Knihy pre deti: Montessori aktivity pre deti (Éve Herrman)

Kniha Montessori aktivity pre deti od autorky Éve Herrman je návodom na množstvo aktivít, ktoré rodičia môžu s deťmi praktizovať doma.
Kniha Montessori aktivity pre deti od autorky Éve Herrman je návodom na množstvo aktivít, ktoré rodičia môžu s deťmi praktizovať doma. / Zdroj: Svojtka&Co

Maria Montessori spôsobila v pedagogike revolúciu, najmä v názoroch na výchovu a vzdelávanie a vďaka jej odkazu pracujú škôlky a školy aj u nás. Podľa Montessori sa deti majú venovať praktickým aktivitám z každodenného života, do ktorých sa deti intuitívne zapájajú. Pracujú s didaktickým materiálom, ktorý aktivizuje jednotlivé zmysly. Učiteľ je v tomto procese sprievodca, ktorý nekritizuje a neopravuje. Mnoho rodičov dnes vníma fakt, že v deťoch škola zadusí ich tvorivosť a záujem o učenie. Preto si v domácich knižniciach našli miesto aj knihy od Marie Montessori a v detských poličkách montessori hračky. Pre ich vyššiu cenu si mamičky pomôcky a hračky aj vyrábajú.

 

Zdroj: Svojtka&Co

Montessori v domácom prostredí

Pred nedávnom vyšla vo vydavateľstve Svojtka&Co. kniha Montessori aktivity pre deti. Je vhodným doplnením aktivít, s ktorými sa deti stretávajú aj v škôlke. Je určená do domáceho prostredia, ale nápady z nej môžu využiť aj pedagógovia. Poskytne niekoľko návodov na aktivity pre deti od 4-7 rokov. Rodičia musia byť v každom prípade nápomocní, pretože 4-ročné deti im samé nebudú rozumieť. Vek je však orientačný, knihu môžu rodičia využiť aj pri mladších deťoch a staršie deti, ktoré vedia čítať si môžu aktivity vybrať aj samé a podľa návodu pracovať.

Mladšie ale aj staršie deti určite zaujmú pokusy – vyrobia si more vo fľaši alebo sopku. Vďaka tematickým aktivitám sa naučia zaujímavosti o ročných obdobiach, rastlinách, naučia sa správne vnímať kolobeh dňa a času. K niektorým aktivitám treba dokúpiť vhodný materiál, ale rodičia ho môžu využiť aj na iné aktivity. Pri väčšine však postačia nožnice, lepidlo a farebné pastelky. Čiernobiele obrázky si môže dieťa vyfarbiť, vystrihnúť a zahrať. Vďaka knihe sa dieťa naučí samostatne pracovať a rozvinie svoj tvorivý potenciál.

V prílohe knihy sú samolepky, ktoré vhodne dopĺňajú niektoré aktivity. Predkladané činnosti zodpovedajú mentálnej úrovni dieťaťa a stimulujú jeho záujem o činnosť. Prostredie pre aktivitu mu môžete pripraviť sami alebo spoločne. Podľa pokynov Montessori by všetko malo byť deťom dostupné, funkčné a pri v bezprostrednom okolí by nemalo byť nič, čo by odpútavalo pozornosť dieťaťa. Pracujte v takom tempe, aké je pre dieťa prirodzené. Pri pokusoch bude zapájať všetky zmysly, rozvíjať si motoriku.

 

Po prelistovaní si poviete, že je kniha vlastne pracovný zošiť a máte pravdu. Budete strihať, triediť, zoraďovať, vyfarbovať, ale najmä – tráviť čas so svojím dieťaťom, učiť ho objavovať. Ak sa necháte aktivitami voľne inšpirovať, tak môžete ísť von a pozorovať rastliny a zvieratá. Podľa úvodu knihy by rodičia mali myslieť na to, aby tému spojili so zážitkami dieťaťa aj s ďalšími aktivitami. Dieťa môže získať nové poznatky z biológie, zemepisu, matematiky. Pomocou aktivít ho môžete priviesť k premýšľaniu, k rozvoju kritického myslenia a pozornosti pri plnení činnosti. Každá aktivita je príležitosť naučiť sa objavovať, koncentrovať a nadobúdať sebadôveru.

Autorka knihy je Éve Herrman a ilustrácie nakreslila Roberta Rocchi. Kniha Montessori aktivity pre deti vhodná na obohacovanie slovnej zásoby, objavovanie prírody a sveta vyšla vo vydavateľstve Svojtka&Co. 2016.

 

Knižku si viete kúpiť aj v internetovom kníhkupectve Martinus priamo TU.

Zdieľať na facebooku