Čo nás najčastejšie v živote zraňuje?

  Foto: Bigstock

Niekedy je to tak, že sa človek necíti vo svojej koži. Sú situácie, kedy príčinu tuší, inokedy svoje pocity vôbec nevie identifikovať. Negatívne pocity často bez poznania príčiny môžu prerásť cez hlavu a dni stratia farbu. Čo nám najčastejšie berie energiu a čo nás zraňuje?

 

1. Stretávanie sa s tými, ktorí nám odčerpávajú energiu.

Niekedy musíme od ľudí jednoducho odísť – nie preto , že nám na nich nezáleží, ale preto, že im nezáleží na nás. Keď nás niekto opakovane zraňuje, musíme to prijať ako fakt, že im na nás nezáleží. Je to ťažké, ale je to potrebné pre šťastnejší život. Niekedy je naozaj náročné priznať si, že nás niekto len využíva a nespráva sa k nám ako ku skutočnému priateľovi. Podobne je to niekedy aj v zamestnaní. Je vyčerpávajúce zostávať niekde, kde si človeka nikto neváži. Toto je jeden z najčastejších dôvodov, ktorý ľuďom odčerpáva energiu.

 

2. Preceňovanie dôležitosti fyzickej príťažlivosti.

Bulvár nás každý deň od rána kŕmi tým, aké je veľmi dôležité dobre vyzerať a že je to vlastne najdôležitejšia vec na svete. Mnohí ľudia tomu naozaj uveria a tejto skutočnosti prispôsobia celý svoj život. Neustále nakupujú módne novinky, sledujú všetky zľavy, peňaženku majú preplnenú rôznymi kupónmi a kartičkami. Boja sa poriadne najesť a celé hodiny preležia v kozmetických salónoch. Takýto človek si potom aj na iných ľuďoch všíma hlavne ich vzhľad a podľa toho si vyberá priateľov a partnerov. A keď niečo nejde podľa plánu, zlá nálada príde skôr, ako by sme si to želali. Je určite veľmi ťažké uveriť tomu, že šťastný život sa netočí len okolo krásy a nádherných vecí, ale pravda je naozaj niekde inde. Viac o podstate šťastného života si môžete prečítať aj v článkoch Naučte žiť deti šťastný život v konzumnom svete alebo Prečo niektorí ľudia nebudú nikdy šťastní? 
 

3. Preferovanie pocitu nenávisti.

Mnoho psychológov už prišlo na to, že nenávisť spôsobuje najväčšie škody nielen na psychike, ale aj na ľudskom tele. Schopnosť odpúšťať je jedna z najkrajších vecí, ktorú môžeme urobiť pre svet a hlavne pre seba. No realita je často taká, že mnoho ľudí akoby zámerne živí v sebe nenávisť, dlhodobo sa ňou zaoberá a premýšľa nad ňou. S nenávisťou často súvisí aj závisť a nekonečné ohováranie. Toto všetko sú veľmi negatívne emócie, ktoré dokážu človeka úplne nahlodať a zbaviť ho radosti zo života. Ako raz povedal Martin Luther King Jr.: „Temnota ťa z temnoty nevytiahne. To dokáže iba svetlo. Nenávisť vás z nenávisti dostať nedokáže, to dokáže iba láska.“ A tak sa pokúšajme každý deň zbavovať akejkoľvek nenávisti. Je to dôležité kvôli tomu, aby sa v nás nezničilo všetko dobré.

 

4. Pracovanie len kvôli peniazom.

Viem, že zohnať prácu, ktorá by človeka bavila a zároveň by aj slušne zarobil, je dnes čoraz ťažšie. Práca bez záujmu, nadšenia a naplnenia je však utrpením. Ak už  človek nerobí prácu svojich snov, mala by ho aspoň trochu zaujímať. Keď sa  dostaneme do situácie, v ktorej je práca každodenné utrpenie, ktoré slúži len na zaplatenie účtov, skončí to tak, že len závidíme iným a sme permanentne nešťastní. Poznám desiatky ľudí, ktorí síce nechodia každý rok na luxusné dovolenky, nebývajú vo veľkých domoch a nejazdia v najdrahších autách, a predsa sú šťastní. Majú totiž v živote jedno veľké šťastie. Pochopili, že práca môže byť aj poslaním a cestou konania dobra pre iných. Tento pocit ich napĺňa dlhodobou radosťou, ktorá je najlepším liekom proti depresiám a vyhoreniu. Ja viem, že v dnešnej dobe reklám, ktoré na každom kroku ponúkajú úžasné a luxusné výrobky, sa tieto slová možno čítajú ťažko, ale ono to fakt funguje. Keď beriete život ako určité poslanie s cieľom konať dobro, zrazu zistíte, čo je lož a čo je pravda, kráčate vlastnou cestou a ste menej manipulovateľní. A potom zrazu prichádza aj zistenie, že naozaj toho až toľko nepotrebujete, ako sa o tom hovorí v médiách.

 

5. Sústredenie sa na príbehy iných, ale nie na vlastný.

Denne stovky ľudí sledujú príbehy iných. Jednak v televízii pri sledovaní seriálov a tiež sledujú život ľudí v okolí či na pracovisku. Niekedy sa do pozorovania cudzích životov tak zapletú, že zabúdajú žiť svoj  vlastný život. Popri tom každý človek je jedinečný a má obrovskú šancu žiť neopakovateľný zázračný život s vlastným scenárom. Stačí viacej tvoriť a menej závidieť. Každý človek dostal nejaký dar. Najprv ho musí odhaliť a potom podľa vlastných možností rozvíjať. Nech je to už čokoľvek, všetko pozitívne má obrovský zmysel nielen pre samotného človeka, ale aj pre ľudí okolo neho. A je jedno, či dokážete nádherne maľovať, šiť, pestovať zeleninu, vyrábať šperky alebo chováte sliepky a predávate bio vajíčka. Dôležité je sústrediť sa na niečo vlastné. Keď je ľudská myseľ zamestnaná týmto spôsobom, jej zameranie je pozitívne a nemá čas šíriť v sebe a mimo seba negatívnu energiu. V takomto stave mysle už nedovolíte, aby iní rozmýšľali, rozprávali a rozhodovali za vás. Znamená to tiež, že sa človek učí rešpektovať iných, využíva vlastné nápady a intuíciu.

Aby ste zistili, čo vám robí radosť a dáva krídla, musíte čo najčastejšie zostupovať do seba, zostávať v tichu alebo sa len tak potulovať v prírode. Viac sa spájajte so srdcom a inšpirácia príde. Ak po niečom naozaj túžite, poctivo na tom pracujete, vaša činnosť je spojená s pozitívnymi skutkami, tak sa vám vaše sny určite splnia.

 

 

Zdieľať na facebooku