Vyžeňte si zo života chaos

  

Poznáte to. Niektoré dni vám dávajú tak zabrať, že večer stojíte ledva na nohách. Povinnosti v práci, doma, starostlivosť o deti, stretnutia a ďalšie aktivity. Zrazu neviete čo skôr. Napätie a tlak stúpajú nezadržateľnou rýchlosťou. Ťažšie sa vám dýcha, úzkosť vám zviera žalúdok, hlava ide prasknúť.  Zrazu netúžite po ničom inom len niekde vypadnúť a všetko nechať tak. Lenže nie je to také jednoduché. Málokomu sa to naozaj podarí. Realita je často úplne iná. Poďme sa teda na chaos pozrieť reálne. Čo sa dá s ním spraviť? Ako do života vrátiť pokoj, systém a poriadok?

 

 

1. Rozpoznajte priority

Na chvíľku sa zastavte, vyhľadajte ticho a popremýšľajte nad tým, čo sú vaše skutočné priority. Nie tie, nad ktorými premýšľate pod vplyvom reklamy alebo pod vplyvom rozhovorov s priateľkami či kolegyňami na pracovisku. Počúvajte vlastné srdce, čo vám chce našepkať. A ako rozoznáte skutočnú túžbu od tej klamlivej? Hovorí sa, že pri pomyslení na skutočnú túžbu nami prechádza veľká radosť až nadšenie. Tak, pokúste sa to vycítiť a stanovte si reálne ciele.

 

2. Zabudnite na detaily

Niekedy sú ľudia  veľkí perfekcionalisti. A  možno aj na úkor zdravia alebo na úkor skutočne potrebných vecí. Niekedy je naozaj dobré zabudnúť na detaily. Typickým príkladom sú  Vianoce. Namiesto toho, aby ste členom rodiny rozdávali pokoj a pohodu, neustále umývate okná, utierate prach, pečiete už siedmy koláč v poradí. Dostávate sa tak zbytočne do stresu a Vianoce si už vlastne ani neviete vychutnať. A vaše deti túžia hlavne po pokoji, dobrej atmosfére, komunikácii a vašom smiechu. Im je naozaj úplne jedno, či záclony budú vypraté alebo nie.

 

3. Zbavte sa požieračov času

Nemusíte trikrát týždenne upratovať byt, sústavne kontrolovať e-maily, mať zapnutý neustále Facebook. A ani mobil nemusí byť stále zapnutý. Ak sa dá, jednoducho ho na pár hodín vypnite a venujte sa podstatným veciam. Odborníci tvrdia, že len vďaka vypnutému mobilu a počítaču dokážeme denne ušetriť minimálne dve hodiny času. Zbytočne len – tak nesurfujte na internete. Práve pri tejto činnosti čas letí neuveriteľne rýchlo. Ďalší požierač času je televízor. Veľa ľudí ho hneď púšťa po príchode domov. Bezcieľne využíva zvukovú kulisu, ktorá ho však môže aj zbytočne rozptyľovať. Nehovoriac o silnej moci reklamy, ktorá sa dostáva do podvedomia a vôbec o tom ani nemusíte vedieť. Niektorí ľudia s pýchou často hovoria, že majú aj štyri televízory. Čo k tomu dodať?

 

4. Každý večer si zapisujte ciele a úlohy

Skúste si večer zapísať, čo máte na ďalší deň urobiť. Jednak sa vám bude lepšie spať, lebo vypustíte túto záťaž z hlavy a tiež si v povinnostiach urobíte systém a prehľad. Dôležité je hneď ráno, pokiaľ sa to dá, vybaviť tie najťažšie záležitosti. V priebehu dňa sa venujte postupne ostatným povinnostiam. Sami časom zistíte, že  systematickosť vám  pomôže odbúrať stres, začnete byť pokojnejší a budete mať život viac pod kontrolou. Tiež si robte zoznamy dôležitých a menej dôležitých úloh. A tiež sledujte  váš biorytmus. Keď zistíte, ako fungujú vaše vnútorné hodiny, môžete si múdrejšie naplánovať plnenie svojich povinností. Dôležitejšie úlohy vybavujte, kým ste najaktívnejší a v čase útlmu robte tie aktivity, ktoré nevyžadujú až takú silnú sústredenosť.

 

5. Robte si prestávky počas dňa

Chcete počas dňa prestávku? Jednoducho si ju naplánujte! Zvyknite si na to, že oddych jednoducho potrebujete. Keď sa človek osvieži a načerpá nové sily, je spokojnejší a práca mu tiež ide viac od ruky. Telo a duša musia aj oddychovať, lebo raz by mohli úplne prestať fungovať.

 

6. Naučte sa povedať NIE!

Naučte sa odmietať veci, ktoré nie sú dôležité. Odmietajme ich s ľahkosťou a eleganciou a bez pocitu viny. Vnútorný nepokoj a nesústredenosť nevznikajú, keď sa niečoho vzdáte, ale tým, že sa premáhate.  Naučte sa  hovoriť NIE a spadne z vás bremeno.

Keď si človek denne plánuje svoje úlohy, povinnosti, ale i zábavu, zostáva mu viac času na seba i na svojich najbližších. Človek, ktorý má pocit, že má život pod kontrolou, má lepší pocit zo seba, lepšie si vie vychutnávať nielen svoju prácu, ale hlavne aj vzácne chvíle so svojimi deťmi, s manželkou, manželom či kamarátmi. Takýto človek je viac duchom i srdcom  v reálnom čase, nemyslí na nesplnené veci, dokáže sa s blízkymi srdečnejšie porozprávať. Jednoducho cítiť, že zdieľa s ostatnými ich realitu. Dnes obrázok upachteného človeka s mobilom v jednej ruke a s tabletom v druhej prestáva byť moderným. Stále modernejšou sa stáva skutočnosť, že si človek dokáže svoje činnosti počas dňa naplánovať, vychutnávať si ich a čo je najdôležitejšie, učí sa aj konečne relaxovať.

Nič nejde rýchlo. A zmena životného štýlu tiež nie, a preto začnite postupnými krokmi. Najprv si naplánujte niekoľko hodín, neskôr polovicu dňa a postupne zvládnete plánovať aj celý deň. Dôležité je, že sa do toho s chuťou pustíte.

 

 planovanie-citaty-eduworld.sk

Zdieľať na facebooku