5 jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu spríjemniť deň

  

Poznáte to určite. Niekedy sa človek dostane do tak nudného životného stereotypu, že poriadne ani nevie, ako sa z neho vyslobodiť. Odoberá sily, nedáva nádej, energia sa vytráca. Existuje veľa možností, námetov, kníh, ktoré by nám mohli pomôcť,  ale človek je už niekedy taký apatický, že sa mu nechce ani premýšľať. Takže, ako von z najhoršieho? Ako nabrať novú silu, ktorá nám spríjemní deň?

 

 

 

 

1. Začínajte deň s citátom

V dnešnej dobe človek väčšinou začína deň s mobilom. Pozeráme si správy a  odpovedáme na ne. Alebo v rýchlosti raňajkujeme a pozeráme sa na televíziu. Napadlo vám niekedy, že by to mohlo byť aj ináč? Že by ste mohli deň začínať  precítenejšie a hĺbavejšie? Napríklad s takým citátom. Kúpte si knižku citátov a každý deň začínajte s nejakým novým citátom. Môžete si urobiť z toho ranný rituál aj tak, že sa pri výbere citátov budete striedať. Každý deň vyberie citát niekto iný z rodiny.

 

2. Obmedzte to, čo vás najviac zdržuje

Každý má v tomto smere svoju Achillovu pätu. Niekto polovicu dňa presedí na facebooku, ďalší neustále telefonuje, niekto veľa ohovára a klebetí. Dni za dňami ubiehajú, my sa sťažujeme na nedostatok času a často si ani neuvedomujeme, že sa vlastne sami okrádame o drahocenné minúty, ktoré by sme mohli prežiť zmysluplnejšie. Stačí sa len zastaviť, popremýšľať a rezervy sa nájdu. Keď človek robí prevažne to, čo ho naozaj napĺňa radosťou, život sa zdá krajší.

 

3.Každý deň si  nájdite čas na to, čo máte najradšej

Nech je to už čokoľvek, čo máte radi, snažte sa každý deň tomu venovať. Pre niekoho to môže byť štúdium jazykov, pre iného šport, pre ďalšieho prechádzka po meste. Keď sa má človek každý deň na čo tešiť aj nepríjemné povinnosti v práci sa dajú splniť ľahšie. Čím viac radosti, tým viac úsmevov. Takže, nezabudnite si urobiť malú radosť každý deň.

 

4. Každé nedorozumenie sa snažte vyriešiť ešte v ten deň

Možno sa niektorým z vás bude práve tento bod zdať zvláštny, ale práve táto skutočnosť mnohým ľuďom pomohla prežívať krajšie dni. Skúste viac ľuďom odpúšťať. Povzneste sa nad to, že oni sa k vám tak nesprávajú. Buďte prví, ktorí s odpúšťaním začnete. Ľudia veľmi túžia po odpustení, len akosi ich k tomu málokto vedie. Možno vás povzbudí nasledujúci príbeh.

Hemingway raz rozprával príbeh o otcovi a jeho dospievajúcom synovi Pacovi, ktorí žili v Španielsku. Keď sa ich vzťah narušil, syn ušiel z domu. O niekoľko rokov sa otec vydal na dlhú cestu, aby svojho strateného syna našiel. Po dlhom a neúspešnom hľadaní boli jeho poslednou nádejou madridské noviny, kde dal uverejniť inzerát. „Drahý Paco, zajtra na obed ma čakaj pred kanceláriou madridských novín. Všetko som ti odpustil. Mám ťa rád." Na druhý deň okolo poludnia čakalo pred kanceláriou 800 mladých mužov menom Paco. Všetci túžili po odpustení.

Keď odpustíte, môžete začať nanovo. Využite túto šancu! Pokúste sa práve dnes odpustiť niekomu, kto vám ublížil. Možno vďaka nečakanému odpusteniu nájdete v sebe nový pokoj či radosť a váš deň sa stane krajší ako ten predchádzajúci.

 

5. Zaveďte si denníky vďačnosti

Princíp práce s denníkom vďačnosti je úplne jednoduchý. Každý deň si zapíšte pár vecí, za ktoré ste životu vďační. Nezabúdajte na maličkosti (dobrý koláč, zmrzlina, úsmev, prechádzka, kávička s priateľom, dobrý pocit po športovaní a podobne). Pri každodennom písaní si hlboko uvedomíte, koľko nádherných vecí môžete zažívať. A keď prídu dni, ktoré nie sú práve veselé, práve v tej chvíli je dobré vytiahnuť denník a dobrý pocit nenechá na seba dlho čakať.

Z písania do denníka si urobte rodinný rituál. Je dobré, keď každý člen rodiny má svoj denník. Môžete si s denníkov navzájom aj čítať. Najlepšie je do denníka písať si večer.

Existuje veľa možností, ako si spríjemniť deň. Spomenula som tie, ktoré sa dajú realizovať bez väčších príprav a majú na človeka  účinok po niekoľkých dňoch. Držím vám palce, aby vám aspoň niekoľko typov naozaj pomohlo.

 

citáty-život-eduworld.sk

Foto: Unsplash by Zwadi

Zdieľať na facebooku