoria“ okolo 16-teho roku života, u mužov niekedy medzi 14. a 19. rokom života.

Aj keď sa skutočný rast dlhých kostí u väčšiny dospelých nevyskytuje, sú typické niektoré mierne denné odchýlky vo výške. Príčinou tejto zmeny počas dňa je mierna kompresia (zmenšenie objemu) platničiek v chrbtici. Denné aktivity ovplyvňujú chrupavku a tekutinu v chrbtici a spôsobujú mierne zníženie výšky v priebehu dňa. Táto strata výšky počas dňa môže byť asi 1,5 cm. Niektoré výskumy ukázali, že výška platničiek v chrbtici sa môže počas mladšej dospelosti naďalej zvyšovať, ale vplyv na celkovú výšku je minimálny.

 

Žiadne cvičenia výške nepomôžu

Existujú mýty, že určité cvičenia alebo techniky strečingu vám môžu pomôcť narásť. Mnoho ľudí dokonca tvrdí, že aktivity ako šplhanie, plávanie či použitie inverzného stola (pozn.: Inverzný stôl slúži na umiestnenie pacienta do pozície, kedy hlavou smeruje smerom k zemi. Táto poloha znižuje pocit tlaku medzi stavcami, napína svaly a môže zmierniť bolesť chrbta; zároveň takýto tréning vedie k oživeniu chrbtových svalov, ktoré potom lepšie podporujú chrbticu.) dokážu človeku pridať na výške. Bohužiaľ, neexistujú žiadne dobré dôkazy na podporu týchto tvrdení.

Dekompresovaním platničiek (znížením či zmiernením tlaku v platničkách) by niektoré z týchto činností mohli do značnej miery dočasne zvýšiť vašu výšku. To však nie je skutočná zmena výšky, pretože všetky zmeny sú rýchlo zvrátené.

 

A čo cvičenie zdvíhaním závažia? Neuškodí vášmu vzrastu?

Mnoho ľudí sa obáva, že cvičenie, najmä posilňovanie (zdvíhanie závažia, vzpieranie), môže byť pre vašu výšku škodlivé. Niektoré z týchto problémov sú špecifické pre deti a dospievajúcich, ktorých rastové platničky ešte nie sú uzatvorené. Chrupavka rastových platničiek je slabšia než dospelá kosť, ktorá sa tvorí v dospelosti a mohla by sa ľahšie poškodiť. Väčšina výskumov však ukazuje, že „silový“ tréning (s váhou) je bezpečný a užitočný vo všetkých vekových kategóriách, ak je primerane kontrolovaný. Navyše štúdie ukázali, že posilňovanie pred dospelosťou neznižuje rast. Väčšina športových lekárov a expertov nevidí u detí a dospievajúcich dôvod pre vyhýbanie sa posilňovaniu (zdvíhaniu závaží, vzpieraniu).

 

Jedna štúdia realizovaná s 500 odborníkmi na športovú medicínu hľadala odpoveď na otázku, či je vhodné vyhýbať sa posilňovaniu, kým sa ľudské rastové platničky neuzatvoria. 85 % z opýtaných uviedlo, že nie je potrebné vyhýbať sa zdvíhaniu (tréningu so závažím) a iba 10 % z nich si myslí, že tomuto druhu cvičenia je najlepšie sa vyhnúť. Navyše, ďalší výskum ukazuje, že primárnym dôvodom poranení pri „silovom“ cvičení je nedostatok odborného dohľadu alebo nesprávne používanie príslušného zariadenia. U dospelých sa rastové platničky uzavreli a stali sa silnejšími ako v detstve. Z tohto dôvodu nehrozí ich poškodenie.

 

V skutočnosti, posilňovanie (zdvíhanie, vzpieranie, cvičenie s váhou) môže u dospelých viesť k ľahkému stlačeniu chrbticových platničiek. Je to však reverzibilné (zvratné) a vyskytuje sa aj počas bežných denných aktivít.

Jedným z možných zranení je ľudovo nazývané „vyskočenie platničky“.V tomto prípade môže dôjsť k ohrozeniu veľkosti a zdravia platničiek v chrbtici a je možné, že sa môže vyskytnúť mierny pokles výšky.

