8 vecí, po ktorých muži v manželstve túžia

Foto: Bigstock
Muži majú tiež jasné predstavy o tom, čo by malo v manželstve fungovať. / Foto: Bigstock

Ženy si niekedy myslia, že muži o svadbe vôbec nepremýšľajú. Ale to nie je pravda. Rovnako ako ženy i muži často premýšľajú nad tým, aké vlastnosti, postoje a hodnoty by mala mať ich budúca manželka. Ako si  teda predstavujú vzťah muži? Aké sú ich priority? Čo od svojich partneriek najčastejšie očakávajú? Väčšina mužov túži po tom, aby ich manželky boli šťastné. Chcú si založiť rodinu, milovať ju a tiež byť milovaný. Príčinou stroskotaných manželstiev je najčastejšie to, že si dvojica nenašla k sebe cestu a nemali vzájomné porozumenie pre svoje vlastné potreby. Možno mali aj neujasnené predstavy o tom, čo ten druhý potrebuje. Aj v tomto smere psychológovia robia množstvo výskumov a zistili, že sú veci, ktoré sa v túžbach mužov opakujú. Po čom najčastejšie túžia dnešní muži?

 

1| Porozumenie

Muži veľmi túžia po porozumení. Od svojej budúcej manželky očakávajú, že im bude rozumieť nielen počas bežných dní, ale tiež vtedy, ak prídu aj ťažké chvíle, alebo narazia na situáciu, ktorá žene nedáva zmysel. Muž chce, aby tiež žena mala pochopenie pre jeho záľuby a zvyky. Často sa stáva, že muži nenachádzajú pochopenie vo svojej práci a veľmi podobné je to aj s ich rodičmi či dokonca priateľmi. Toto sú preto dôvody, prečo muž hľadá porozumenie u svojej manželky. Ak ho nechápe ani ona, prichádza veľké sklamanie a vzťah začne trpieť. Muži sa zdajú byť navonok veľmi silní. Vo vnútri ale majú veľmi citlivú dušu. Takejto duši môže porozumieť len blízka osoba. Muži občas v rôznych životných oblastiach potrebujú postrčiť správnym smerom. Nie nadarmo sa hovorí, že za úspechom veľkého muža stojí veľká žena. Chcú pocit, že sú pre ženy kráľmi. Čím viac ich podporujeme, čím viac ich oceňujeme, čím viac ich uznávame, doprajeme im pocit, že sú mimoriadni, tým viac sa vynasnažia takými byť.

 

2 | Pokoj

Každý muž sníva o žene, ktorá veci zbytočne nedramatizuje a radšej ich rieši pokojnou cestou, napríklad spoločným rozhovorom. Ženy majú často veľký sklon k dramatickosti a práve to muži na nich nemajú radi. Fakt, že urobili chybu, vedia aj bez toho, aby sme im robili niekoľkodňové scény. Taktiež neznášajú, ak takto reagujeme na každú maličkosť a robíme z nich neschopné stvorenia, ktoré v živote nedokážu urobiť nič poriadne. Nie každý deň je radostný a krásny. Ak jeden z partnerov trpí a potrebuje ticho, urobte to jeden pre druhého. Každý si občas potrebuje oddýchnuť vo svojej samote, tak si doprajte aj samotu.

 

3 | Úprimnosť

V manželstve  by mali byť partneri k sebe úprimní a hovoriť si pravdu aj keď to niekedy môže zraniť ich city. Ženy zvyknú lepšie zvládať klamstvá a odpúšťať svojim partnerom ako naopak. Muži znášaju klamstvo oveľa ťažšie. Muži vždy veľmi ocenia, ak sú k nim ženy úprimné a priame a nemusia riešiť milión hádaniek vyplývajúcich zo spoločných rozhovorov. Ženy by mali komunikovať jednoducho a priamo. V opačnom prípade im muži nemusia porozumieť a hádka môže byť na svete. Taktiež je potrebné vždy priamo povedať, po čom partneri túžia. To je tiež jeden z hlavných kľúčov k perfektnému a dlhodobému vzťahu.

 

4 | Teplo domova

Muži sa domov tešia vtedy, ak vedia, že tam nájdu pohodlie, pokoj a môžu si tam skutočne oddýchnuť po ťažkom dni v práci. Majú radi, ak je ich domov čistý, doma vládne príjemná atmosféra a dobrá nálada. Ak je doma permanentne napätá atmosféra, stres, hádky, hľadajú prirodzene únikové cesty.

 

5 | Domáca strava

Mnohé dnešné mladé ženy varenie berú ako vyčerpávajúcu vec, ktorá im zaberá veľa času a vďaka modernému spôsobu života sa jej dá celkom elegantne vyhnúť. Mnohí muži sú v tomto ohľade stále staromódni a uprednostňujú doma varenú stravu pred tou reštauračnou alebo polotovarmi. Jedlá pri tom nemusia byť komplikované a nákladné, stačí ak budú chutné a zdravšie.

 

6 | Osobný priestor

Muži neradi menia svoje koníčky, priateľov alebo zvyky. A to ani kvôli svojej novej partnerke. Potrebujú si uchovať svoj životný štandard a hlavne svoju vlastný životný priestor. Partnerky by im nemali hovoriť do osobných záležitostí, s ktorými sa stotožňujú už niekoľko rokov a  nemali by sa snažiť ich meniť. Väčšina mužov potrebuje svoj osobný priestor pre sebarealizáciu. Jedine tak môžu byť vo vzťahu šťastní. Neustále naliehanie zo strany manželky, že niečo potrebuje alebo stále niečo aj za muža organizuje, môže prispieť k vzniku nejakého väčšieho konfliktu. Čas pre seba znamená aj čas pre svoje vlastné záujmy a oddych.

 

7 | Schopnosť načúvať

V dnešnej dobe niektorí ľudia trpia epidémiou nepočúvania. Niet divu, že nedokážeme efektívne počúvať. Po prvé, väčšinu z nás nikto nenaučil, ako správne počúvať. Učíme sa ako čítať a písať, ale nie ako počúvať. Po druhé, mnohí z nás musia robiť také nespočetné množstvo aktivít v práci a v domácnosti, že sa moc nezaoberajú počúvaním. Hovorenie je to, čo má prioritu. Vo vzťahu je dôležité, aby sa obaja partneri navzájom počúvali. Zistilo sa, že muži sú lepší poslucháči ako ženy. Je to preto, že nepočúvajú všetko, kto čo povedal, ale snažia sa sústrediť na podstatu vecí. Občas príde aj na muža okamih, kedy sa potrebuje niekomu zdôveriť a žena by vtedy mala byť pripravená počúvať.

 

8 | Keď sú ženy aspoň trochu sebestačné

Aby sa cítili muži v živote užitoční, potrebujú mať pocit, že ich žena potrebuje. Ak by ste na seba prevzali všetky povinnosti a nevoláte ho ani len k drobným opravám, to by ste už silne otriasli jeho sebavedomím. No rovnako nemajú radi, keď ich otravujete s každou maličkosťou a nedokážete bez nich nič urobiť. Tiež nemajú radi, keď im kvôli každej maličkosti telefonujete do práce.

Čítajte viac o téme: Manželstvo
Zdieľať na facebooku