Súčasné doba priniesla aj digitálne choroby. Ako im predchádzať?

Digitálne choroby môžu byť mať fyzické i psychické prejavy.
Digitálne choroby môžu byť mať fyzické i psychické prejavy. / Foto: Bigstock

Digitálna éra priniesla so sebou aj nové choroby a voláme ich digitálne. Objavili sa len nedávno a úzko súvisia s používaním technológií. O najznámejších digitálnych chorobách, ale aj o tom, ako im predchádzať, porozprávala v relácii Českého rozhlasu s fyzioterapeutka Iva Bílková.

 

Špecifická bolesť je spôsobená tým, ako sa krčíme nad tabletom, notebookom, elektronickou čítačkou alebo smartphonom. Výsledkom je napätie a preťaženie ramenných svalov a krčnej chrbtice, ktoré sa prejavia bolesťami hlavy, rúk, predlaktia a krčnej chrbtice. Niekedy sa kvôli nesprávnemu držaniu tela môže zmenšovať aj kapacita pľúc a môže sa objaviť srdečná arytmia. Pozrime sa na najčastejšie sa vyskytujúce digitálne choroby, s ktorými sa nestretávajú len dospelí, ale aj deti.

 

Syndróm esemeskového krku

Smartfóny používame  denne a hľadíme do nich smerom dole. Trpí tým najmä krčná chrbtica. Keď si k tomu pripočítate hodiny strávené za počítačom v práci, zistíte, že nefyziologickej polohe trávite väčšinu času dňa. Dôležité je precvičovať svoje telo počas dňa, rozhýbať sa, meniť polohy a po dni strávenom v práci si dopriať normálny pohyb a nie sa presunúť zasa de sediacej polohy z auta pred televízor. Potrebné je tiež si uvedomiť, že okrem krčnej chrbtice trpia aj oči a môžu sa objaviť poruchy zraku, a to nielen krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, ale aj syndróm suchého oka.

 

Tabletové rameno

Je to tiež novodobá choroba spojená s prehnaným používáním tabletov. Pri sledování filmov či pri surfovaní na internete  väčšinou sedíme s prístrojom v lone a máme prudko sklonenú hlavu. Toto nie je pre človeka prirodzená poloha. Táto pozícia spôsobuje napätie v krčných a ramenných svaloch, dochádza k ich preťaženiu a problémom s ramenným kĺbom. Môže dôjsť až k trvalému poškodeniu. Dobré je používať stojany na tablet a každých 15 minút robiť prestávky. Ak toto nepomáha, je potrebné chodiť na rehabilitácie.

 

Příznaky a prejavy tabletového ramena:

 • bolesť ramenného kĺbu,

 • bolesť krku,

 • jednostranná bolesť chrbta v oblasti lopatky,

 • bolesť hornej časti ruky,

 • bolest hlavy,

 • napätie v krku a v ramene.

 

Syndróm falošného zvonenia

Zdá sa vám niekedy, že vám vo vrecku alebo v kabelke zvoní telefón? Realita je však iná? Nič v skutočnosti nezvoní? Môže ísť o poruchu vnímania, s ktorou sa raz za čas stretne každý z nás. Tento fenomén síce nie je škodlivý, ale za to je zaujímavý a je priamym dôkazom toho, že sme veľmi sústredení na mobil a neustále ho sledujeme.

 

Mobilný palec

Chorobu spôsobuje nadmerné ťukanie do klávesnice. Ochorenie  môže spôsobiť veľmi nepríjemné pocity. Jedná sa predovšetkým  o poranenie vznikajúce opakujúcim sa napätím prstov pri používaní mobilných telefónov, ktorých prostredníctvom dnes ľudia posielajú aj dlhé emaily.

 

Syndróm počítačovej myši

Tŕpnutie, mravčenie alebo pálenie ruky postihuje najmä ľudí tráviacich veľa času za počítačom. Spôsobuje ju monotónnosť pohybov, kvôli čomu dostala pomenovanie „syndróm počítačovej myši”. Zápästný tunel je úzka štrbina v zápästí, ktorá je z troch strán ohraničená kostičkami a štvrtú tvorí väzivo. Tunelom vedie niekoľko šliach a stredový nerv, ktorý prenáša vzruchy z mozgu do ruky. Úraz alebo opuch niektorej šľachy zmenší priestor v tuneli, čo spôsobí stlačenie stredového nervu. To ďalej spôsobuje mravčenie, bolesť, zápal a ďalšie charakteristické príznaky. Zaujímavé na tejto chorobe je, že ruka tŕpne a bolí najmä v noci, keď je v pokoji a ráno chvíľu trvá, kým ju rozhýbete. Ak vám robí problémy natiahnuť palec krížom cez dlaň k ostatným prstom, znamená to, že stredový nerv v zápästnom tuneli je utláčaný a treba s tým niečo robiť.

 

Príznaky syndrómu:

 • mravčenie alebo pálenie v ruke,
 • bolesti, ktoré sa v noci zhoršujú,
 • neobratnosť ruky,
 • znížená schopnosť chytiť do ruky predmet alebo pretiahnuť palec cez dlaň smerom k malíčku,
 • bolestivé zápästie, predlaktie alebo rameno,
 • porucha vnímania hmatom,
 • opuch zápästia.

 

Nomofóbia

Ide o fóbiu zo situácií, kedy nemôžeme používať svoj smartfón. Napríklad vtedy, keď sa vybije alebo ho zabudneme doma. Niekto z takýchto situácií dostane záchvat úzkosti, niekto má len po celú dobu nepríjemný pocit, iný sa zas poň vráti domov. Predstava dňa bez telefónu pre niekoho predstavuje hotovú katastrofu. A čo je najväčší problém? Že máme strach, že niečo zmeškáme. Ďalším príznakom nomofóbie je neustále kontrolovanie telefónu. Najlepšia prevencia spočíva v postupnom obmedzovaní  telefónu iba na naozaj nevyhnutné veci.

 

Kyberchondria

Kyberchondria je novodobý druh hypochondrie. Kyberchonder používa na vyhľadávanie informácii o svojich domnelých chorobách internetové vyhľadávače. Lekári odporúčajú takýmto ľuďom nevysedávať toľko pri internete, pretože ide v podstate iba o zbytočné mrhanie voľného času, ktorý môžete využiť zmysluplnejšie. Často sú postihnutí aj mladí ľudia, ktorí sú v časovom strese a nejdú k lekárovi, keď majú nejaké ťažkosti, ale si ich „vygúglia“ na internete. Samozrejme, podľa symptómov môže ísť skutočne o mnohé choroby. A môže sa stať, že práve tá skutočná medzi nimi nie je a tzv. samoliečitelia sa vlastne liečia na niečo, čo nemajú a neliečia to, čo majú.

 

Google efekt (digitálna amnézia)

Google efekt alebo tiež tendencia nepamätať si informácie, ktoré sa dajú jednoducho vyhľadať cez internet, sa v súčasnosti vyskytuje u väčšiny používateľov mobilných zariadení. Ide o situáciu, keď používateľ zabudne informáciu hneď, ako jej uložením a zapamätaním poveril svoje digitálne zariadenie.

Okrem informácií dostupných na internete si používatelia mobilných zariadení nepamätajú ani dôležité osobné informácie. Poukázala na to štúdia spoločnosti Kaspersky Lab, na ktorej sa zúčastnilo 6 000 respondentov starších ako 16 rokov z ôsmich krajín EÚ.

Štúdia odhalila, že väčšina európskych používateľov smartfónov si nepamätá kľúčové telefónne čísla, vrátane čísel svojich detí (53 %), ich škôl (90 %) či vlastných pracovísk (51 %). Približne tretina respondentov si nespomenie ani na číslo svojho partnera, pričom si ale pamätajú telefónne číslo miesta, kde žili vo veku 10 - 15 rokov. Výsledky štúdie naznačujú, že neschopnosť zapamätať si dôležité informácie je spôsobená prenášaním zodpovednosti za ich zapamätanie na digitálne zariadenie, akým je napríklad smartfón. Necelá polovica respondentov (43 %) vo veku od 16 do 24 rokov uvádza, že ich smartfóny obsahujú všetko, čo potrebujú vedieť alebo si zapamätať.

 

Foto: Bigstock

 

Ako predcházať digitálnym chorobám?

1. Každú polhodinu si urobte prestávku. Zacvičte si, uvarte si čaj, poprechádzajte sa. Deťom môžete povedať, aby vyniesli smetný kôš, umyli riad, išli niečo kúpiť do obchodu alebo choďte spoločne na prechádzaku do lesa alebo do parku. „Najdôležitejšie je neustále meniť činnosti. Statické meniť na dynamické. To je tá najlepšia prevencia,“ upozorňuje Iva Bílková.

 

2. Deti do 10 rokov by mali byť denne pri počítači len 30 minút.

 

3. Staršie deti môžu byť pri počítači 60 minút s prestávkou, stredoškoláci, ktorí programujú, animujú alebo iným spôsobom pracujú na počítači, ho môžu využívať 90 minút s dvomi prestávkami.

 

4. Dôležité je dbať na pozíciu, v akej zariadenie držíme. Aby sme nepreťažovali ramená a ruky, je dôležité si ich oprieť o telo alebo stôl. Radšej než dole je dobré pozerať pred seba.

 

5. Dobré je striedať pohľady. Keď dlho pozeráme na obrazovku, po určitej dobe je potrebné zaostriť zrak a pozrieť sa do diaľky, napríklad von oknom na nejaký strom.

 

6. Ak sa vám dá, umiestnite si tablet na stojan a pozerajte film so vzpriamenou hlavou.

 

7. Vhodné je tiež využívať cviky z jógy. Najlepšia je  kobra a niekomu pomáha plávanie či sauna.

 

8. Niekomu pomáha, keď pri počítači sedí na lopte.

Zdieľať na facebooku