 

Zdravý životný štýl pred 18-kou pomáha dosiahnuť svoj výškový potenciál

Hoci ako dospelí pravdepodobne nebudete môcť výrazne zmeniť svoju výšku, existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste maximalizovali svoj výškový potenciál v období svojho dospievania. Celkovo si chcete byť istí, že prijímate dostatočné množstvo potravy a netrpíte deficitom vitamínov alebo minerálov.  Zatiaľ čo mnoho detí prijíma dosť (alebo dokonca príliš veľa) potravy, kvalita tejto stravy je často nízka. Z tohto dôvodu veľa ľudí v modernej spoločnosti trpí nedostatkom dôležitých živín, ako je vitamín D a vápnik, ktoré sú veľmi dôležité pre rast kostí ako i zdravie vôbec.  

Vápnik vo vašom jedálničku mení produkciu hormónov spôsobom, ktorý prináša výhody vašim kostiam. Vitamín D môže tiež zlepšiť zdravie kostí. Jeden skvelý spôsob ako bojovať proti nedostatku živín a podporiť optimálny rast kostí, je zvýšiť príjem ovocia a zeleniny.

Konzumácia dostatočného množstva bielkovín je pre zdravie kostí tiež dôležitá, aj keď niektorí spochybňujú, či vysoký príjem bielkovín nemôže kosti poškodiť. Veľká analýza 36 štúdií však zistila, že vyšší príjem bielkovín nie je škodlivý pre vaše kosti. V skutočnosti bol vyšší príjem bielkovín prospešný pre hustotu kostnej hmoty chrbtice. Jedným zo spôsobov ako zvýšiť príjem bielkovín, je pokúsiť sa konzumovať najmenej 20 gramov bielkovín v každom jedle. Medzi dobré zdroje bielkovín patria vajcia, hydina, chudé mäso a mliečne výrobky. Sójové a iné strukoviny majú tiež vysoký obsah bielkovín.

 

Zatiaľ čo správna výživa v detstve je nevyhnutná na dosiahnutie vašej najväčšej možnej výšky, môžu existovať rozdiely medzi mužmi a ženami. Niektoré výskumy ukázali, že environmentálne faktory, ako je výživa, môžu hrať väčšiu rolu vo výške u žien ako u mužov. Toto môže byť čiastočne spôsobené rozdielmi v prístupe k potravinám a lekárskej starostlivosti alebo vyššou mierou osteoporózy u žien. Iné možnosti životného štýlu, ako napríklad nefajčenie, by mohli byť tiež prínosom pre vašu výšku počas vývinu. Je však dôležité mať na pamäti, že zatiaľ čo faktory životného štýlu v detstve môžu ovplyvniť výšku človeka v dospelosti, konečná výška jedinca je stále v najvyššej miere ovplyvnená genetikou.

 

Naučte sa prijať seba samých takých, akí ste 

Hoci pravdepodobne nebudete môcť „zvýšiť“ vašu výšku tak, ako by ste chceli, existujú veci, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli prijať vašu aktuálnu výšku. Je užitočné si uvedomiť, že výška nie je všetko. Môžete byť totiž šťastní a úspešní bez ohľadu na váš vzrast. V skutočnosti existovalo v histórii mnoho vzrastovo nízkych ľudí, ktorí boli aj napriek tomu šťastní a úspešní.

Hoci sa niektorí domnievajú, že byť „malým“ predstavuje istú psychologickú nevýhodu, vedci diskutujú o tom, či je to pravda a podporujú myšlienku využitia stratégie so zameraním sa na iné priority v živote ako vlastnú výšku.Vytváranie zoznamu vašich najlepších kvalít, tak fyzických ako aj tých nefyzických, vám môže pomôcť zlepšiť pohľad na seba. Okrem toho by ste sa mohli zamerať na iné oblasti sebarealizácie. Strata hmotnosti alebo získavanie svalov vám môže poskytnúť mimoriadny nárast dôvery, ktorú hľadáte.

 


Zdroj: healthline.com
Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku