Ako využívate váš čas?

  

Človek sa často zamýšľa nad rôznymi vecami. Je  však medzi nimi aj čas? Totiž, čas to nie je len tak hocičo. Mnoho ľudí ho berie ako samozrejmosť a nerieši jeho podstatu. Ľudia sa väčšinou časom nezaoberajú, pretože sa im nezdá až tak zaujímavý a dôležitý. Nevidíte ho, nepočujete, necítite jeho vôňu. Akoby nebol. Opak je však pravdou. Je tu stále s nami, je súčasťou všetkých našich krokov a  rozhodnutí. Rozumné hospodárenie s časom je pre každého človeka nanajvýš dôležité.  Pocit  dobre  využitého času patrí k najpríjemnejším u väčšiny ľudí. Naopak, premárnený čas vyvoláva mrzutosť a pocit zbytočného mrhania ľudského potenciálu, ktorý každý z nás má v tej, či onej miere už od narodenia.

Správne a zmysluplné hospodárenie s časom je vlastne veľké umenie. Vďaka tejto schopnosti sa v priebehu rokov môžeme dopracovať k mnohým úspechom, radosti i  pekným vzťahom s ľuďmi. Dôležité je, aby sme dokázali nájsť správny pomer medzi jednotlivými činnosťami, aby sme nezabúdali na rovnováhu medzi prácou, zábavou, športom, stretnutiami, odpočinkom, meditáciou či premýšľaním. Ale využívame čas naozaj rozumne? Pozrime sa na niekoľko vecí, ktoré spôsobujú, že niekedy náš čas nevyužívame správne.

 

1. Zbytočná zaneprázdnenosť

Keď sa ľudia nenaučia rozumne plánovať svoje povinnosti, často nadobúdajú pocit zaneprázdnenosti a dostávajú sa do stresu. Plánovanie má svoje opodstatnenie. Vďaka nemu si uvedomujete, čo je podstatné a čo nie. Niektorí ľudia sa plánovaniu činností aj zámerne vyhýbajú, akoby im všadeprítomný chaos vyhovoval. Všetko je to však len zvyk, a preto je potrebné si uvedomiť, či chceme jednotlivé činnosti vykonávať náhodne alebo nie.

 

2. Zbytočné rozptýlenia

Naučte sa vyhýbať rozptýleniam, ktoré vám bránia tráviť špeciálne momenty s ľuďmi, ktorí sú pre vás vzácni. Vychutnávajte si tieto krásne chvíle a buďte vďační za ne. Činnostiam či stretnutiam, ktoré nie sú pre vás prínosom, sa radšej vyhýbajte. Zrazu zistíte, koľko voľného času budete mať a ten môžete prežívať zmysluplne.

3. Premýšľanie nad tým, čo si o nás myslia iní

Ľudia veľa času strácajú aj tým, že nekonečné hodiny premýšľajú nad tým, čo si o nich myslia iní ľudia. Namiesto toho, aby sa sústredili na veci, ktoré im prinášajú skutočnú radosť, ich myseľ blúdi v spomienkach na to, čo kto povedal alebo v predstavách o tom, čo kto povie na ďalší deň. Neberte všetko príliš osobne, hoci sa niekedy i zdá, že je to osobné. Nemá zmysel svoju myseľ na dlhé hodiny tým zaťažovať, a tak zbytočne strácať čas na podstatnejšie veci. Sústreďte sa radšej na veci príjemné a prospešné pre váš život.

 

4. Snívanie, ktoré nikam nevedie

Denné snenie je potrebné, ba dokonca žiaduce. Za určitých podmienok nás posúva v živote ďalej. No niekedy sa do snenia môžete zamotať až do takej miery, že strácate kontakt s realitou. A tak dlhé roky snívate o niekom alebo niečom, čo akosi nekorešponduje s vaším životom, a tak nevnímate príležitosti, ktoré stoja priamo pred vašimi dverami, ktoré sú pre vás akoby životom pripravené, ale vy ich nevidíte práve kvôli prehnanému snívaniu. Človek by sa mal snažiť čo najlepšie spoznávať sám seba či svoje možnosti, a tak sa vyhnúť zbytočnému mrhaniu časom. Snažte sa rozumne využiť čas na veci, pre ktoré ste sa zrodili a ktoré sú vaším poslaním.

5. Ohúrenie všetkých naokolo

Jedna z najviac oslobodzujúcich vecí, ktorú sa v živote môžeme naučiť je, že nemusíme mať každého radi, každý nemusí mať rád nás a je to absolútne v poriadku. Takže žite podľa seba a svoj drahocenný čas využívajte na činnosti, pri ktorých skutočne duchovne rastiete, ste v súlade sami sebou a predovšetkým šťastní. Zabudnite na to, že musíte všetkých ohúriť. Zabudnite na to, že ste na svete, aby vás ľudia obdivovali a závideli vám. Ste tu preto, aby ste boli šťastní. A šťastnými sa stanete vtedy, keď zabudnete aj na takú maličkosť, ako je večná túžba stať sa prvým v okolí. Nezabudnite, každý myslí hlavne na seba. A tak nemá zmysel venovať neúmerné množstvo času na činnosti, ktoré nesúvisia s vaším JA, ale len s akousi vy- myslenou súťažou o prvenstvo v určitej komunite ľudí.

Každý nový deň je pre nás výzvou k naplneniu snov a predstáv, a tak nič neodkladajme. Čas plynie rýchlo, nezastavuje sa a ak chceme naozaj s niektorými vecami začať, nemáme dôvod na čakanie. Veď ako hovorí staré príslovie,  správne využitý čas ruže prináša. Takto využitý čas prináša so sebou pocit radosti a spokojnosti. A stačí k tomu málo. Na chvíľu sa zastaviť a popremýšľať nad tým, ako ho využívate.


citáty-čas-eduworld.sk


Foto: 1) Deviantart by reza67 2) Shutterstock
Zdieľať na facebooku