Buďme si cez Vianoce bližší

Každý z nás si zaslúži sviatky pokoja prežiť v radosti a pohode. Aby tomu tak skutočne bolo, potrebujeme sa k sebe opäť priblížiť, ak sa naše srdcia počas roka v zhone povinností od seba vzdialili.
Každý z nás si zaslúži sviatky pokoja prežiť v radosti a pohode. Aby tomu tak skutočne bolo, potrebujeme sa k sebe opäť priblížiť, ak sa naše srdcia počas roka v zhone povinností od seba vzdialili. / Foto: Shutterstock

Vianoce v 21. storočí sprevádza často stres, naháňanie sa za všetkým možným a nemožným, dokonca naháňanie sa samého so sebou a dokazovanie si, čo všetko sme stihli. V podstate by tomu naozaj tak nemuselo byť. Veď žalúdok máme len jeden, upratovať môžeme priebežne počas celého roka a darčeky kupovať tiež. Samozrejme, hlavne reklamy a  médiá nás tlačia do akejsi pompéznosti, konzumnej nadnesenosti, pocitu MAŤ čo najviac. Ale to je len hra. Hra pre tých, ktorí chcú počas Vianoc čo najviac zbohatnúť. Človek môže pokojne zostať v dimenzii  BYŤ. A verte, tam mu nič stresujúce nehrozí. Naopak. Môže zázračne pookriať, napojiť sa na srdce, dušu a porozmýšľať nad tým, čo je skutočne podstatné. A podstatné sú vzťahy a šťastie ľudí, ktorí žijú v našej blízkosti. Nad týmto by sme sa mali čo najviac zamýšľať.

Ako teda urobiť Vianoce skutočnými Vianocami pre našich blízkych? Netreba nám k tomu veľa. Stačí presvedčenie a dobrá vôľa. A tie nám vystačia na vykúzlenie nielen úžasnej atmosféry, ale aj nezabudnuteľných pocitov, ktoré prinášajú skutočnú radosť a energiu do ďalších dní.

 

1. Hovorme  blízkym, že ich máme radi

V živote by sme nemali čakať, kedy túto vetu povieme. Pokiaľ niekoho máme naozaj radi, je nám s tými ľuďmi nádherne, povedzme im to. Ak sme to ešte nestihli, využime práve čas Vianoc. Viete koľko ľudí tieto slová nevyslovilo nikdy a potom ich to mrzelo? Už nečakajme. Konajme! Často čakáme na nejaké zázraky, ale zázraky sa ukrývajú v jednoduchých veciach.

 

2. Odpúšťajme si

Je zbytočné  kupovať nekonečné množstvo ozdôb, ktoré človek rozvešia po byte v nádeji, že blýskavá atmosféra zázračne staré rany zahojí. Ani drahý darček bez vhodne povedaných slov nezaručuje, že ten, komu sme ublížili, nám skutočne odpustí. Skutočné odpustenie je sila, ktorá je silnejšia ako čokoľvek iné, za čo ju chceme ukryť. Odpúšťajme si aj vtedy, keď ľudia do nášho života vstúpili len na krátku chvíľu a mali nám dať len malú lekciu. Odpustime a poprajme každému len dobré veci v živote. Robíme to aj pre vlastné dobro. Len po odpustení sa totiž prestávame zaoberať vlastnou minulosťou, zbavujeme sa starých zranení, dostávame sa do prítomnosti a pripravujeme sa na novú cestu. Bez odpustenia však nevyliečime svoje rany nikdy. Budú sa stále otvárať. Snažme sa do Vianoc vkročiť s čistou dušou a odpustenie tú čistotu prináša.

 

Foto: Bigstock

 

3. Ospravedlňme sa

Vina tiež  človeka zaťažuje. A kto je bez viny? Veď hektická doba nás často aj nechtiac privedie do situácií, ktoré sme zažiť nechceli a povieme slová, ktoré sme nemali v pláne povedať. Často za to všetko môže stres, vyčerpanosť, nedostatok času. Ak chceme životom kráčať s ľahkosťou, využime čas Vianoc aj na ospravedlnenia. A predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že to s tým ospravedlnením myslíme vážne.

 

4. Nesťažujme sa  a nekritizujte stále

Verte, nemusí byť všetko úplne perfektné. Možno aj presolené mäso, či prehorený koláč patrí k romantike rodiny. Skúsme prižmúriť oči a určité veci nevidieť. Alebo sa pousmiať nad situáciou. Veď na tomto život naozaj nestojí. Mnoho gazdiniek je v strese aj preto, lebo sa boja,  čo povie manžel, svokra...Či sa im za niečo nevysmejú. Sú v strese z toho, či všetko naozaj výborne zvládnu. Tento stres by k Vianociam naozaj nemal patriť. Snažme sa byť zhovievaví a veľkorysí. Pokúsme sa vymeniť kritiku za povzbudenie a atmosféra v rodine bude hneď lepšia.

 

5. Často ďakujme

Obyčajné slovo, a predsa má v sebe veľkú moc. Niekedy mnohým pripadá až nudné, ale je naozaj nutné a dôležité. Aj keď sa ľudia okolo nás tvária, že im nejde o to, aby sme im ďakovali, vďaka vždy poteší. Aj keď to možno na prvý pohľad tak nevyzerá, slovo ďakujem nesie v sebe silný náboj. Pre mnohých znamená viac ako čokoľvek iné.

Vianoce môžu mať viacero tvárí. Je len na nás, pre ktorú z nich sa rozhodneme. Vždy máme na výber. Všetci tí, ktorí sa zaoberajú ľudskou dušou však jednoznačne hovoria, že najdôležitejšia je ľudská radosť, akési príjemné napätie a očakávanie. Príjemné rozhovory v radostnej atmosfére pri vianočnom stromčeku sú väčším darom ako čokoľvek iné. Dni ubiehajú, roky plynú. Pokúsme sa pripraviť sebe i svojim blízkym také Vianoce, ktoré sa budú niesť v ovzduší pokoja, harmónie a vzájomnej lásky. Takéto Vianoce nám dajú pozitívnu energie do nového roku. A veď o to najviac ide.

Zdieľať na facebooku