Prečo hrať s deťmi počítačové hry?

Hra je prirodzenou súčasťou života našich detí. Je to zábava, relax aj spoločenská aktivita. Čoraz väčší priestor získava v posledných rokoch práve hranie hier na počítačoch, mobiloch, tabletoch či hracích konzolách.
Hra je prirodzenou súčasťou života našich detí. Je to zábava, relax aj spoločenská aktivita. Čoraz väčší priestor získava v posledných rokoch práve hranie hier na počítačoch, mobiloch, tabletoch či hracích konzolách. / Foto: Bigstock

V súčasnosti deti prežívajú prázdniny rôznym spôsobom. Možností je naozaj veľa. Dôležitá je určitá vyváženosť v aktivitách a tiež prehľad o tom, či všetko, čo deti robia, je aj bezpečné. Možno máte deti vo veku, keď sa vo zvýšenej miere venujú počítačovým hrám. Jednou z možností, ako si zachovať harmóniu v rodine, je hrať sa tieto hry spolu s nimi. Existuje na to viac dôvodov.

 

Hra je prirodzenou súčasťou života našich detí. Je to zábava, relax aj spoločenská aktivita. Čoraz väčší priestor získava v posledných rokoch práve hranie hier na počítačoch, mobiloch, tabletoch či hracích konzolách. Existujú deti, ktoré práve tieto hry vo zvýšenej miere hrajú práve v čase prázdnin, pretože majú na to dostatok času. Niektoré deti venujú týmto hrám nadpriemerné množstvo času aj napriek tomu, že im rodičia vytvárajú podmienky na to, aby mohli prežiť dostatok zábavy vonku, v prírode, pri kúpaní, v zábavných parkoch a podobne. Napriek týmto snahám rodičov však neustále túžia len po tom, aby sa čo najskôr dostali k svojej počítačovej hre. Je samozrejmé, že rodičia sú z tohto smutní, nahnevaní, frustrovaní...Čo môžete robiť v tejto situácii? Odborníci odporúčajú, aby ste sa aspoň počas prázdnin, keď máte možno trochu viac času, prispôsobili deťom a začnite s nimi hrať ich obľúbené hry. Existuje viac dôvodov, prečo je vhodné urobiť práve tento krok. Pozrime sa na ne.

 

1. Môžete spoločne prežívať čas so svojimi deťmi

Jedným z  dôvodov na hranie týchto hier je to, že môžete prežívať čas so svojimi deťmi. Možno ste s nimi málo, lebo pracujete v zahraničí alebo chodíte často na služobné cesty. V čase voľna túžite byť s nimi čo najviac, to je úplne samozrejmé. A práve vtedy, keď na deťoch vidíte, že sa chcú venovať týmto hrám a majú zlú náladu, keď ich motivujete k tomu, aby ste si išli napríklad spoločne zaplávať, urobte zmenu. Povedzte im, že sa chcete zoznámiť s tým, čo ich tak veľmi baví a začnite sa s nimi hrať, a to aj napriek tomu, že vás to bude možno maximálne nudiť. To, že urobíte tento krok, získavate deti na svoju stranu a upevňujete si s nimi vzťah. Ak si s nimi vytvoríte silné puto aj v oblasti počítačových hier, dajú si skôr vysvetliť, že sa napríklad hrajú nevhodnú hru a bolo by lepšie ju vymeniť za inú.  Aj keď by ste možno chceli tráviť čas vonku tým, že sa zahráte s loptou alebo pôjdete na zmrzlinu, v určitých okamihoch je dôležité,  byť s deťmi v takých situáciách, pri ktorých sa cítia šťastné. Napokon zistíte, že hranie počítačových hier nie je len o samotnej hre, ale aj o komunikácii. Možno práve v týchto chvíľach vám deti povedia také informácie, o ktorých by ste sa za iných okolností nikdy nedozvedeli. Pokojne môžete počas hry položiť aj také otázky, ktoré s hrou vôbec nesúvisia. Napríklad:

 „Mimochodom, ako sa ti darilo tento rok v škole?“
„Ako sa majú tvoji priatelia?“ 
„Co by si chcel(a) ešte zažiť počas prázdnin?“
„Po čo najviac túžiš?“

 

Budete príjemne prekvapení, o koľko sú deti a dospievajúci otvorenejší a úprimnejší práve počas hrania počítačových hier.

