Paradoxy života alebo prečo niektoré situácie vnímame ináč, ako sa na prvý pohľad javia

V živote existuje mnoho vecí, ktoré môžu fungovať ináč, ako si myslíme.
V živote existuje mnoho vecí, ktoré môžu fungovať ináč, ako si myslíme. / Foto: Bigstock

Často v negatívnom rozpoložení vnímame len zlú stránku veci a naopak. Niekedy však  stačí situáciu vnímať z druhej strany a veľa vecí môžeme chápať iným spôsobom.

 

V živote existuje mnoho vecí, ktoré môžu fungovať ináč, ako si myslíme. S paradoxmi sa v živote stretávame bežne. Základ slova je odvodený z gréckeho „paradoxos", ktorého preklad a význam približne predstavuje niečo, čo je v rozpore s našou skúsenosťou, vedením alebo očakávaním. Pozrime sa na niekoľko známych paradoxov, s ktorými sa bežne v živote stretávame.

 

1. Hodnotu toho, čo máme, si najviac uvedomíme, keď o to prídeme

Kým niečo máme, často to vnímame ako samozrejmosť. Zovšednie nám to a často si to nevážime. Aby sme si to, čo má skutočnú hodnotu, uvedomili, musíme o to zvyčajne prísť. Niekedy až po určitom utrpení zo straty pochopíme podstatu a význam určitej hodnoty. Výhodu majú tí, ktorí si dokážu skutočné hodnoty vážiť aj bez toho, aby museli v živote prežívať pocit straty z niečoho, čo majú tak veľmi  radi. Ale väčšinou je to tak, že kým to máme, veľmi si to ani nevážime. A v tom spočíva spomínaný paradox.

 

2. Čím viac chcete vyhovieť iným, tým menej si vás vážia

Často sa v živote stáva, že keď naozaj každému vyhoviete, vyslovujú vám všetci uznanie, získate si vážnosť a úctu, ibaže zároveň vás môže premôcť pocit, že ste sa odcudzili sami sebe. Na konci života možno zistíte, že ste všetkým vyhoveli, len sebe nie. Ak pomáhate iným nasilu a nie z presvedčenia a pretvárky je príliš veľa, je to veľmi vyčerpávajúce. Rozhodnutie viac sa nepretvarovať a nepodriaďovať predstavám iných, je krokom k osobnej slobode. Ak človek žije v silnej závislosti od iných, stáva sa veľmi zraniteľný. Často preberá identitu tých, ktorí sa pohybujú v jeho blízkosti. Ak s touto prevzatou identitou má dlhšiu dobu žiť a pôsobiť medzi ľuďmi, je to veľmi vyčerpávajúce, ba dokonca to niekedy vedie k depresiám. Stáva sa aj to, že tí, ktorým najviac pomáhate, si to po čase prestanú vážiť, berú to ako samozrejmosť, ba dokonca vyžadujú od vás tále viac a viac. Niektorým nerobí problém namiesto poďakovania, vašu pomoc kritizovať.  Psychológovia tvrdia, že je lepšie zostať sám sebou, hľadať vlastné smerovanie a uvedomovať si vlastnú podstatu, lebo takto človek nie je len šťastnejší, ale pôsobí aj prirodzenejšie a paradoxne až v tomto stave pocíti, že sa ľudia k nemu správajú srdečnejšie a úprimnejšie. Mnohí už zistili na vlastnej koži, že keď si občas  presadili aj svoj vlastný názor a neboli len v pozícii toho, ktorý plní sny iných, získal aj krajšie a trvalejšie vzťahy. Je potrebné si vytvoriť určitú hranicu a nevenovať všetko zo seba len iným. Paradox spočíva v tom, že za maximálnu starostlivosť, nie vždy dostávame aj adekvátne ohodnotenie a pocit radosti. Keď si dokážeme vytvoriť aj vlastný priestor, cítime sa spokojnejšie.

 

3. Čím viac túžite po tom, aby nás druhí ocenili, tým viac sa cítite nedocenení

Kedykoľvek sa ponižujete, vnucujete alebo nevhodným spôsobom na seba upozorňujete, strácate hodnotu. Aby ste získali hodnotu, musíte sa prestať ponižovať. Ľudia, ktorí sa vzopreli, stali sa sami sebou a postavili na svoje vlastné nohy, náhle u druhých získali rešpekt. Ľudia, ktorí dávajú najavo, ako sú na druhých závislí, sa sami dostávajú do pozície obete. Kto sa príliš obetuje, skôr či neskôr sa začne cítiť zle a väčšinou si ho ľudia ani nevážia.

 

4. Ak chcete prekonať strach, musíte urobiť práve to, čoho sa bojíte

Akonáhle urobíte to, čoho sa bojíte, strach nad vami stratí moc. Toto jednoduché poznanie mnohých ľudí naučilo opúšťať vzťahy, v ktorých sa cítili zle alebo odišli z práce, ktorá ich už v ničom neobohacovala. Mnohí prišli na to, že zo začiatku sa im uskutočnenie zmeny javilo ako niečo nepredstaviteľné, ale väčšina po rokoch priznala, že to bola tá najlepšia vec, ktorú v živote urobili.

 

5. Viac ľutujeme to, o čo sme sa nepokúsili, než to, o čo sa pokúsime a nevyjde nám to

Veľmi veľa ľudí sa trápi kvôli svojej nedokonalosti. Zhoršujú si náladu výčitkami, ľútosťou, sebaobviňovaním či sebaľútosťou. A to všetko len preto, že si nevedia odpustiť chybu, ktorú niekedy v minulosti urobili alebo preto, lebo sa neustále porovnávajú s nejakým vysneným ideálom, ktorý možno v skutočnosti ani neexistuje. Kvôli tomuto presvedčeniu sa nepokúšajú uskutočniť niečo, po čom tak veľmi túžia. A o niekoľko rokov neskôr trpia pocitmi nenaplnenosti a smútku za niečím, čo mohlo byť, ale nikdy sa o to nepokúsili. Z tohto dôvodu je lepšie radšej trochu riskovať a pokúsiť sa aj o to, o čom si myslíte, že v tom urobíte chybu. Chyba by nemala byť príťažou, ktorá by mala človeka zastaviť pri skúšaní niečoho, po čom tak veľmi tuži. Každý robí chyby. Rozdiel je však v tom, ako ľudia ku svojim chybám pristupujú. Najlepšie na tom sú tí, ktorí svoje chyby chápu ako lekcie, vďaka ktorým sa posúvajú vpred, približujú sa k splneniu svojich snov a menia sa na úspešných ľudí.Týmto ľuďom, keď sa aj niečo v živote nepodarí, nebývajú z toho až takí smutní ako tí, ktorí sa ani nepokúsili o to, po čom tak veľmi túžili.

 

6. Niekedy jednoduché veci sú tie najkrajšie

Ako sa hovorí, že ledabolo zabalené darčeky bývajú tie najkrajšie, tak aj niektoré situácie, ktorým sme zo začiatku nepripisovali takmer žiadny význam, sa stanú tými najkrajšími v živote a nikdy na ne nezabudneme. Možno to poznáte. Dlhodobo plánujete exkluzívnu dovolenku snov a nakoniec výsledný pocit nestojí za veľa. A inokedy sa len tak bez prípravy vyberiete niekam, kde ste ani veľmi nechceli ísť a cítite sa vynikajúco. Aj takéto paradoxy nám život prináša. Je to preto, lebo život je krásna hra. Neustále nás učí, že v najobyčajnejších okamihoch je ukrytá najväčšia krása.

 

7. Ak sa chcete postarať o iných, najprv sa musíte dobre postarať o seba

Určite poznáte túto vetu z lietadla: „V prípade potreby najskôr kyslíkovú masku nasadzujte sebe a až potom ju začnite nasadzovať dieťaťu." Ak chcete byť užitoční pre druhým, musíte byť fyzicky i psychicky najskôr v poriadku vy. Nikto z nás nie je schopný dať druhým to, čo sám nemá. Nedokážeme dať lásku, keď sme prázdni a nemáme radi sami seba. Nedokážeme dať úsmev, keď nemáme sami v sebe silu usmievať sa na svet. Aby mali energiu ľudia okolo nás, musíme ju mať v prvom rade my.

 


ZDROJE:
C. S. Dweck: Nastavení mysli
B. Burchard: Životný náboj
C. C. Tipping: Radikálne odpustenie
Richard Carlson: Netrápte sa pre maličkosti
Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku