Mýty o tehotenstve, ktorým veríme aj v 21. storočí

O tehotenstve koluje množstvo mýtov.
O tehotenstve koluje množstvo mýtov. / Foto: Bigstock

Oznámiť v kruhu rodiny a priateľom, že očakávate prírastok do rodiny, je radostným zážitkom. Akonáhle sú vyjadrené prvé gratulácie, prichádza obvykle tiež záplava dobrých rád. Priatelia, známi, tety, babičky a mnoho ďalších ľudí stojí v zástupe s pohotovo pripravenými  tipmi a radami. Pripravte sa však aj na mnohé mýty o tehotenstve.

 

1 | Jedenie za dvoch

Neplatí to úplne, že musíte jesť za dvoch. Žena s priemernou váhou potrebuje na podporu rastu svojho dieťaťa asi 300 kalórii denne navyše, a to k približne 2200 kalóriám, čo je odporúčané množstvo u netehotnej ženy vo veku 19 až 30 rokov. Počas tehotenstva by ste mali pribrať cca 15 kg.

 

2 | Bude to chlapec alebo dievča? Prezradí mi to brucho?

Často kladená otázka zo strany mamičiek. Poloha pri pohlavnom styku a poloha brucha nerozhoduje o pohlaví. Pohlavie je určené genetickou informáciou od matky a od otca, a to chromozómom X od matky a chromozómom Y od otca. Ak spermia, ktorá nesie chromozóm X, oplodní vajíčko, bude to dievča, ak nesie Y, bude to chlapec. Rovnako ani nadmerné zvracanie či ranná nevoľnosť nemusí jednoznačne znamenať, že čakáte dievča. Zatiaľ totiž nebola objasnená súvislosť medzi zvracaním, hormónmi a pohlavím dieťaťa. Poloha brucha závisí od veľkosti dieťaťa. Väčšie deti vytvárajú dojem vyššieho brucha.

 

3 | Cvičenie a sex počas tehotenstva je zakázané

Nie, nie je to zakázané. Správne cvičenie pomáha udržať budúcu matku vo forme. Ak však máte rizikové tehotenstvo alebo je príliš teplo, váš organizmus by sa mohol prehriať nad teplotu 38 °C, a to môže poškodiť plod. Odporúča sa, aby ste si na cvičenie zvolili šaty zo vzdušných materiálov a necvičili vo veľmi vlhkom prostredí. Pohlavný styk počas tehotenstva dieťaťu taktiež neublíži. Dieťa je totiž chránené množstvom obalov. Netreba ale zabúdať na sexuálne prenosné infekcie, ktoré môžu dieťa aj matka pri rizikovom styku dostať.

 

4 | Tehotné ženy nesmú podstúpiť röntgen ani lietať

Nadmerné vystavenie sa radiácii je nebezpečné. Röntgen zubov podstúpiť môžete aj prejsť cez check-in kontrolu na letisku. Ide o veľmi malé množstvo žiarenia, ktoré by nemalo mať vplyv na plod. Tak isto platí, že nie všetky röntgenové lúče sú rovnaké. O trochu väčšiu dávku žiarenia dostanete pri röntgene trupu, brucha, obličiek alebo panvy, röntgen zubov je menej rizikový. Vždy je však potrebné, aby ste informovali lekára o svojom tehotenstve. Odborník zváži prínos  röntgenového vyšetrenia, pretože niekedy je to lepšia možnosť, ako niečo zanedbať. Ak nie, počká sa na obdobie po pôrode.

 

5 | Ak spíte na bruchu, môžete sa udusiť

Opäť jedna zo strašidelných povier, ktorá však v sebe má kus pravdy. Najmä v posledných mesiacoch tehotenstva, kedy už je bruško objemnejšie a váha bábätka väčšia, by mala budúca mama spať skôr na boku než na chrbte. V tejto polohe totiž maternica tlačí na dolnú dutú žilu, čo môže spôsobiť u tehotnej ženy slabosť, nedostatok kyslíka, závrate a podobne. U bábätka môže dôjsť až k hypoxii - nedostatočnému prívodu kyslíka. Výskum z Univerzity v Aucklande dokonca dokázal, že ženy, ktoré v poslednom trimestri tehotenstva spávajú na chrbte, majú štyrikrát väčšie riziko, že sa im narodí mŕtve dieťa. Tejto povere veriť nemusíte, ale pre svoju bezpečnosť a zdravie bábätka spite radšej na jednom či druhom boku.

 

6 | Ak má žena počas tehotenstva vyrážky, znamená to, že bude mať dcéru, pretože dievčatá berú krásu

Stav pleti na tvári je podmienený hormonálnymi zmenami v tele, často zaň môže aj strava, takže hádať pohlavie dieťaťa podľa výzoru mamy je len milým spestrením tehotenstva, vôbec nie faktom. A čo sa ešte v súvislosti s krásou hovorí? Tehotné ženy by sa vraj nemali kúpať, pretože tak vymyjú silu zo svojho dieťatka. Vysvetliť vznik tohto mýtu môžeme skutočne jednoducho. Najmä v prvých mesiacoch tehotenstva môže priveľmi horúci kúpeľ viesť k potratu, takže radšej voľte v tomto období vlažnú sprchu. Vedci odporúčajú, že kúpeľ by nemal prekročiť 40°C.

 

7 | Ak máte v tehotenstve kyselinu, narodí sa bábätko s vlasmi

Toto sa často hovorí budúcim mamám, ktoré majú v tehotenstve žalúdočné a zažívacie ťažkosti. Tie sú však s týmto obdobím bežne spojené. Ide predsa o veľké hormonálne zmeny v tele, čo pôsobí aj na tráviaci trakt.

 

8 | Pri každom dieťati príde žena o jeden zub

Tehotenstvo vám nemusí zničiť zuby. V minulosti boli určité dôvody na vznik tejto povery, keďže nedostatočná výživa mohla tehuľkám spôsobiť okrem iného aj nedostatok vápnika.

 

9 | Keď veľa cvičíte, silné brušné svalstvo sťaží vytlačenie dieťaťa

Naopak, čím budete zdatnejšia, tým ľahšie porodíte. Ženy, ktoré sú v dobrej fyzickej kondícii, mávajú kratšie pôrody a ľahšie nadobudnú pôvodnú postavu.

 

10 | Ak zdvihnete ruky nad hlavu, bábätko sa môže uškrtiť pupočnou šnúrou

Pohyby ramien na pohyby pupočnej šnúry nemajú žiadny vplyv. Ak by to tak bolo, možno by sa podarilo zabrániť občasnému smutnému ukončeniu tehotenstva, lebo by stačilo jednoducho dávať si pozor na zdvíhanie rúk. V skutočnosti sa niektorým bábätkám pupočná šnúra omotá okolo krku pri ich pohyboch v maternici, ktoré nijako nedokážeme ovplyvniť.

 

Čítajte viac o téme: Pôrod, Tehotenstvo
Zdieľať na facebooku