Na to, aby sme každé ráno vstupovali do nového dňa s úsmevom na tvári nepotrebujeme veľa. Stačí, ak si osvojíme tie správne zvyky a život bude hneď príjemnejší.
1) Každý deň začnite s nejakými očakávaniami
Každý deň môže byť pre vás výnimočný. Každý deň totiž v sebe ukrýva cenné maličkosti. Môžete sa tešiť na stretnutie, príjemný telefonát, peknú prechádzku, chutný obed, dokončenie náročnej úlohy, zaujímavý film či koncert. Keď si človek každé ráno uvedomí, že vždy je tu niečo, na čo sa môže tešiť, už len tento pocit prináša človeku pozitívnu energiu. Podstata spočíva v tom, že si to uvedomíte, pohráte sa v mysli s príjemnou predstavou a pocit radosti ste naštartovali. Na toto všetko je však potrebné aspoň niekoľkominútové zastavenie, ktoré si môžete dopriať pri raňajkách, cestou do práce či školy alebo pár minút po prebudení, keď ešte chvíľočku leňošíte v posteli. Táto skvelá predstava vás môže nakopnúť, prebudiť, rozžiariť a naladiť na optimistickejšiu náladu.
2) Predpokladajte, že ľudia budú na vás dobrí
Niekedy má človek v sebe akosi zakorenené, že na ľudí hľadí nedôverčivo, obáva sa ich reakcií, jedným slovom nečaká nič dobré. Možnože stačí len pretransformovať si myseľ, vidieť vzťahy pozitívnejšie a a ono sa to akosi „samo“ začne aj meniť. Veď nie nadarmo sa hovorí, že veľa vecí si sami vytvárame svojimi myšlienkami. Skúste sa už ráno voči kolegom, spolužiakom, kamarátom, partnerom naprogramovať optimisticky a máte určite väčšiu šancu prežiť pozitívnejší deň.
3) Vyhýbajte sa negatívnej komunikácii
Určite to poznáte. Prídete do práce a pri vedľajšom stole vidíte klebetiť dve kolegyne. Už ráno niekoho ohovárajú. Už ráno vnášajú do priestoru stres, napätie, intrigy. Najideálnejšie je sa vzdialiť a nevenovať tejto komunikácii pozornosť. Niekedy je to ťažké, človek nemôže hneď opustiť priestor, v ktorom sa nachádza. V tomto prípade je najlepšie nezapájať sa do negatívneho rozhovoru a venovať sa úplne iných veciam. Denne sme svedkami podobných situácií. Keď začnete vedome odlišovať dobré a zlé informácie, ste na najlepšej ceste ku zmene. Podobne je to aj s televíznymi správami či niektorými seriálmi. Niekto ich má vo zvyku sledovať každý deň aj keď vôbec nemusí. Robí to len zo zvyku. A viete koľko negatívnych informácií sa takto lepí na človeka? Intrigy, podvody, klamstvá. Často pod ich vplyvom prudko nálada klesá smerom k bodu mrazu. Čo tak narušiť zaužívaný stereotyp? Veď človek predsa nemusí každý deň sledovať televíziu. Vlastná tvorivá činnosť je najlepším liekom na dobrú náladu.
4) Zlepšujte si kvalitu života
Dnes je veľmi moderné všade sa voziť autom. A popri tom chôdza je jeden z najlepších liekov pre telo i dušu. Aj so stravou sa dajú robiť zázraky. Tisícky ľudí už na vlastnej koži vyskúšali, ako sa im zmenilo množstvo energie po tom, čo prešli na zdravú stravu. Takže ten pohyb a zdravá strava asi budú mať pozitívny vplyv na človeka. Všetko je to len otázkou plánovania a zvyku. Nezabúdajte, ak vydržíte niečo robiť 21 dní, už to dokážete robiť celý život. V priebehu 21 dní sa totiž vaša nová túžba stane zvykom a budete ju robiť už automaticky. Niekedy to môžu byť úplné maličkosti. Namiesto výťahu používajte schody, parkujte ďalej od svojej kancelárie, prečítajte si z knihy aspoň päť strán denne, pozerajte televíziu len trikrát do týždňa, spievajte si každý druhý deň.
5) Vďačnosť je naozaj zázrak
Vďačnosť je naozaj malým zázrakom v našom živote. Keď si človek denne uvedomuje, za čo všetko môže byť vďačný, jeho život dostáva iné príchute a rozmery. Vstupuje doň oveľa viac optimizmu. Odborníci na toto už dávno prišli, tak prečo vďačnosť nevyužívať? Človek sa pri nej zastaví a uvedomí si aj to, čo by si v každodennom zhone vôbec nevšimol. A toto je vlastne najväčší problém dnešnej doby. Nemáme sa čas ani zastaviť, analyzovať a možno sa niekedy zbytočne hekticky hrnieme za novými vecami, pocitmi, vzťahmi, titulmi, funkciami, ktoré nám v konečnom dôsledku ani nespôsobujú radosť, lebo aj keď to všetko už máme, nemáme čas si to uvedomiť. O vďačnosti si viac môžete prečítať v článku TVOJ ZOZNAM VĎAČNOSTI