Tipy na aktivity s deťmi pred Vianocami

Aj vlastné ozdoby a kresby deti vnútorne pripravujú na príchod Vianoc.
Aj vlastné ozdoby a kresby deti vnútorne pripravujú na príchod Vianoc. / Zdroj: Bigstock

Čo môžete pred Vianocami vytvoriť so svojimi deťmi? Tu je niekoľko tipov, čo vás spoločne zabavia a naladia na vianočnú atmosféru.

 

Pri tvorení s deťmi je potrebné si uvedomiť, že nejde o výsledok, ale o proces. Vôbec nie je podstatné, ako vyzerá namaľovaný obrázok, podstatné je, že dieťa s chuťou maľuje a teší sa z toho, čo robí. Malé deti veľmi rady tvoria spolu s rodičmi. Okrem samotného kreslenia, strihania, lepenia či stavania nejakého objektu je veľmi dobré rozprávať sas dieťaťom o tom, čo ste spoločne vytvorili. Na základe týchto rozhovorov si dieťa uvedomuje, že rodič berie jeho tvorbu vážne. Dieťa vhodne zaujmete aj tým, že mu ponúknete väčšie množstvo možností na tvorenie. Dieťa je šťastné, keď si môže samo vybrať, čo bude robiť. Predovšetkým mamičky na materskej dovolenke sa môžu aj v tomto smere svojim deťom v dostatočnej miere venovať. Predvianočné obdobie sa môže odraziť aj v tom, aké výrobky či výkresy so svojimi deťmi vyrobíte. Poďme sa teda pozrieť na jednoduché námety, ktoré môže so svojím dieťatkom zvládnuť každá mamička alebo otecko.

 

Vianočný anjelik

Z tvrdého papiera vystrihnite čo najväčší polkruh, teda budúce telo anjela. Dieťaťu povedzte, že táto časť budú anjelikove šaty a povedzte mu, aby na šaty urobilo ozdoby zlatou alebo striebornou fixou. Ozdobený papier zlepte do tvaru kornútka s malým otvorom na zasunutie hlavy. Potom vystrihnite z papiera dve krídla, ktoré nalepíte na kornútok. Na hlavu môžete použiť makovicu alebo polystyrenovú guličku. Na makovicu alebo guličku môže dieťa nakresliť oči, nos a ústa. Vlasy môžete urobiť z vlny, ktorú nalepíte na makovicu. Makovicu alebo guličku nalepenú na paličke potom zastrčte do otvoru v kornútku a anjelik je hotový.

 

Papierový vianočný stromček

Zo zeleného papiera vystrihnite dva rovnaké vianočné stromčeky. Vopred si môžete pripraviť ozdoby, ktoré bude dieťa lepiť na stromček. Ozdoby môžete vystrihnúť z farebných papierov. Môžu to byť kolieska, štvorčeky, hviezdičky. Dieťa môže stromček ozdobiť podľa vlastnej fantázie. Keď je na obidvoch stromčekoch nalepený dostatočný počet ozdôb, nakreslite v strede stromčekov čiaru. Jeden stromček podľa tejto čiary nastrihnite zhora do polovice, druhý zospodu do polovice. Obidva stromčeky na seba roztrihnutými časťami zasuňte. Vytvoríte tak priestorový stromček, ktorý bude stáť.

Zdroj: Pinterest

Alebo podobne jednoduchá verzia s kuželom:

Zdroj: Pinterest

Voskové ozdoby na stromček

Z plátov včelieho vosku môžete spolu s dieťaťom vykrajovať formičkami na koláče rôzne tvary. Ozdobu môžete prepichnúť háčikom, ktorý môžete ozdobiť mašličkou alebo farbnou stužkou. Vďaka týmto ozdobám bude voňať váš dom a môžete ich použiť aj na ďalší rok.

 

Vianočné reťaze z vosku

Pláty vosku môžete kúpiť v prírodnej žltej farbe, ale existujú aj prifarbované. Vosk trošku nahrejte, aby bol mäkký a začnite tvoriť. Dieťa môže vykrajovať formičkami na pečenie rôzne tvary. Vhodnejšie je použiť jednoduché geometrické tvary. Na každú ozdobu urobte stred, aby ste ju mohli navliekať na povraz. Je dobré rovnaké ozdoby prilepiť na povraze o seba. Postupne dávajte na povraz ďalšie ozdoby. Farebné vosky umožňujú deťom vytvárať rôzne farebné kombinácie.

 

Vianočný svietnik z jablka

Väčšie jablko postavte na stôl tak, aby pevne stálo. V hornej časti vydlabte dierku, do ktorej pevne zasunte sviečku. Pripravte si tiež špáradlá, na ktoré dieťa napichuje hrozienka a sušené ovocie.Keď špáradlo ozdobí, zapichne ho do jablka. Postupne dieťa ozdobí celé jablko. Môže tiež napichať do jablka klinčeky, ktoré pekne prevoňajú celý dom.

 

Zdroj: The Lovely Project

Cesto na koláče pre malých cukrárov

Zo 425 g polohrubej múky, 120 ml oleja a 120 ml vody vyrobíte cesto. Podľa potreby pridáte vodu alebo múku, aby sa z hmoty dalo modelovať. Cesto rozdeľte na menšie časti. Každú časť môžete zafarbiť inou potravinovou farbou. Pripravené cestá nechajte  chvíľku v chladničke. Pripravte  si formičky, valček, dosku a môžete začať spolu s deťmi vykrajovať rôzne tvary. Okrem vykrajovania formičkami, deti sa môžu s cestom hrať ešte týmto spôsobom:

  • farebné guličky napichávajú  na špajdle,
  • vytvárajú väčšieho hada, ktorého budú zdobiť z cesta inej farby,
  • kúsky cesta môže dieťa vkladať do misiek a môže vám ho „predávať“,
  • do prázdnych nádob z jogurtov si môže trhať rôzne kúsky cesta.

 

Po použití sa dá cesto v plastovom sáčku uložiť na týždeň do chladničky.

 

Foto: Bigstock

 


Zdroj: Jana Němečková: Hrajeme si s dětmi na rodičovské dovolené
Zdieľať na facebooku