Ako naučiť dieťa písať a spoznávať písmená zábavným spôsobom?

Keď cítite, že vaše dieťa túži spoznávať písmenká a chce ich čítať alebo písať, túto jeho túžbu môžete splniť okrem iných spôsobov aj tak, že s ním vyskúšate rôzne tvorivé aktivity.
Keď cítite, že vaše dieťa túži spoznávať písmenká a chce ich čítať alebo písať, túto jeho túžbu môžete splniť okrem iných spôsobov aj tak, že s ním vyskúšate rôzne tvorivé aktivity. / Foto: Bigstock

Veľa detí túži po tom, aby sa už v predškolskom veku spoznali písmená a niektoré sa ich chcú aj naučiť písať. Môžete na to využiť niekoľko zábavných aktivít.

 

Keď cítite, že vaše dieťa túži spoznávať písmenká a chce ich čítať alebo písať, túto jeho túžbu môžete splniť okrem iných spôsobov aj tak, že s ním vyskúšate rôzne tvorivé aktivity.

 

Vyfarbujte abecedu

Existuje množstvo omaľovánok, ktoré ponúkajú písmenká na vymaľovanie. Povzbudzujte dieťa k tomu, aby sa pustilo do vymaľovania písmen. Písmenko, ktoré v určitý deň vymaľuje, môžete potom hľadať v nadpisoch v novinách, v nápisoch na obchodoch,  na rôznych výrobkoch a podobne. Nechajte dieťa, nech toto písmeno vymaľúva aj niekoľko minút. Takto si ho poriadne uvedomí a zapamätá.

 

Bodky na papieri

Na kúsok papiera nakreslite bodky v tvare písmen. Vaše dieťa môže spájať bodky a takto si vytvorí písmenká. Bodky, ktoré sú pomerne blízko pri sebe, mu pomôžu používať kratšie pohyby ceruzky.

 

Písmená z umelej hmoty

V niektorých obchodoch sa dajú kúpiť písmená z umelej hmoty. Písmeno položte na tvrdý papier alebo výkres a povedzte dieťaťu, aby ho perom obťahovalo. Rozprávajte sa o tom, aké je to písmeno. Môžete mu tiež pomôcť ho vystrihnúť. Môže si ich ukladať vedľa seba a každý deň mu tak pribudne nové písmenko. Môže si ich tiež vymaľovať. Keď bude mať viac písmen, môžete spoločne skladať slová. Môže si z písmen vytvoriť napríklad svoje meno. Začnite kratšími slovami a neskôr tvorte aj dlhšie slová.

 

Abeceda z prírodnín

Vyrobte si písmená abecedy z rôznych prírodnín. Čo budete potrebovať? Kamienky, vetvičky, pastelky, voskovky, fixky, kartóny, nožnice...

 

Vetvičková abeceda

Deti si nájdu vetvičky a skladajú písmená abecedy z nich. Najprv môžu skladať len niekoľko písmen na zem či na podložku, neskôr aj celú abecedu. Môžu aj porovnať, či sa písmená tvoria lepšie z pravidelných či nepravidelných vetvičiek.

 

Kamenná abeceda

Deti si vytvoria abecedu z malých kamienkov alebo na väčšie kamene si  určité písmeno napíšu priamo na kameň. Potom z týchto kameňov môžu tvoriť slová.

 

Skákavá abeceda

Keď už dieťa pozná písmenká a chcete si ich s ním len precvičiť, môžete využiť túto aktivitu. Kriedou na zem, terasu či vetvičkou do piesku napíšeme abecedu. Dieťa najprv skáče na jednotlivé písmená postupne, potom na preskačku.

 

Ukryté kamene

Pri tejto aktivite tiež využite len tie písmenká, ktoré dieťa už pozná. Na kamene napíšte farbami písmeno a všetky kamene ukryte v priestore, niekde vonku. Dieťa hľadá kamene a snaží sa spoznať písmeno, ktoré sa nachádza na kameni.

 

Abeceda v múke

Na stôl vysypte múku (soľ, puding)) tak, aby sa dalo do nej prstom písať. Spoločne píšte rôzne písmená do múky. Dieťa sa snaží zistiť, ktoré písmeno ste napísali. Podobne sa dajú písmená písať palicou do snehu alebo do blata.

 

Abeceda a koláčiky

Napríklad z medovníkového cesta dovoľte dieťaťu vytvoriť rôzne písmenká. Keď ich upečené bude jesť, povedzte mu, aby vám vždy povedalo, aké písmenko ide zjesť.

 

Píšeme písmená kriedou

Napíšte nejaké slovo alebo meno dieťaťa veľkými písmenami. Požiadajte ho, aby sa pokúsilo napodobniť to, čo ste napísali. Najprv píšte obrovské písmená a potom stále menšie a menšie.

 

Vrecúško s písmenami

Do vrecúška umiestnite lístky s písmenami. Dieťa si každý deň vyberie jedno písmeno a o tomto písmene sa môžete porozprávať, zoznámiť dieťa s ním, môžete si vyskúšať, ako sa píše a môžete hľadať slová, v ktorých sa nachádza.

 

Pexeso s abecedou

Môžete si kúpiť pexeso s abecedou a začať spoločne hrať. Dieťa sa aj takto dokáže naučiť množstvo písmen.

 


Zdroj:
H. Harazim, R. Hudáková: Dobrodružství v přírodě pro děti
Teaching Preschoolers to Write Through Fun Activities
Čítajte viac o téme: Hry pre deti
Zdieľať na facebooku