6 signálov, že by ste si mali konečne odpočinúť

  

Jeden cestovateľ sa vydal do  amazonských pralesov. Pátral po ložiskách ropy, ktoré tam mohli byť. Veľmi sa náhlil. Prvé dva dni sa domorodci, ktorých si najal ako nosičov, prispôsobovali rýchlemu a vyčerpávajúcemu tempu bieleho muža. Na tretí deň ráno sa však ani nepohli a nedalo sa z nich dostať ani slovo. Stáli, akoby tam ani neboli. Nechceli sa vydať na ďalšiu cestu. Bádateľ im nedočkavo naznačoval, že je potrebné pokračovať rýchlo v ceste, lebo času je málo.  „Nejde to,“ povedal  hlavný nosič. „Títo muži kráčali veľmi rýchlo a teraz čakajú, kým ich dohonia ich duše.“

 

Nepripomína vám táto stará  príhoda aj náš dnešný život? Akoby bol stále rýchlejší. Akoby povinnosti nemali konca kraja a keď sa aj pominú, prichádzajú znovu ďalšie a ďalšie. No a my ľudia sa cítime stále viac nepokojnejší, vyčerpanejší a nešťastnejší. Akoby sa duša v nás búrila,  nemohla nás dohnať, nemohla sa v nás zastaviť. Život predsa popri všetkých tých nekonečných povinnostiach ponúka aj nádherné a zázračné chvíle, ale dnešný človek  ich čoraz menej vie precítiť, prežiť a potešiť sa.

Potreba odpočívať je prirodzenou potrebou človeka. Problémom dnešnej doby je aj to, že niektorí ľudia nechcú a iní zase nemôžu oddychovať. Mnohí nevyužívajú dovolenku na relax, ale na vybavovanie rôznych súkromných alebo zdravotných záležitostí. Nuž, aj taká je dnešná realita. Žiadny človek však nie je stroj a potrebuje oddych. Vyčerpaný človek je sám zdrojom stresu pre svoje okolie. Väčšinou býva nervózny, podráždený a zle naladený. Ak sa máme zotaviť z telesnej a duševnej záťaže a načerpať potrebné sily a energiu, potrebujeme odpočinok.  Je to významná prevencia proti stresu a vzniku depresie. Nezabudnime, že len oddýchnutý, pokojný a sústredený človek môže podávať stabilne dobré pracovné výkony.

Niekedy si človek vôbec neuvedomuje, že by mal určitý čas odpočívať. Nepociťuje žiadne príznaky. Inokedy ich cíti úplne výrazne. A aké signály to sú?

 

1. Keď sa vám nedá sústrediť.

Ak ste sa doteraz mohli úplne ľahko sústrediť a nemali ste s tým výraznejší problém, tak nečakaná nesústredenosť je jedným z prvých signálov, že potrebujete oddych. Prepracovaný mozog upozorňuje na seba tým, že sa pokúša zapnúť obranné mechanizmy. Jedným z nich je ten, že vám nedovolí dlhšiu dobu sa zaoberať stresovými záležitosťami.

 

2. Máte pocit, že máte viac práce ako inokedy.

Unavený človek, potrebuje stále viac času na to, aby niečo urobil. Keď túto skutočnosť zistí, priberá si ešte ďalšie úlohy, aby takto maskoval svoju neproduktívnosť. Ak si v tejto fáze neoddýchne, stále sa to len zhoršuje a môže to skončiť aj pri zdravotných problémoch.

 

3. Nemáte motiváciu pracovať.

Akosi vás nič nebaví, nič sa vám nechce, stratili ste cieľ a máte pocit, že nič nemá zmysel. Tak to je typický prejav prepracovanosti.

 

4. Máte viac konfliktov doma aj na pracovisku.

Ľahšie sa rozčúlite, ste podráždení, a tak sa ľahko stane, že sa pohádate, uzavriete do seba alebo do niekoho nakričíte. Doteraz ste boli trpezliví, ale únava vám hranice trpezlivosti posunula na inú hranicu.  Tiež ste možno náladoví a už sa možno ani sami v sebe nevyznáte. Rozčuľujú vás ľudia, začínajú vám vadiť, nechcete sa s nimi rozprávať, radšej máte samotu? Ste jednoducho unavení a musíte oddychovať.

 

5. Cítite sa fyzicky unavení.

Večer ledva stojíte na nohách a hoci ráno by sa energia aj našla, rýchle pominie. A tak pijete stále viac kávy alebo čaju, čoraz častejšie odbiehate od práce, neviete si nájsť svoje miesto. A možno sa vám ráno už ani nechce vstať z postele. A možno aj zavoláte šéfovi, že dnes do práce neprídete, že asi na vás lezie nejaká choroba. Mozog vám aj takto dáva jasne najavo, že nastal čas na relax. Ak aj v takomto prípade signály tela ignorujete, vaša imunita klesá a možno aj naozaj môžete ochorieť.


6. Zle spíte.

Máte pocit, že naozaj veľa pracujete, cítite sa unavení a aj napriek tomu nemôžete večer zaspať? Je to tým, že neúmerne preťažený mozog má oveľa väčšiu prácu s triedením informácií, ktoré ste získali počas dňa. Až keď všetky vytriedi, nechá vás zaspať.

Je tu leto. Čas voňavých a teplých dní. Hovorí sa, že vplyvom tepla sa činnosť človeka spomaľuje. Asi to nie je náhoda. Slnečné lúče a samotná príroda akoby nám chceli naznačiť, aby sme zastali, porozhliadli sa okolo seba a spomenuli si na všetko krásne, čo sme prežili, precítili, čo nám urobilo radosť. Leto je  aj časom nasávania pokoja a harmónie. Leto je  teda aj ideálnom časom na oddych a dovolenky. Nezáleží na tom, kde sme, všade sa dá objaviť čosi, čo nám môže prinavrátiť stratený úsmev, radosť, pohodu. Využime leto aj na hľadanie tejto radosti v nás. Veď ako povedal filozof Marcus Aurelius:  "Kto žije v harmónii sám so sebou, žije v harmónii s celým svetom. " A na to, aby sme dokázali žiť v harmónii, musíme byť predovšetkým oddýchnutí.

Zdieľať na facebooku