Chcete zobrať budúcnosť do svojich rúk? Zmeňte svoje postoje!

  

"Najväčší objav mojej generácie je to, že človek si môže zmeniť život tým, že zmení svoj postoj v mysli."

William James 

 

 

 

 

 


Žijeme v dobe, v ktorej sú hlavne na ženy kladené vysoké nároky. Vyžaduje sa od nich, že si vybudujú kariéru, zarobia peniaze, postarajú sa o výchovu detí, budú mať vždy upratanú domácnosť, zároveň budú štíhle, krásne, vždy upravené a oblečené v najnovom modeli šiat podľa posledného trendu. Keďže toto všetko od nich niekedy nápadnejšie, inokedy menej nápadne vyžaduje spoločnosť, ženy tomu akosi uveria a ,samozrejme, pretože máloktorá tento silný tlak dokáže znášať niekoľko rokov, cítia preťaženosť, nespokojnosť, úzkosť, depresiu či iné negatívne pocity. Ak žena podľahne zákonom, ktoré v nej vytvárajú predovšetkým seriály, reklama, médiá a všade prítomné názory väčšiny ľudí, ktorí tomu všetkému ešte stále veria, nasadá na kolotoč, ktorého rýchlosť sa stále zvyšuje. V tej rýchlosti si potom ani neuvedomuje, že požiadavky doby prekročili úsnosné kritériá. Tlak na úspech v zamestnaní, na postavenie, tituly, funkcie, nátlak konzumu, voľnočasové aktivity dosiahli miestami už patogénne rozmery. A preto, ak si chce žena zachovať zdravý rozum, zdravie, vlastné ja, pocit slobody a hlavne pocit skutočnej radosti, musí si v dnešnej dobe dobre rozmyslieť, do akej miery sa tomuto, často umelému tlaku, podvolí alebo v čom povolí, čoho sa zbaví, spomalí, v čom sa uskromní. Toto už niekedy nie je voľba. JE TO NUTNÁ OBRANA! Veď žena nemá chradnúť, ale skutočne duchovne rásť! Podvolenie sa umelo nastaveným spoločenským hodnotám, ktoré často predstavujú len pre niekoho zisk, nemá už v súčasnosti zmysel. Cieľom ženy v 21. storočí už nie je byť najkrajšou, najmúdrejšou a najbohatšou zo všetkých. Cieľom má byť sebapoznanie a osobný rast! Psychológovia totiž prišli už dávnejšie na to, že ani jedna zo spomínaných vecí nevedie k trvalému šťastiu. Len presun do vlastnej hĺbky, kde každá z nás má šancu zistiť, čo je jej skutočným poslaním a čo jej robí skutočnú radosť, je cestou k nájdeniu skutočného šťastia. Keď si žena sama určuje svoj život, nenechá sa len tak vtiahnuť do rôznych pseudhier na niečo a niekoho. Nepodlieha každému záchvevu módy, nového športu, exotickej destinácii, ktorú musí určite navštíviť, módnym novinkám do domácnosti a podobne. Cieľom ženy 21. storočia by mala byť autetickosť, sebaurčenie, vnútorný kľud a naplnenie. Veď každá žena je predsa jedinečná. Ale čo urobiť preto, aby človek získal iný pohľad na seba i svet?

 

 zmena postojov-motivácia-eduworld.sk

 

Tak ako hovorí filozof a spisovateľ Ralph Waldo Emerson, niekedy stačí zmeniť svoje postoje. Duševný postoj je totiž niečo, čo dokážete zmeniť vždy. Postoje sú vaše rozhodnutia. Podľa postojov vnímate danú situáciu a seba v nej a vnímate ľudí okolo seba. Podľa postojov  reagujete na jednotlivé situácie.

Váš postoj môže byť reaktívny. Čakáte, kým sa vám nejaká budúcnosť prihodí alebo proaktívny. Vtedy  beriete budúcnosť do svojich rúk a sami si ju vytvárate. Váš postoj môže byť negatívny (nedokážem, neviem, nie som schopná), ale aj pozitívny (dokážem, viem, som schopná). Váš postoj môže byť plný negatívnych očakávaní (bez záujmu, pohŕdanie, posudzovanie, hnev, nadávky, frustrácia) alebo plný pozitívnych očakávaní (záujem, vitalita, energia).

Postoje ovplyvňujú vaše myslenie. Ovplyvňujú to, cez aké okuliare sa budete pozerať na svet okolo seba, cez aké okuliare ho budete vnímať. Ovplyvňuje vaše emócie, a teda aj to, ako sa cítite.

Postoje môžu byť obmedzujúce, ale aj konštruktívne, vďaka ktorým sa môžete posúvať ďalej vo svojom duchovnom raste. V priebehu posledných desiatich rokov mnohí terapeuti a psychológovia, ktorí denne pracujú so svojimi klientmi, zistili, že medzi konštruktívne postoje, ktoré pomáhajú hlavne ženám, patria tieto:

 

1. To je problém? Nie! To je úloha!

2. Asi to neviem vyriešiť. Ale ako to môžem ovplyvniť?

3. Prečo sa mi to stalo? Nie. Čo môžem urobiť?

4. Svoje pocity si volím sama. Nikto ma nemôže nútiť, ako sa mám cítiť.

5. V živote si nemôžem vybrať všetko. Svoj postoj však áno.

6. Privedie ma tento postoj bližšie k mojím prianiam a cieľom?

7. Čo by som mohla v tejto chvíli urobiť, aby som sa bližšie dostala ku svojím snom?

8. Čo nové by som mohla vyskúšať?

9. Aké mám možnosti? Čo si z nich vyberiem?

 

Ženy  sú vraj zvyknuté na akúkoľvek prácu, len nie na tú najprospešnejšiu a najdôležitejšiu, a to je práca s vlastnými postojmi.

Tým, že človek preberá zodpovednosť za svoje rozhodnutia a za svoj život, prestáva mať pocit, že mu život niekto riadi. Keď po dôkladnom spoznaní svojho ja preberiete zodpovednosť za seba, dokážete oceňovať aj iných. Keď nemáte pocit vlastnej hodnoty, musíte si vytvoriť pocit vlastnej dôležitosti. A to vás často vedie k zbytočnému naháňaniu sa za majetkom, titulmi, funkciami, zážitkami, zbytočnými vecami a nevhodnými vzťahmi. Takto si človek kompenzuje vlastnú cenu. Týmto spôsobom tiež zbytočne trestáte sami seba a často aj ľudí žijúcich vo vašej blízkosti. Keď žijete šťastný a naplnený život, podporujete aj životy iných, tešíte sa z ich úspechov, stávate sa príjemnými a obľúbenými spoločníkmi. Dôležité je tiež to, aby ste si uvedomili, že sa nesmiete do ničoho nútiť. Nemal by vás pri zmene postojov sprevádzať pocit zraňovania. K cieľu sa človek dopracuje s pocitom radosti len vtedy, keď kráča svojím vlastným tempom a spôsobom, ktorý mu vyhovuje. Ak vám niečo nesedí, nerobte to. Nie je dobré nasilu preberať postoje od iných. Vytvorte si vlastné, úplne špecifické, šité len na vás. Postoje rozhodujú aj o ženskej kráse. Prinášajú spokojnosť, úctu, úspech, šťastie.

 

zmena postojov-eduworld.sk

 

 


Odporúčaná literatúra: Brian Tracy: Polibte tu žábu! , Cornelia Topf: Sebekoučink pro ženy // Foto: tumblr.com

 

 

Zdieľať na facebooku