Čím viac sladených nápojov pijete, tým skôr môžete umrieť, tvrdia nové zistenia vedcov

Sladené nápoje zabíjajú, tvrdia výsledky dlhodobej štúdie.
Sladené nápoje zabíjajú, tvrdia výsledky dlhodobej štúdie. / Foto: Bigstock

Vedci priniesli ďalšie dôkazy, že je najvyšší čas vzdať sa sladených nápojov, presladenej kávy, ale i nápojov s náhradnými sladidlami. Hoci tieto nápoje chutia výborne, môžu vás podľa nich priviesť k predčasnej smrti.

 

Výsledky 34-ročnej štúdie, ktorá bola realizovaná na 118 000 mužoch a ženách naprieč USA, boli uverejnené v časopise Circulation. Štúdia tvrdí, že ľudia, ktorí pijú sladené nápoje, môžu skôr umrieť na problémy so srdcom či rakovinu. Ani náhrady cukru v nápojoch však nie sú o nič lepšie riešenie, ak sú konzumované vo veľkých dávkach.

 

Vedci už dlho vedia, že sladené nápoje môžu prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti, cukrovke, srdcovým chorobám a mozgovým príhodám, ale najnovšie dôkazy, že tieto nápoje môžu byť smrteľné, sú doteraz najvážnejšie. A platí pravidlo čím viac cukru, tým vyššie riziko úmrtia.

 

Zistenia týkajúce sa úmrtí na rakovinu boli obzvlášť prekvapujúce aj pre vedúceho autora štúdie Vasantiho Malíka, ktorý pôsobí na Katedre výživy na Harvardskej univerzite verejného zdravia v Chan Chan. Tvrdí, že išlo hlavne o rakovinu hrubého čreva a prsníka.

 

Autori tejto štúdie tiež upozornili na to, že ani pitie veľkého množstva umelo sladených nápojov nie je záchranou hlavne u žien. Uviedli, že pistie štyroch alebo viacerých umelo osladených nápojov denne významne zvýšilo riziko úmrtia žien. Vedci si myslia, že spojenie medzi diétnymi nápojmi a zvýšeným rizikom úmrtia môže byť spôsobené tým, že ľudia, ktorí už majú nadváhu, pijú takýchto nápojov viac.

 

Vedúci štúdie upozorňuje, že každý, kto pije veľké množstvo sladených nápojov, mal by postupne prejsť k čistej vode. American Heart Association navrhuje, že medzistupňom môžu byť práve nízkokalorické sladené nápoje (umelo sladené) v malom množstve, no cieľom by mala byť čistá voda. Tá je najzdravšou voľbou pre každého.

Zdieľať na facebooku