Lucia Brezovská

Rešpektujúca komunikácia patrí aj do tried

V akom prostredí sa žiaci učia? Prevláda nepriateľské prostredie, v ktorom ich ohrozuje šikana a strach z učiteľa? Alebo naopak pozitívne prostredie, ktoré podnecuje spolupatričnosť, záujem a preberanie zodpovednosti za vlastné učenie?

Vlasta Urbanová: Svet mojim žiakom pripadal ako prapodivné miesto na život, ktorý nemôžu ovplyvniť. Práca s filmom to dokázala meniť

Premietanie a sledovanie dokumentov stále nevnímame ako náhradu za kvalitné vyučovanie. Skúsenosti lektorky z organizácie Jeden svet na školách VLASTY URBANOVEJ však dokazujú niečo iné. Dokumenty majú svoj význam a robia vyučovanie efektívnejším a živším.

Viera Kalmárová: Podstatou rastúcej agresivity žiakov je vzor správania dospelých, kedy slušnosť a empatia sú zriedkavosťou

VIERA KALMÁROVÁ pôsobí ako hlavná školská inšpektorka. V rozhovore pre Eduworld.sk hovorí o tom, ako sú dnes najčastejšie ohrozovaní učitelia zo strany žiakov, prečo k takejto agresii dochádza a prečo to len málokedy učitelia riešia.

Učiteľ a lektor Robert Čapek: Ak chcete byť v škole inovátorom, musíte mať statočné srdce, lebo je to náročné

Český učiteľ, psychológ a didaktik Robert Čapek sa mnohým môže zdať voči vzdelávaciemu systému veľmi kritický. Postupne však zistíte, že iba priamočiaro pomenúva to, s čím sa stretáva a čo si myslí.

Veronika Hurdová po smrti manžela zostala s 3 malými deťmi sama. Život začala milovať ešte viac

Česká blogerka VERONIKA HURDOVÁ je veľmi optimistická a energická žena, ktorá sama v slobodnou duchu vychováva tri malé deti. Jej blog Krkavčí matka sa stal najčítanejším českým materským blogom a získala zaň ocenenie. Ako vyzerá jej život prezradila v rozhovore.

Kniha pre učiteľov, ako učiť efektívne: Moderní didaktika (Robert Čapek)

Každý moderný učiteľ by mal počas svoje praxe využívať čo najviac efektívnych vyučovacích metód. V skutočnosti však ešte stále mnoho učiteľov učí iba klasických spôsobom, zaužívaným desiatky rokov. Český učiteľ Robert Čapek ponúka učiteľom publikáciu, kde môžu nájsť inšpiráciu učiť lepšie.

Janko Cíger pred rokmi rozbehol v Martine antikvariát: Radosť robím ľuďom starými knihami

JÁN CÍGER alebo Janko Medokýš pôsobí predovšetkým v Martine, ale vďaka svojej dobrosrdečnosti, energii a svojim aktivitám je známy po celom Slovensku. Zanechal dobre platenú manažérsku prácu a rozhodol sa otvoriť antikvariát.

Kniha detského psychológa o výchove: Kto chce žiť, nech sa kýve (Ivan Štúr)

Detský psychológ Ivan Štúr bol známy svojimi jednoduchými, ale trefnými radami vo výchove detí či partnerských vzťahoch. Jeho poslednou inšpiratívnou knihou bol titul - Kto chce žiť, nech sa kýve.