Načerpajte s príchodom jari novú energiu

 

Každá nová jar je signálom pre ľudský organizmus, že sa má prebudiť  k novému životu a pripraviť sa na prísun novej energie, ktorá najčastejšie prichádza v podobe silnejších  svetelných  podnetov prebúdzajúcich telo i ducha. Povzbudzujú metabolizmus a látkovú premenu. Posilňujú dušu i myseľ človeka. Keď sa k tomu pridá pestrá zdravá strava a pohyb v prírode pod žiariacim slnkom, život môže zrazu zmeniť svoje farby. Kyslík robí zázraky. Pohyb na čerstvom vzduchu hodinu denne pôsobí ako skutočný elixír. Ak k tomu všetkému pridáme ešte dostatok kvalitného ovocia  a zeleniny, pripravíme si dobrý základ aj na jarnú očistu a posilníme si imunitu. Takto sa dokážeme chrániť nielen pred jarnou únavou, ale aj prípadnými depresiami. Už naši predkovia poznali blahodarné  účinky jari. Vedeli, že vždy s ňou prichádza čas obnovy a čas nového života.

I dnes to platí  pre telo, dušu i myseľ človeka. Nezabúdajme, že jar je i časom pre stanovenie si  nových cieľov. Jar je tiež časom nových citov a emócií. Rodí sa nový život, príroda žiari farbami a vôňami. Jar je i časom optimizmu a radosti zo života. Zimný spánok sa končí. Začína čas aktivity. Vnímajme a prežívajme každú jar s radosťou, optimizmom a pozitívnym očakávaním. Tak ako sa príroda prebúdza do nového života, tak i ľudské telo a myseľ nasledujú tento prirodzený proces. Stačí niekoľko drobností a vy budete s príchodom jari opäť žiariť.

 

1. Neberte veci priveľmi osobne a vypúšťajte negatívne veci

Človek je už raz taký, že sa často uráža pre hlúposti. Skúste sa na ľudí okolo vás pozerať inými očami. Čo ak urážajú druhých len pre to, lebo oni sami sú nešťastní, nespokojní, neistí, nepochopení? Tento pohľad dokáže zmeniť celú optiku videnia sveta. Často vás niekto urazí len preto, že sám sa necíti vo svojej koži. Odpustite mu a poprajte mu všetko dobré. Zbavíte sa tak hnevu a pomstychtivých pocitov, ktoré v konečnom dôsledku najviac ubližujú vám samým.

 

2. Nezabúdajte sa smiať

Niekedy je to naozaj ťažké, ale tí, ktorí sa naučili dívať na svet s humorom, nedajú dopustiť na túto pomôcku. Pri humornom nazeraní na svet ich drží presvedčenie, že všetko zlé raz musí skončiť.

 

3. Chodievajte čo najčastejšie na prechádzky

Hlavne v tejto dobe, v ktorej sociálne siete pohltili už nekonečné množstvo ľudí, je potrebné čo najčastejšie sa stretávať s ľuďmi v reálnom a nielen vo virtuálnom prostredí. Jar vám k tomu dáva nové možnosti. Prechádzky po meste či v prírode nabíjajú pozitívnou energiou. Vymeňte aj spôsoby športovania. Telocvičňu vymeňte za prírodu. Stačí krátka prechádzka a svet je naozaj hneď iný. Niekedy je naozaj ťažké s tým začať, pretože väčšinou sa súčasný človek vozí v aute, ale verte, všetko je len otázka sebakontroly a vytvorenia návyku. Psychológovia tvrdia, že zlá nálada sa skôr rozplynie vonku ako v uzavretých priestoroch.

 

4. Vneste si do života niečo nové

Niekedy stačí naozaj maličkosť, ale nech je to hlavne niečo iné či nové vo vašom živote. Môžete zmeniť napríklad šatník. Hnedé, sivé a čierne farby nahraďte ružovou, oranžovou alebo žltou. Alebo čo tak zmeniť účes alebo okuliare? Možností je nekonečné množstvo. Môžete urobiť aj radikálnejšie zmeny. Čo tak zmeniť prácu, stravovanie, druh športu, ktorému sa roky venujete alebo si zaviesť do života nové formy trávenia voľného času počas víkendov?  Vyskúšajte napríklad viac plávať. Voda telo uvoľňuje, zbavuje ho tiaže, zlepšuje náladu a nezaťažuje človeka tak veľmi ako iné druhy športu.

 

5. Zastavujte sa a relaxujte

Niekedy sa človek dostáva do rýchleho toku dní a nemá sa čas ani zastaviť. Popri tom zastavenie je tiež veľmi potrebné a dôležité. Človek totiž musí kontrolovať cestu, po ktorej  kráča. Keď je to potrebné, musí vedieť pribrzdiť, zmeniť smer, porovnať si myšlienky a ciele. Tiež je potrebné dívať sa na život zo širšej perspektívy. Niektoré náročné a nepríjemné udalosti v živote sa po určitej dobe môžu javiť ako smiešne.

 

6. Zjednodušujte

Človek je často nastavený tak, že chce urobiť niečo veľké a na prvý pohľad viditeľné. Je to prirodzená ľudská potreba, ktorá sídli takmer v každom. Táto skutočnosť však na druhej strane človeka odoberá o nádej a energiu. Môže spôsobovať aj zlú náladu. Pomôckou pri tomto pocite je schopnosť sústrediť sa aj na malé veci. Nielen obrovský výkon s mimoriadnym nasadením má pre svet hodnotu. Niekedy práve drobné, možno na prvý pohľad aj neviditeľné činnosti prinášajú svetu veľa. Ľudia, ktorí sa dokážu maximálne sústrediť aj na jednoduché činnosti, dokážu si ich užiť a prežiť, patria do kategórie tých šťastnejších. Preto je dobré tešiť sa aj s maličkých úspechov.

 

Je prirodzené, že zlej nálade sa nedá úplne vyhnúť. Patrí do života tak ako čokoľvek iné. Asi by ani nebolo úplne prirodzené stále mať skvelú náladu. Na druhej strane nemá zmysel utápať sa veľmi dlho vo svojom smútku, a to hlavne vtedy, keď nemá nejaké hlbšie opodstatnenie. Preto je dobré poznať aspoň niekoľko trikov, ako sa zo života viac tešiť a užívať si ho. Samozrejme, je mi jasné, že existuje množstvo ďalších adrenalínovejších činností, ktoré dokážu navodiť super pocit. Ja som spomenula tie, ktoré sú takmer  zadarmo a prístupné pre všetkých bez väčšej námahy. Možno práve príchod novej jari vás naštartuje k niečomu novému vo vašom živote. Držím vám palce!

Zdieľať na facebooku