Ako si nenechať ukradnúť pozitívnu energiu? Vyskúšajte tieto tipy

Ak sú ľudia dlhú dobu pod vplyvom negatívnych správ či negatívnych ľudí, zákonite sa to prejaví v ich postoji k svetu. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť s negatívnou energiou pracovať a snažiť sa ju meniť na pozitívnu.
Ak sú ľudia dlhú dobu pod vplyvom negatívnych správ či negatívnych ľudí, zákonite sa to prejaví v ich postoji k svetu. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť s negatívnou energiou pracovať a snažiť sa ju meniť na pozitívnu. / Foto: Pexels

Negatívne myslenie má obrovskú silu. Môže zničiť zdravie, vzťahy, kariéru ako aj celý život. Ak sú ľudia dlhú dobu pod vplyvom negatívnych správ či negatívnych ľudí, zákonite sa to prejaví v ich postoji k svetu. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť s negatívnou energiou pracovať a snažiť sa ju meniť na pozitívnu.

 

Nikto nie je imúnny voči negatívnym myšlienkam. Každý sa občas cíti nešťastne a trápi sa kvôli niekomu alebo niečomu. Zatiaľ však, čo väčšina ľudí premýšľa negatívne vtedy, keď sa cíti zle, niektorí si bezdôvodne negatívnymi myšlienkami ničia každodenný život. Denne nám hlavou prebehne 60-70 tisíc myšlienok. Odborníci sa zhodujú v tom, že veľké percento týchto myšlienok sa točí okolo toho, čo je zlé, čo sa v budúcnosti nepodarí, čo sme neurobili dobre a čo druhí robia nevhodne. Vedci sú presvedčení, že negatívne myšlienky sa dajú len veľmi ťažko prekonať preto, lebo veľmi veľa ľudí si o sebe myslí, že nie sú dosť dobrí, že nikdy nedosiahnu to, po čom túžia a že ľuďom a svetu sa nedá veriť. Slučky opakujúcich sa negatívnych myšlienok sú veľmi silné preto, lebo sú postavené na týchto hlboko zakorenených presvedčeniach. A my im veríme, akoby ich vytrvalosť hovorila o tom, že sú pravdivé. A tak sme  prinútení zaoberať sa ich obsahom. No ak chceme byť v živote spokojní a šťastní, mali by sme sa čo najskôr naučiť niečo s negatívnymi myšlienkami robiť. Aby sa človek dokázal negatívnych myšlienok zbaviť, musí sám seba presvedčiť, že sú falošné. Tiež je potrebné ich nahradiť myšlienkami pozitívnymi. V každom prípade je potrebné sa pred nimi chrániť. Veľmi účinný prostriedok spočíva i v tom, že svoju pozornosť zameriame iným smerom. Niekedy však negatívne myšlienky nevychádzajú z našej hlavy, ale od ľudí, ktorých stretávame. Dnes sa pozrieme na to, ako sa brániť pred negatívnou energiou, ktorá prichádza z okolia a z ľudí, ktorých denne stretávame.

 

1. Dôležité je vedieť negatívnych ľudí rozoznať

Každý človek pozná situácie, keď stretne človeka, s ktorým mu je príjemne a ani nevie, ako utečie čas. Poznáme však aj opačné situácie. Čas plynie pomaly, ťažko sa nám dýcha, cítime tlak v žalúdku. Máme pocit, ako by sme sa zmenšovali a prestávali byť sami sebou. A keď sa tento typ človeka od nás aj vzdiali, stále ho cítime a nedokážeme prestať na neho myslieť. Základným pravidlom, ako zlodeja energie rozpoznáme, je to, že nás zráža nadol. Nepomáha nám napredovať. Aj keď nás niekto upozorňuje na chybu, nemusí nás hneď podceňovať a potupovať. Ak to s nami niekto myslí dobre, tak nás práve pri upozorňovaní na chyby povzbudí, podporí, dodá silu na prekonávanie prekážok. Ten, komu na nás nezáleží, nám berie chuť pokračovať a znevažuje nás. Všímajte si dostatočne, ako sa pri kom cítite. Je vám s ním dobre alebo zle?

 

