6 tipov, ako zlepšiť kvalitu svojho života

  

Takmer každý človek túži po slobode, pokoji a harmónii. Často o nich hovoríme, snívame, predstavujem si, aké by to bolo, keby... Realita je však taká, že sme súčasťou systému a zamotávame sa do spoločenských zvyklostí, väzieb, ekonomických závislostí, nekončiacich povinností. Všetko je presne naprogramované. Súčasný život nás často nabáda ku konkurenčnému boju, v ktorom víťazia len tí najsilnejší. Samozrejme, víťazmi chcú byť mnohí, a tak tento vyčerpávajúci boj akoby nemal hraníc. Často okolo seba počúvame:  „Konkurencia a boj je súčasťou prírody, a teda aj prirodzenou súčasťou ľudskej spoločnosti. Ľudia sa v tom nezmenia!“  Hoci tento spôsob nazerania na svet je dominantný a mnohým dokonca veľmi vyhovuje, vytvára sa i ďalšia skupina ľudí, ktorá je už z tohto prístupu unavená a vyhorená. Veľa ľudí cíti, že musí existovať aj iná cesta. Mnohí majú na mysli cestu harmónie, vnútornej slobody, pokoja, akejsi hlbšej radosti. Spomínané atribúty sú všade tam, kde spolu s radosťou a optimizmom vládne spravodlivé a čestné konanie všetkých. Túžbu po harmónii nemožno vymazať z ľudí, existuje od počiatku sveta. Aj keď je často umlčaná, vždy nanovo vytryskne z ľudských duší. Dnešný svet zabudol na potrebu harmónie v spolužití, miesto toho, často zahľadení do materiálnych cieľov, šliapeme po šťastí a radosti druhých v naivnej domnienke, že to môžeme robiť, že  je to úplne prirodzené, veď to robia aj iní a že v dnešnej dobe je celkom normálne. Ospravedlňujeme svoje konanie vymyslenými argumentmi.

 

No svet môže byť iný.  Človek si však musí stanoviť za svoju prioritu prijatie zodpovednosti a návykov, ktoré mu pomôžu zdokonaľovať sa, duševne rásť, jedným slovom pozitívne sa posúvať k vysnívaným cieľom a spokojnosti. A najdôležitejšie je učiť sa byť sám sebou. Nenapodobňovať, neporovnávať, nezávidieť. Vytvoriť si vlastný špecifický štýl života. Svoje šťastie, radosť, jedinečnosť. Hľadať to, čo nás urobí spokojnými a šťastnými. Ako začať čo najjednoduchšie? V nasledujúcej časti sa môžete zoznámiť s jednoduchými krokmi, ktoré sa už pri malom sebazaprení dajú aplikovať.

 

1. Vzdelávajte sa a čítajte

6 tipov ako zlepšiť kvalitu svojho života

Dnes už vôbec neplatí, že keď skončíte školu, zamestnáte sa a s učením máte pokoj. V súčasnosti mnohí vedia, že je potrebné vzdelávať sa nielen v pracovnej oblasti, ale aj v osobnej. Veď, kto by netúžil po naplnenom a spokojnom živote? Je síce pravda, že niektorí našli svoje poslanie len tak náhodou, intuitívne vycítili, čo je pre nich to najlepšie. No existujú aj neúnavní hľadači, pre ktorých je

  práve neustále čítanie a vzdelávanie veľmi príznačné. To sú potom práve tí ľudia, ktorí sú aj pre priateľov vzácnymi ľuďmi, lebo práve oni vedia často dobre poradiť, zorientovať sa v problematike a pomôcť. Mnoho ľudí často hovorí, že na tieto veci nemajú čas. Ale tí, ktorí už vymenili bezcieľne surfovanie na internete či pozeranie televízie za čítanie kníh a návštevu rôznych kurzov by sa už do starých koľají vrátiť nechceli.

 

2. Zjednodušujte

Žijeme v dome konzumu, kedy mať toho čo najviac je snom pre mnohých ľudí. Ale čo tak urobiť pravý opak? Čo tak  ponechať si len najpotrebnejšie veci? Ja viem, je to veľmi ťažké. Ale psychológovia tvrdia, že práve tento pohľad na život znižuje strach a stres. O minimalizme ako životnom štýle si môžete viac prečítať v článku MINIMALIZMUS ako nový životný štýl .

 

3. Spomaľte

Pokúste sa nájsť pokojné miesto len pre seba. V tichu a v samote sa započúvajte do svojho vnútorného hlasu. Venujte pozornosť sami sebe a svojim myšlienkam. Vďaka tomuto spomaleniu a zahĺbeniu  možno nájdete odpovede práve na tie otázky, nad ktorými ste už dlho premýšľali. Niekedy to vyzerá tak, že len tí, ktorí majú veľmi veľa povinností, neustále sa ponáhľajú alebo sa stále za niečím naháňajú, sú tí najúspešnejší a najšťastnejší ľudia. Výskumy však ukazujú, že toto tvrdenie už prestáva platiť. Ako môže mať niekto potešenie zo života, keď je v neustálom strese a chaose?

 

4. Cvičte

Nedostatok pohybovej aktivity poškodzuje zdravie človeka. V súčasnosti si už takmer každý dokáže vybrať z bohatej ponuky, ktorá je k dispozícii takmer na každom kroku. Ak už naozaj nemáte čas na cvičenie, tak aspoň čo najčastejšie chodievajte pešo. Zaparkujte auto ďalej od pracoviska a choďte aspoň kúsok cesty pešo. Namiesto výťahu používajte  schody. Možností je veľa.

 

6 tipov ako zlepšiť kvalitu svojho života5. Obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi

Človek, ktorý sa obklopuje ľuďmi, ktorí sú kreatívni, pozitívne naladení, plní energie, má veľkú šancu sa stať takým istým alebo sa im aspoň v niečom podobať. Práve v takejto komunite nájdete rýchlo dobrú radu, podporu a námety pre vlastný rast. Často sa hovorí, že úroveň životných úspechov je často priamo úmerná úspechom, ktoré dosahujú aj ľudia v okolí, v ktorom človek žije.

 

6. Pestujte si trpezlivosť

Niekedy vás môže premôcť pocit, že veci sa nehýbu, nič nemá zmysel, všetko je po starom. Možno ste smutní z toho, že sa snažíte a veci sa vôbec nehýbu. Netreba však prepadať panike. Zostaňte húževnatí a nevzdávajte sa. Úspech príde vtedy, keď naň už možno ani nebudete čakať. Vydržte! A keď trpezlivosť okoreníte ešte vďačnosťou, váš život bude mať každý deň veselšiu tvár. Stačí si večer pred spaním zapísať jednu vec, ktorú ste počas dňa zažili a za ktorú ste vďační.

 

6 tipov, ako zlepšiť svoj život


 

Odporúčaná literatúra: Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí // Foto: Bigstock

 

Zdieľať na facebooku