 

2. Lepšie pochopíte podstatu hier

Napríklad niektoré typy hier nemožno ľubovoľne pozastaviť, napríklad uprostred kola. Je ťažké ich zastaviť hlavne pre tie deti, ktorých priatelia určitým spôsobom sú naviazaní na hru, keď hrajú spolu na internete. Zrazu pochopíte, prečo dieťa nemôže hneď prísť na večeru, nemôže hneď vyniesť smetný kôš alebo nemôže ísť s vami hneď na prechádzku. Keď si začnete všímať tieto detaily, vyhnete sa zbytočnej zlosti, kriku, zlej nálade. Uvedomíte si, že dieťaťu musíte aj hodinu skôr povedať, čo od neho budete chcieť. Dieťa sa postupne naučí, že keď dohrá určitý level a bude mať prestávku, malo by splniť požiadavky svojich rodičov.

 

3. Spoznávate obsah hier

Neexistuje lepší spôsob ba spoznanie  obsahu hry, ako sa ju hrať spolu s deťmi. Platí to najmä pre hry s funkciou verejného chatu.  Keď sedíte pri dieťati v izbe, počujete presne, o čom hráči rozprávajú. Môžete tak zistiť, či pri hraní niekto nehovorí vulgarizmy, rasistické, homofóbne alebo sexistické nadávky. Práve toto sa niekedy stáva najväčším problémom pri hrách. Obsahovo môže byť hra vhodná pre vaše dieťa, ale chat, ktorého je súčasťou môže byť maximálne toxický a neprípustný. Keď rodičia aj niekoľko mesiacov nevstúpia do izby svojich hrajúcich sa detí, často o tomto probléme ani len netušia.

 

4. Hra vám ponúka priestor na rozhovory o hodnotách

Veľa počítačových hier môže poskytnúť jedinečné príležitosti pre dôležité rozhovory. Sexistický a škodlivý obsah sa dá zmeniť na pozitívnu komunikáciu o tom, ako sa správať k ľuďom tak, aby sme ich neurážali a neponižovali. Môžete tiež dieťaťu ukázať, ako môže pri hre regulovať svoje emócie a slovnú zásobu, ktorá sa často pri návale emócií môže zmeniť na vulgárnu. Keď vidíte v hre zbrane, môžete dieťa upozorniť na nezodpovedné správanie postáv a môžete mu porozprávať aj o tom, prečo sú zbrane nebezpečné pre ľudí a svet. Hovorte aj o rozdieloch medzi fantáziou a realitou. Povedzte dieťaťu, že síce je veľmi zábavné  sledovať fiktívne postavy, ako riešia problémy päsťou, ale je neprijateľné, aby to robili aj skutoční ľudia. Komunikácia o hodnotách prostredníctvom fiktívnych internetových postáv poskytuje pohodlnejší spôsob diskusie o skutočnom živote. Takouto formou jednoduchšie preniknete do detského sveta. Väčšina tínedžerov napríklad prevráti očami nad rodičmi a snaží sa nereagovať, ale to je len zdanie na prvý pohľad. Väčšinu názorov svojich rodičov si veľmi dobre pamätá.

 

5. Urobíte si prehľad o záujmoch vášho dieťaťa

Videohry dokážu do určitej miery odhaliť aj záujmy vášho dieťaťa, ktoré preferuje v reálnom svete. Bavia vaše dieťa rýchle hry s množstvom akcií? Možno by ho bavilo bojové umenie alebo futbal. Vzrušujú ho silné postavy a príbehy? Možno túži písať knihy alebo scenáre filmov alebo si chce niektoré postavy výtvarne spracovať. Mladí ľudia často potrebujú pomoc pri hľadaní vecí, pre ktoré majú vášeň. Kreatívne nachádzanie väzieb medzi hrami, ktoré hrajú a inými aktivitami, ktoré by mohli vykonávať, predstavuje prirodzený spôsob, ako sa prejaviť aj v reálnom živote.

 

6. Možno zažijete zábavu

Možno vás prekvapí, že vás niektoré z hier, ktoré vaše deti hrajú, začnú baviť. Je to také rozmanité médium, že každý môže občas objaviť hru, ktorá ho zaujme. Dokonca aj skeptickí dospelí niekedy pochopia, že hranie hier má v sebe určitú príťažlivosť a niekedy sa stane, že aj niekoľko dní za sebou sa hrajú spolu s deťmi. Ale čo je najdôležitejšie, vďaka takémuto prístupu lepšie preniknete do sveta vašich detí, možno sa zlepší vaša komunikácie a nenápadne si upevníte vzájomné vzťahy, ktoré sú v dnešnej dobe najväčším darom.

 


Zdroje:
Why you should play video games your kids
Video games parenting strauss

Zdieľať na facebooku