Dôvody, kvôli ktorým nemajú ženy šťastie v láske

Prečo niektoré ženy nemajú šťastie v láske? Odborníci sú presvedčení, že je to hlavne preto, lebo zrejme nepoznajú  niektoré jednoduché pravidlá a už v štádiu zoznamovania opakujú stále rovnaké chyby.
Prečo niektoré ženy nemajú šťastie v láske? Odborníci sú presvedčení, že je to hlavne preto, lebo zrejme nepoznajú niektoré jednoduché pravidlá a už v štádiu zoznamovania opakujú stále rovnaké chyby. / Foto: Pexels

Každý človek pozná túžbu milovať a byť milovaný. A v tejto túžbe poznáme naplnenie i sklamanie. Prečo je to tak, že niektorí ľudia nájdu lásku jednoducho a sú šťastní a iní musia prežiť niekoľko sklamaní? Niekedy v tom svoju úlohu zohráva náhoda, niekedy osud a niekedy určité zlé prístupy, zlozvyky či chyby, ktoré nás brzdia v prežívaní najkrajšie citu.

 

Psychológovia už dlhé roky skúmajú okrem iného aj fenomén lásky. Poznajú príbehy tisícov ľudí a ich prežívanie lások je pre nich obrovskou studňou mnohých zistení, ktoré platia v každom storočí. V dnešnom článku sa pozrieme na to, prečo niektoré ženy nemajú šťastie v láske. Odborníci sú presvedčení, že je to hlavne preto, lebo zrejme nepoznajú nasledujúce jednoduché pravidlá a už v štádiu zoznamovania opakujú stále rovnaké chyby. Ktoré pravidlá je vhodné si uvedomovať a riadiť sa podľa nich?

 

1. Majte sa rada a vážte si sama seba

Mať rád sám seba nie je totožné so sebectvom. Sebaláska neznamená narcistické milovanie vlastného ega. Nájdu sa totiž takí, ktorí milujú svoje ego a obmedzujú tým slobodu druhých. Sebectvo je uspokojovanie svojich potrieb na úkor druhých. Je to stav, keď ste neprevzali zodpovednosť za svoj život a dávate vlastnú nespokojnosť za vinu druhým. A v tom je ten zásadný rozdiel. Sebaláska nie je sebecká. Je obohacujúca a slobodná. Človek je šťastný vtedy, keď prijme sám seba takého, aký je. Sebaláska znamená uvedomiť si všetko, čo k nám patrí – všetky naše potreby, talenty a tvorivosť. Ale taktiež aj chyby, či charakterové nedostatky. Musíme sa naučiť pozerať sa na svoj odraz v zrkadle a vedieť ho prijať. To však neznamená, že sa uspokojí so svojimi chybami a prestane na sebe pracovať. Znamená to len toľko, že si svoje chyby prizná a začne sa mať rád aj s týmito chybami. To je jediný zdravý postoj, ktorý umožňuje, aby mohol svoje chyby odstrániť, dokázal na sebe pracovať a posúvať sa ďalej. Sebaláska je prijatie seba samého so všetkými talentami aj obmedzeniami, ktoré máme. Sebaláska obsahuje v sebe  aj vďačnosť za to, kým sme. Iba vtedy, keď prijmeme sami seba, môžeme prijímať iných ľudí bez odsúdenia. Jedným z najväčších omylov, ktorým v našich životoch čelíme, je, že túžime po tom, aby nás niekto iný oceňoval. Chceme, aby nás niekto iný presvedčil o tom, že si zaslúžime byť milovaní, že sa musíme správať alebo vyzerať určitým spôsobom, aby sme si lásku zaslúžili. Toto presvedčenie sme získali často práve už v detstve, keď sme lásku získavali za odmenu. A preto sa často snažíme správať tak, aby sme sa niekomu zapáčili, namiesto toho, aby sme prejavili vo svojej podstate. Myslíme si, že musíme splniť určité normy, ktoré na nás kladie spoločnosť a rodina. Tento pocit sa často spája aj s láskou. Často si myslíme, že lásku si musíme zaslúžiť, že ju musíme hľadať mimo seba. Nikto nás však v detstve neučil, že ju máme hľadať aj sami v sebe. Ak človek nemá rád sám seba, nedokáže milovať iných, pretože sa neustále snaží len o jedno. Chce byť len on milovaný. Pre človeka, ktorý sa nemá rád, je veľmi ťažké čokoľvek dávať niekomu inému, pretože si myslí, že ani ten druhý si nezaslúži niečo, čo je práve pre neho príťažlivé. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sme najprv mali radi sami seba a až potom môžeme vytvoriť kvalitný vzťah s niekým iným. Nečakajte, že šťastie pocítite, keď sa niekto do vás  zamiluje. Ak v srdci nemáte lásku k sebe samej, nikto vás nedokáže láskou dlhodobo nasýtiť. Neustále budete žiadať lásky viac a viac.

 

2. Staňte sa zdrojom lásky

Nečakajte, že láska si vás len tak nájde. Skúste ju najprv vyžarovať vy. Hovorí sa, že to čo vyžarujeme, to sá nám naspäť vracia. Keď budete vyžarovať veľa lásky, ktorá bude viditeľná vo vašich skutkoch, automaticky začnete lásku priťahovať k sebe aj vy. Snažte sa byť milá, láskavá, úprimná, nápomocná, milo komunikujte. Keď vás ľudia budú vnímať práve takúto, v ich srdci sa tiež začne rodiť láska. Láska, nie túžba. V takomto rozpoložení si dokážete k sebe pritiahnuť skutočnú lásku a muža svojich snov.

 

Ak budete vyžarovať lásku, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám bude vracať. / Zdroj: Pexels

 

3. Rozumne si vyberajte

Hlavne vtedy, keď je človek dlho sám, je smutný a veľmi silno túži po láske, môže sa dopustiť niektorých chýb. Môže sa vám stať, že práve v tomto období vám príde niekto do cesty a vy sa hneď bezhlavo zamilujete. Zavalí vás obrovská radosť, ktorá vám neumožní vnímať muža reálne. Niekedy však vytriezvenie je veľmi bolestivé. Je potrebné si uvedomiť, že nie každý má kľúč od vášho srdca. Máte predsa dušu, sny a máte svoje hodnoty. Každý sa k vám nehodí. Ak by ste súhlasili s každým, kto vám príde do cesty, nie je to správne. Psychológovia preto odporúčajú, že práve v tomto životnom období je dobré občas zavolať na pomoc aj rozum alebo niekedy si vypočuť názor príbuzných, kolegov či priateľov. Samozrejme, rozhodnutie je vždy na vás.

 

4. Skôr než začnete o partnerovi snívať, zistite si o ňom čo najviac informácií

Ženy si obraz muža často idealizujú. Vidia v ňom niečo, čo v ňom nie je, nebolo a ani nebude. Nevšímajú si jeho temné stránky. Keď sa potom zamilujú do muža, ktorého dobre nepoznajú, často zažívajú silné sklamanie, lebo realita je úplne iná ako ich sen. Takto žena môže neustále prežívať ďalšie a ďalšie rany a smútky. Ak máte o niekoho skutočný záujem a začínate o ňom snívať, snažte sa o tejto osobe zistiť čo najviac reálnych informácií z reálneho sveta.

 

5. Nepovedzte všetko o sebe hneď

Váš vnútorný svet je určite bohatý a zaujímavý. Má svoje svetlé a možno i temnejšie stránky. Ak ste boli dlho osamelá, chce sa vám veľmi rýchlo a intenzívne niekomu otvoriť, vyrozprávať, oslobodiť sa od zlých myšlienok a porozprávať o tých radostných. Toto však môže muža vystrašiť. Lepšie je neponáhľať sa. Otvárajte svoju dušu tomu druhému postupne a pomaly. Otvorte sa trošičku a počkajte si na jeho reakciu. Vnímal vaše slová alebo nie? Ak je reakcia negatívna alebo nulová, počkajte s ďalším otváraním. Buď to nie je ten pravý, alebo je jednoducho ešte príliš skoro.

 

6. Neľutujte sa

Sebaľútosť je stav, kedy sa staviame do pozície obete, kedy nám je ubližované a my si to necháme, pretože pocit sebaľútosti nám dáva pocit, že sme úžasní a výnimoční v tom, že si nechávame ubližovať. Táto deštruktívna energia doslova vysáva z človeka schopnosť niečo meniť alebo mať túžbu sa niekde posúvať. Ak máte sklony k sebaľútosti, skúste svoj mozog nastaviť tak, že namiesto ľutovania hľadajte veci, za ktoré môžete byť vďační a snažte sa sústrediť na hľadanie riešení. Ak sa začínate stretávať s novou láskou a rozprávate sa o svojom živote a o veciach minulých, dávajte pozor na to, aby ste sa hneď na prvých stretnutiach nezačali ľutovať.

 

7. Neponáhľajte sa s intimitou

Isteže existujú šťastné dvojice, ktoré po búrlivej noci pri prvom stretnutí zostali spolu aj naďalej. Lenže to je skôr výnimka a nie potvrdzujúce pravidlo. Neponáhľajte sa. Je dôležité najprv spoznať človeka, s ktorým sa plánujte intímne zblížiť.

 

8. Buďte dámou

Dnes majú mnohé ženy slovník, ktorý s príťažlivou ženou nemá nič spoločné. Chŕlia z úst vulgarizmy a prirodzená ženskosť a šarm sa akosi vytráca. Ak chcete na muža zapôsobiť, buďte dámou, nevyjadrujte sa hrubo. Myslite aj na to, že k dáme nepatrí nevhodné alebo vyzývavé oblečenie alebo líčenie. Mnohí muži dokážu oceniť prirodzenú krásu a práve po takej žene vo svojom živote aj túžia.

 

Zdroje:
L. Kolaříková: Učebnice sebelásky
S. Stahl: Každý dokáže mať vzťah
E. Fromm: Umění milovat
R. L. Atkinsonová: Psychologie
Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy
Zdieľať na facebooku