Využívate svoj potenciál naplno?

  

Muž sa prechádzal po pláži a rozmýšľal o svojom živote. Odjakživa túžil niečo zmeniť, no nech skúšal hocičo, zakaždým skončil s pocitom, že všetka snaha je márna. Ako tak kráčal, zrazu začul hlasné zachrapčanie a pozrel sa pod nohy. Na mieste, kde stál a všade navôkol kam až oko dovidelo, ležali tisícky a tisícky morských hviezdic, ktoré na pobrežie vyplavili vlny oceánu a príliv.

Muž kráčal ďalej a rozmýšľal o tom, aké je more kruté. Veď tie hviezdice nikomu neublížili! A predsa, kým skončí deň, budú všetky mŕtve, vyplavené na breh a odsúdené na smrť.

Po chvíli muž uvidel starenku, ktorá stála na brehu mora a hádzala hviezdice vyplavené prílivom naspäť do vody. Keď sa jej spýtal, čo robí, odpovedala, že vždy túžila niečo zmeniť a povedala, že dnešok je stvorený na to, aby s tým začala.

Muž preniesol pohľad zo starenky na tisícky hviezdic a povedal: „ Namiesto každej hviezdice, ktoré hodíte naspäť, more vyplaví na breh ďalšie tri. Ako tým môžete niečo zmeniť?“

Žena sa na okamih zamyslela, potom zdvihla ďalšiu hviezdicu a hodila ju späť do mora. „ Život tejto jednej som určite zmenila,“ odpovedala žena a venovala mu ten najkrajší úsmev, aký muž kedy videl.

 

Alebo Schindlerov zoznam. Spomínate si? Je to názov filmu, ktorý vykresľuje  Oskara  Schindlera – človeka, ktorý v čase druhej svetovej vojny venoval svoj čas a peniaze  na záchranu mnohých Židov.  Zachránil ich  pred neľudským zaobchádzaním, krutosťou a smrťou v koncentračnom táboroch.

Pri vnímaní udalostí, ktoré sa v súčasnosti dejú,  sa aj  vás možno zmocňuje túžba  nejakým spôsobom prispieť k záchrane sveta. Občas vám prebleskne hlavou predstava samých seba v roli Supermana. Často však existujúcu myšlienku v sebe potlačíte v domnienke, že asi by ste to nezvládli. Ale naozaj nemáte na to dosť síl? Naozaj nemáte na to dosť možností? Pravda je však taká, že okolo chodí mnoho ľudí, ktorým môžete pomôcť. Stačí len chcieť a mať otvorené oči. V každom z vás sú  predsa nejaké schopnosti, vedomosti, zručnosti. Každý môže tomu druhému niečo dať. Každý môže byť občas Supermanom v tom svojom malom svete. Niekedy stačí úsmev, dobrá rada, pomoc, útecha a trochu záujmu. Dôležité je však otvoriť srdce. Najväčším problémom našich čias nie sú vojny a zbrane, ale srdce človeka, ktoré je zatrpknuté. Tak ako hovorila Matka Tereza z Kalkaty:

 

Matka Tereza - citáty- eduworld.sk

 

Každý  človek má v sebe nejaký talent či potenciál, ktorý môže pre radosť svoju i iných naplno rozvinúť. Potenciál je to, čo nás dokáže priviesť k úspechu, ak vieme, ako ho správne využiť a premeniť na realitu. Jeden vie robiť to, iný zasa dokáže niečo iné. Jednoducho, každý jeden človek na zemi dokáže robiť určitú činnosť, v ktorej je naozaj dobrý a niekedy aj vyniká.  Prečo by ste nemali ukázať svetu, že ste napríklad výborným kuchárom alebo, že sa až nadpriemerne vyznáte do počítačov či do hudby? Na vašom talente, respektíve potenciáli, ktorý máte, sa dá stavať. Záleží iba od vás, ako dokážete svoje skryté vedomosti a zručnosti správne využiť. Človek, ktorý má veľmi dobré nápady, by aspoň jeden z nich mal zrealizovať. Spravidla taký, ktorý sa mu zdá  najlepší. Práve to je jeho skrytý nevyužitý potenciál. Ak si však svoje nápady bude nechávať pre seba, nebude ich realizovať a  radšej sa bude venovať niečomu, čo ho absolútne nebaví, bude tým strácať čas a stále bude mať pocit, že mu niečo v živote chýba. Veď jednou z podstatných radostí v živote je aj to, že robíte to, čo vás naozaj baví. Pri takejto činnosti môžete naplno rozkvitnúť ako harmonická a šťastná osoba. Najpodstatnejšie pri celom využívaní potenciálu je v prvom rade zistiť, na čo máte talent. Ideálne je, keď činnosť, ktorá vás napĺňa a pri ktorej zabúdate na starosti, vám prináša zároveň aj peniaze. To je tá najlepšia predstava.

Prečo je také dôležité rozvíjať svoj potenciál? Psychológovia tvrdia, že je to práve preto, lebo práve spokojnosťou naplnení ľudia, sa stávajú darom pre svet. To znamená, že sa dokážu obetovať, podeliť a pomôcť.

 

To, čo ľuďom pri využití ich potenciálu chýba je cieľavedomosť, motivácia, snaha a predovšetkým tvrdá práca. Ak je realita taká, že máte hudobný talent, no skoro vôbec sa tomu nevenujete, neprecvičujete si požadované cvičenia a ste ku svojmu talentu flegmatickí, pravdepodobne v tejto oblasti nič nedosiahnete. Keď sa nebudete venovať tomu, čo chcete ďalej rozvíjať, bude to stratené. Nezabudnite však, že nikdy nie je neskoro začať. Úspech je totiž ako láska – prichádza v každom veku a niekedy aj vtedy, keď ho najmenej čakáte.

Koľko ľudí už bolo takých, že ich niečo bavilo, no nakoniec sa rozhodli v živote pre niečo úplne iné? A prečo? Pretože sa im nechcelo rozmýšľať nad využitím svojho talentu. Málokto dokáže bojovať za to, čo chce v živote dosiahnuť. Väčšinou sa uspokojí len s málom. Lenže boj sa nedá vyhrať, ak sa v ňom dopredu vzdáte a prijmete to, čo vám ostatní ponúkajú. Potenciál jednoducho treba využiť a skúšať to. Človek, ktorý robí to, na čo je naozaj predurčený, prežíva šťastnejší a harmonickejší život, počas ktorého mu zákonite napadne myšlienka, že by chcel nejako pomôcť aj iným.

A tak  nemusíte mať na účte veľké sumy peňazí, aby ste dokázali pomáhať svetu. Niekedy stačí  úprimný záujem o ľudí či milý úsmev, ktorý dokáže zmeniť smutný deň na veselý. Pokúste sa tešiť zo života každú sekundu, pomáhajte iným tak, ako vládzete a neodsudzujte. Život predsa  ponúka príležitosť milovať, pracovať, pomáhať a  tešiť sa.

 

Zdieľať na facebooku