Pesničky, ktoré vaše deti milujú

  Foto: Bigstock

Aké piesne dnes deti milujú a ktorí interpreti sú v detskom svete obľúbení?

 

V útlom veku je hudba pre dieťa zdrojom radosti a sebavyjadrenia. Na príjemné melódie či piesne reaguje od malička, keď mu spieva najmä mama. Neskôr začne vnímať detské piesne cez spevákov a všíma si aj ich pohyb a kontext, ktorý piesne sprevádza. Pri počúvaní hudby sú deti koncentrovanejšie a rady si obľúbené piesne opakujú nespočetne krát.

V televízii je dnes stále málo detských programov a interpreti detských piesní šikovne toto prázdne miesto vyplnili. Okrem zábavy, ktorú deťom prinášajú, aj ich vychovávajú. Dobré detské piesne by mali byť chytľavé, s ľahkými textami, ktoré deti pochopia a hravo si ich zapamätajú. Interpreti sa tiež snažia vizuálne od iných spevákov odlíšiť. Majú zvyčajne farebné rozprávkové kostýmy, výraznejší mejkap a veria, že si ich deti v tejto podobe obľúbia.

Všetky vybrané CD sú adresované škôlkarom, obsahy piesní niekedy poučujú, ale nie je to mentorovanie. Naopak, prevažuje nákazlivá hravosť, ktorá sa prebudí aj v nejednom rodičovi.

 

Pesnička ako „edukatívna hračka“

Čo najviac poteší deti, ak to nie je priamo hračka? Okrem knihy to môže byť CD alebo DVD s ich obľúbenými predstaviteľmi a spevákmi. Pesničky pre deti majú tú výhodu, že aj keď sa obohrajú (rodičia poznajú ten pocit, že keď ešte raz zaznie tá istá pesnička, tak im vybuchne hlava), nezostarne a svojho adresáta si vždy nájde. Dnes môžu rodičia nájsť mnohé z pesničiek aj na internete a vybrať interpreta vopred, než CD kúpi.

 

A ktorí interpreti sú v detskom svete dnes obľúbení?

Spievankovo

Takmer každé dieťa pozná dvojicu Spievanka a Zahrajko. Ich predstavitelia Mária Podhradská a Richard Čanaky každým CD posúvajú svoju tvorbu ďalej a sú o krok vpred pred svojou konkurenciou. Svoje CD a DVD Spievankovo o povolaniach venovali tradičným povolaniam – učiteľka, kominár, hasič, policajt a podobne. Nosným príbehom sú Zahrajkove narodeniny a príprava darčekov pre neho. Vo filme okrem detí hrajú aj známi herci v kostýmoch.

 

Fíha tralala

Pod maskou škriatka Fíhy sa ukrýva divadelná herečka Martina Jelenová. Jej postava Fíha Tralala sprevádza deti detstvom, učí ich spoznávať svet. Jej vlastnými slovami zabáva a hravou formou vedie deti k pohybu a vzdelávaniu. Jednoduché a melodické pesničky nájdete na najnovšom CD Bumbarasa a videoklipy k nim na DVD s tým istým názvom.

 

Miro Jaroš

Ďalším spievajúcim interpretom detských pesničiek je Miro Jaroš. Bývalý superstarista sa venuje tvorbe pre deti už dlhšiu dobu. Jeho najnovšie CD a DVD Pesničky pre neposlušné deti 2 dokazuje, že trh s pesničkami pre deti stále nie je nasýtený. Jaroš pracuje predovšetkým so škôlkarmi, prostredníctvom pesničiek deti vychováva – spolu cvičia, umývajú si ruky, učia sa čarovné slovíčka. Takisto jeho imidž tvorí farebné oblečenie – žltá košeľa, červený motýlik, modré nohavice.

 

Paci Pac

Dvojica Paci Pac je hudobno-vzdelávací projekt pre deti od jedného do sedem rokov. Za nimi sa ukrýva Mário Praženec a Adriana Pešinová. Ich piesne majú rôzne motívy, cez rozprávky, anglické pesničky až po hravé piesne napr. o opici alebo zmrzline.

Prvý singel sa volá Ťapy ťap s chytľavou melódiu, do ktorej stačí deťom tlieskať, keď ešte nevedia rozprávať. Hoci je dvojica mužsko-ženská ako pri Spievankove, Paci Pac ich nekopírujú, sú svojskí a taktiež zábavní a uspievaní.

 

Smejko a Tanculienka

Poslednou dvojicou je Smejko a Tanculienka. Prednedávnom vydali CD a DVD Čáry Máry Fuk. Sami oslovujú deti chrobáčikmi, tak aj pesničky sú venované chrobáčikom. Taktiež je možné nájsť ich tvorbu na youtube, niektoré videoklipy sú krátkymi rozprávkami napr. o prasiatkach Budkáčik a Dubkáčik, Červená čiapočka a pod. Ich piesne sú autorské, venujú sa rôznym témam – viazanie šnúrok, správanie detí, rozprávkové motívy. Odlišujú sa kostýmami – Smejko je čmeliak a Tanculienka je lienka.

Zdieľať na facebooku