8 znakov, že na vlastné deti máte ešte čas

Sú znaky, ktoré podľa expertov hovoria, že by ste s dieťaťom mali ešte počkať.
Sú znaky, ktoré podľa expertov hovoria, že by ste s dieťaťom mali ešte počkať. / Foto: Pexels

Materstvo v súčasnosti patrí k otázkam, nad ktorými premýšľajú mnohé mladé i staršie ženy. Čoraz menej je vecou náhody. Kedy je teda ten najlepší čas na materstvo a kedy je lepšie počkať?

 

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať a nedá sa presne určiť ani najvhodnejší vek. Túžba po materstve je individuálna záležitosť a súvisí predovšetkým s vhodným psychickým naladením a túžbou po dieťatku. Existuje však niekoľko znakov, ktoré budúcim mamičkám môžu naznačiť, či sú už na materstvo pripravené, alebo nie. Odborníci zistili, že na dieťa žena nie je pripravená vtedy, keď sa u nej stále vyskytujú tieto veci:

 

1. Najradšej máte ticho

Deti kričia, plačú a búchajú hračkami. Niekedy všetky tieto činnosti dokážu robiť aj naraz. Ak máte rady ticho, často relaxujete, čítate si knihy, počúvate hudbu a po práci chcete byť často sama so svojimi myšlienkami, na deti zatiaľ zabudnite. Mať v dome pokoj popri deťoch sa dá iba v prípade, že  máte opatrovateľku alebo vám pomáhajú starí rodičia. Ak týchto ľudí nemáte k dispozícii, lepšie je ešte o materstve popremýšľať a odložiť ho na neskôr.

 

2. Okolo vás musí byť všade poriadok

Potrebujete mať neustále všetko na svojom mieste, voňavé a upratané? Tak aj  v tomto prípade ešte s deťmi radšej počkajte. Deti totiž rady robia neporiadok.  Rozhadzujú hračky, všetko im padá a väčšinou všetci v dome vedia, že práve konzumovali nejaké jedlo. Treba však pripomenúť, že to nerobia naschvál. Ak si však bez poriadku neviete predstaviť domácnosť a znervózňuje vás neporiadok, s materstvom radšej počkajte.

 

3. Milujete spánok

Pracovné povinnosti počas týždňa vám nedovoľujú pospať si koľko by ste chceli, preto si ho doprajete aspoň cez víkend. Alebo po príchode domov z práce potrebujete veľa spánku. Alebo hocikedy, kedy si zmyslíte, si jednoducho ľahnete a oddychujete. So spánkom kedykoľvek a kdekoľvek  sa môžete pri deťoch rozlúčiť. K malým bábätkám treba vstávať v noci pretože sú hladné, potrebujú prebaliť alebo im je jednoducho iba smutno. A niektoré vstávajú aj o piatej ráno a to aj cez víkendy.

 

4. Nemôžete dlho počúvať rozhovory o deťoch

Žena nie je pripravená na materstvo ani vtedy, keď nerada počúva rozhovory svojich kamarátok o tom, ktoré dieťa koľko papá, koľko plienok spotrebuje, kedy začali príkrmovať, ako sa starším deťom  darí v škole a podobne.

 

5. Najradšej obedujete a večeriate v reštauráciách

Ak sa prevažne stravujete v reštauráciách, kde si posedíte s priateľmi, keď prídu deti, budete sa zrejme musieť s týmto spôsobom života rozlúčiť. Pobyt s dieťaťom v reštaurácii je totiž dosť náročný. Dieťa  v reštaurácii len tak ľahko neobsedí. Potrebuje pohyb a pobyt v uzavretom priestore ho nudí.

 

6. Vo veľkej miere vám záleží na vašej postave

Telo ženy sa v tehotenstve zmení. Hoci nemusíte ani radikálne pribrať, po pôrode je napríklad koža na brušku trošku ochabnutá. Trvá teda dlhší čas, kým sa dá opäť do pôvodného stavu. Taktiež sa s veľkou pravdepodobnosťou zmenia aj vaše prsia. Ak si teda neviete takéto zmeny ani predstaviť a desíte sa podobnej myšlienke, doprajte si ešte chvíľočku čas a až potom začnite uvažovať o dieťati. Dôležitým faktorom je aj hmotnosť. Odborníci tvrdia, že ideálna hmotnosť by sa mala pohybovať v rozmedzí BMI vyjadreného číslami 19 až 25. Ak je BMI vyššie alebo nižšie, plodnosť ženy je znížená a pristupujú tu do hry až ďalšie zdravotné riziká.

 

7. Neviete si predstaviť život bez cigarety

Fajčenie u budúcich rodičov znižuje výrazne plodnosť a nie je vhodné nielen u ženy, ale ani u muža. Žena by mala pred plánovaným otehotnením prestať fajčiť aspoň pol roka vopred. Nie je na škodu absolvovať aj preventívnu prehliadku, ktorý takto môže odhaliť prípadné zdravotné problémy ešte pred tehotenstvom, kedy by sa liečili omnoho ťažšie. Je len prirodzené, že preventívnu prehliadku absolvujete aj u gynekológa, ktorého o svojom úmysle otehotnieť rozhodne informujte, môže vám dať niekoľko dobrých rád a prípadne upozorní na riziká, ktorá môžu vo vašom konkrétnom prípade hroziť.

 

8. Práve ste si začali budovať kariéru

Kariéra, vzdelanie a peniaze sú dnes veľmi dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú rozhodnutie ženy pri otázke potomstva. Ak sa vám práve teraz začalo dariť v práci a začína sa vám plniť to, o čom ste tak dlho snívali, nie je vhodný čas sa stať matkou. V tomto prípade je potrebné chvíľu počkať, aby ste si nič nevyčítali a aby ste dieťa prijali s radosťou.

Materstvo je obrovský dar a je nádherné, keď si ho každá matka môže vychutnávať plnými dúškami, keď sa na dieťatko teší, má pri sebe zodpovedného partnera a výchovu si s radosťou plánuje. K takémuto ideálnemu prežívaniu materstva vám môže pomôcť aj uvedomenie si podstatných zákonitostí, ktoré dobré podmienky pomáhajú vytvárať.

Zdieľať na facebooku