2. Nikto nemá silu vás okradnúť o energiu, ak mu ju sami nedáte

Niekedy stačí jedna veta a my sa zarazíme a zamyslíme nad tým, čo sme zase zle urobili. I keď sme sa doteraz cítili dobre, po príchode zlodeja energie klesáme s náladou nadol a pociťujeme únavu. Práve v tejto chvíli do nás zasial semienko pochybovačnosti o sebe samých. My na toto semienko myslíme a ono zákonite v nás stále viac a viac rastie. Ako sa brániť? Nevšímať si slová, vety či neverbálne gestá od danej osoby. Proste ho nevpustiť do vlastného sveta. Čo urobiť preto, aby to nebolo až také ťažké? Je potrebné si uvedomiť, že to, čo niekto hovorí, sa týka hlavne jeho. Nehovorí o nás, ale o sebe. Nie je naším problémom, čo si o nás niekto myslí, čo o nás hovorí alebo čo voči nám robí. Veď to vlastne ani nemôžeme ovplyvniť. Ale naším problémom je to, keď jeho slová a činy vnímame osobne. Vždy sa môžeme rozhodnúť, či tohto človeka do svojho života prijmeme alebo nie. Musíme sa zamyslieť nad tým, či naozaj chceme venovať myšlienky tomu, kto nám ubližuje. A čo robiť, keď už niekto do vás negatívne myšlienky zasial? Ako si teda udržať odstup? Odborníci odporúčajú, že hneď, ako sa negatívne myšlienky objavia, mali by ste zmenšiť  pozornosť na ne. Tým zablokujete všetko ostatné, čo môže vo vašom vedomí existovať. Skúste sa pozrieť akože niekde za ne a uvažujte, čo ďalšie sa pod nimi alebo za nimi nachádza. Keď to tak urobíte, zameriate pozornosť na priestor okolo nich. Pravdou je, že myšlienky k vám prichádzajú bez toho, či im to dovolíte alebo nie. Skutočnosť, že sa negatívne myšlienky stále vracajú, je spôsobená ľudskou mysľou. Neznačí to zlyhanie na vašej strane. Najdôležitejšie zo všetkého je, si to uvedomiť. Ďalšia technika spočíva v tom, že deň (na začiatku len hodinu) nemeňte svoje myšlienky, a to bez ohľadu na to, čo obsahujú. Proste ich nechajte na pokoji, dovoľte im, nech prichádzajú. Obráťte svoju pozornosť od myšlienok smerom k vášmu vlastnému povedomiu a do prítomnosti. Vnímajte priestor, v ktorom sa objavujú. Keď svoju pozornosť týmto spôsobom presuniete, stane sa niečo veľmi zaujímavé. Myšlienky začnú strácať svoju moc. Stále tam možno budú, ale nebudú mať až takú veľkú silu. Hlasitosť myšlienok sa zmení z kriku na šepot. Niekedy, keď vás myšlienky prestanú tak silno lákať, začnú sa kompletne vytrácať. Ale aj keď nezmiznú úplne, aj ich oslabenie je pre vás veľkým úspechom. Psychoterapeutka Nancy Colier hovorí: „Opakované negatívne myšlienky sú súčasťou našej ľudskej cesty. Nemožno ich zastaviť. Čo však urobiť môžeme, je prestať sa snažiť zmeniť nezmeniteľné. Podstatné je, ako sa k myšlienkam a k sebe staviame. Vnútorný mier dosiahneme vtedy, keď vzdáme boj s nepodstatnými vecami a presmerujeme svoju pozornosť k novým hraniciam.“

 

3. Nabíjajte sa tam, kde vás majú radi

Väčšinou každú chvíľu na niekoho alebo na niečo myslíte. Nesmiete zabúdať na to, že na čo myslíte, to vo vás rastie. Prečo by ste teda mali venovať svoje myšlienky tým, ktorí vám chcú škodiť? Keď začnete hľadať to, čo vás teší, nabíja, napĺňa, rozosmieva, začnete tým pomáhať sami sebe. Niekedy stačí zmeniť zvyky. Dobré je viac sa hýbať, zmeniť prostredie, zmeniť spoločnosť, robiť iné činnosti ako doteraz a možno zlodeja energie ani nestretnete. Keď prestanete na neho myslieť, zmizne z vášho života. Tok myšlienok sa dá zmeniť aj tak, že sa sústredíte v predstavách na iných ľudí. Aby ste nemysleli na tých, ktorí vám škodia, je dobré myslieť na tých, ktorí vás podporujú, majú vás radi a ktorí vám prajú len všetko dobré. Takto sa aj viac otvoríte úprimnosti, láske, dôvere. Ak robíte veľa dobrých vecí a stále nemáte spätnú väzbu, je to hlavne tým, že to všetko adresujete nesprávnym ľuďom. Čím menej pozornosti  budete venovať zlodejom, tým spokojnejší život budete mať. Niekedy to naozaj nie je jednoduché, ale stojí za to aspoň sa o to pokúsiť. Najťažšie je to vtedy, keď máte zlodeja energie vo vlastnej rodine. Vtedy sa odporúča vysielať takým ľuďom myšlienkami, predstavami a pocitmi  energiu lásky. Môže sa stať zázrak a intenzita vašej lásky zmení ich postoje k vám. Nájdite si v okolí skupinu pozitívne naladených ľudí, ktorí sa snažia na sebe pracovať a posúvajú sa smerom k pozitívnemu životu. Dnes už nie je problém nájsť si na internete rôzne kluby pozitívneho myslenia, ženské či mužské kruhy, rôzne besedy, transformačné semináre a podobne. Všetci sme priemerom piatich najbližších osôb, ktorými sa najčastejšie obklopujeme. Každý deň sa snažte urobiť dobrý skutok, cvičte, meditujte, behajte, prechádzajte sa v prírode, pracujte v záhrade. Dnes vám každý psychológ potvrdí, že sú to tie najlepšie veci, ktoré môžete pre svoju dobrú náladu urobiť. Ak cítite, že máte okolo seba veľa negatívnych ľudí, nemusíte sa zákonite takým človek stať aj vy. Vy môžete zostať pozitívnym človekom. Všetko to súvisí len s vaším nastavením mysle a zmenou určitých vecí, ktoré v živote urobíte.

 


ZDROJE:
B. Burchard: Životný náboj
C. S. Dweck: Nastavení mysli
Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku