Malé zázraky všedného dňa

  

Niektorí možno práve raňajkujete, spokojne si pri tom čítate a možno sa tešíte na niečo, na čo ste už dlho čakali. Ďalšiemu z vás sa možno práve dnes splní jeho životný sen, no a ďalší už len túžobne myslí na to, kedy bude víkend či nejaké iné voľno a chvíle zábavy.

Nech je to už tak či onak, každý nový deň sa môže pre vás stať nezabudnuteľným. Záleží len od vás, ako sa naň pripravíte a na čo sa zameriate. Vo svete nikdy nie je nedostatok krásnych a zázračných vecí, nedostatočná je len naša schopnosť ich vidieť. Už Ján Bosco hovoril: „Každá dobre využitá chvíľa sa stáva pokladom.“

 

Často si počas jedenia niečo čítate? Ak áno, tak ste si možno všimli, že  niekedy dokážete zjesť celé jedlo bez toho, že by ste si vôbec uvedomili jeho chuť. To platí aj pre veľa iných vecí v našom živote. Môžete stráviť hodinu s vašimi deťmi bez toho, aby ste sa s nimi hrali a rozprávali, môžete ísť na prechádzku do lesa bez toho, aby ste si všimli, že prúd potoka je slabší ako inokedy a že práve dnes zamrzla ranná rosa a stromy sú už bez listov.

Všade okolo vás je veľa krásnych vecí a javov, ktoré máte šancu každý deň vždy nanovo objavovať a tešiť sa z nich. Stačí len chvíľočku  postáť, zahľadieť sa správnym smerom a vychutnávať si tajomstvá, ktoré vám svet ponúka. Ak si dokážete aj malé veci vychutnávať, vaše dni budú krajšie a váš život bude bohatší a nebude plynúť tak rýchlo a jednotvárne. Veď aj Ján Werich raz povedal

 

 

 

Vidieť, všímať si maličkosti patrí dnes už tiež medzi akýsi druh umenia. Človek, ktorý je schopný vnímať mnohotvárnosť sveta, vidí jeho úplnejší a bohatší obraz. Táto schopnosť človeku umožňuje žiť bohatší duchovný život.  Pozitívne vnímanie sveta je aj výborným liekom v období, keď sa nedarí, keď máte viac problémov.  Všetko zaujímavé a nevšedné máte totiž uložené v pamäti, a to vám odtiaľ nikto nevezme. A keď sa vám aj nedarí, stačí zaloviť v spomienkach a deň sa skôr rozjasní.  Umenie všímať si  krásne maličkosti sa dá naučiť.  Na tejto ceste môže pomôcť aj nasledujúce jednoduché cvičenie. Na začiatku mesiaca si povedzte, že si budete všímať ráno, na obed a večer napríklad tri pekné budovy, tri pekné rastliny a troch zaujímavých ľudí.

Pozitívne veci môžete hľadať vo vašej práci, vo vašej rodine, v okolí, kde žijete. Úlohy si môžete stanoviť podľa vlastného výberu. Dôležité je, aby ste cítili akúsi ľahkosť pri ich hľadaní. Ľahkosť vám napovie, že ste na správnej ceste. Niekedy stačí vidieť naozaj maličkosti. Môže to byť krásne rozkvitnutý balkón, krásny úsmev okoloidúceho, dôkladne postrihaný trávnik, zasnežené vetvy stromov, nádherný výklad v obchode, dôkladne poukladaný kolegov stôl v kancelárii. Nemusíte vnímať krásu len zrakom. Privrite oči a vnímajte zvuky. Človek je niekedy prekvapený, čo všetko počuje.

Tento pozitívny návyk si môžete vytvárať aj spolu s deťmi. Môžete svoje zistenia spoločne zapisovať alebo len tak večer pred spaním o nich hovoriť. Na začiatok môžete používať aj tieto pomocné otázky:

 

Videl(a) som, ako...

Všimol/všimla som si, že...

Počul(a) som...

Cítil(a) som...

Prekvapilo ma...

Rozosmialo ma...

 

Budete možno prekvapení, pre koľko vecí sa počas bežného dňa môžete nadchnúť. Ak budete používať denník a spätne si pozriete svoje zápisky, ľahko si spomeniete na to, čo všetko vám urobilo radosť alebo dodalo pozitívnu energiu. Človek je tvor zábudlivý a práve zošit, ktorý máte po ruke, môže byť výborným sprievodcom v procese vnímania krásy. Po určitej dobe zistíte, že tej krásy okolo vás je viac, ako ste si možno pôvodne mysleli. Niekedy stačí maličkosť a svet je zrazu krajší. A že nemáte na takéto veci čas? Tak skúste  aspoň na chvíľku vypnúť televízor a internet a zrazu zistíte, že máte dostatok času nielen  na urobenie nových  zápisov, ale aj prečítanie tých starších. To len svet vám chce nahovoriť, že na takéto veci už niet času a heslom týchto rokov je len stres, naháňanie, nervozita a výkon. Človek v 21. storočí  má tiež právo na svoju pohodu, pokoj a harmóniu. Musí si ju však vedieť rozumne naplánovať. Človek predsa nemôže čakať len na veľké radosti, ktorých v živote nie je až tak veľa.  Musí sa učiť tešiť aj z každodenných maličkostí, aby bol život  radostný  každý deň.

 


Foto: Bigstock, wistfullycountry.tumblr.com, etsy.com

 

 

Zdieľať na facebooku