Články: Pre študentov
O projekte

 

Vedeli ste, že v skutočnosti existujú 4 rôzne typy introvertov?

Jaroslava Koníčková
Autor článku
Zdroj: Pexels
Jonathan M. Cheek a jeho kolegovia zistili, že introverti sú rôzni. / Zdroj: Pexels

Introvert (z lat. intro = vnútri, versio = obracať) je človek, ktorý sa obracia do „svojho vnútra“, zameriava sa na svoj vlastný vnútorný svet, v ktorom prevláda fantázia a predstavivosť. Ľudia introverti bývajú premýšľaví a mlčanliví. Majú radi samotu. Radi snívajú, tvoria, premýšľajú. Samozrejme, nemôžu byť sami stále. Vyhľadávajú spoločnosť úzkeho kruhu osôb. Veľa ľudí si k sebe nepripustia, no práve o to sú ich vzťahy hlbšie.

Introverti sa od extrovertov rozlišujú mnohými povahovými vlastnosťami i nazeraním na svet. Tak, ako však nenájdete dvoch rovnakých extrovertov, tak nenájdete ani dvoch rovnakých introvertov. Na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia vyšla štúdia, ktorá ukázala vedcom, že ešte treba urobiť veľa práce v oblasti osobnostnej psychológie. A tak Jonathan M. Cheek a jeho kolegovia, študovali túto tému ďalej, urobili množstvo iných štúdií a zistili , že mnohí ľudia, vrátane introvertov, sú dosť rozdielni. Podarilo sa im introvertné typy ľudí rozdeliť do 4 skupín.

 

Sociálni introverti

K všeobecnej a najznámejšej charakteristike intovertov má najbližšie práve táto skupina ľudí. Preferujú malé skupinky a v dave ľudí sa cítia vyslovene nepríjemne. Najradšej však majú absolútnu samotu. Tento spôsob života si však netreba mýliť s plachosťou. Sociálni introverti sa spoločnosti neboja ani v nej nepociťujú úzkosť, len ju jednoducho nevyhľadávajú. Ak nemajú na výber, zvyčajne sú výbornými rečníkmi či spoločníkmi. Nemajú radi hluk, práve naopak. Nadovšetko milujú ticho a pokoj.

 

Zádumčiví introverti

Ide o ľudí, ktorí nemajú rovnaké sociálne preferencie ako sociálni introverti. Tiež majú radi samotu, no nevyhľadávajú ju až tak často. O to častejšie vyhľadávajú úzku spoločnosť ľudí, ktorá ich niečím inšpiruje. Zádumčiví introverti sú veľmi sebareflexívni, introspektívni a tiež zádumčivý. Veľkú časť dňa venujú aj  vnútorným dialógom a sú kreatívni. Veľakrát sa o nich hovorí, že „žijú vo svojom svete”. Myslí sa to však  v dobrom zmysle slova. Často sú napríklad umelcami.

 

Úzkostliví introverti

Zvyčajne ide o ľudí, ktorých vnímame ako plachých či hanblivých. Myslia si totiž, že nemajú dostatok sociálnych zručností na to, aby zapôsobili na okolitú spoločnosť. Väčšie skupiny ľudí a davy im spôsobujú úzkostné stavy. Často premýšľajú nad všetkými možnými najhoršími scenármi, ktoré by sa mohli udiať aj keď sa väčšinou neudejú. Z toho dôvodu sa väčšinou vyhýbajú akémukoľvek kontaktu s ostatnými. Boja sa totiž, že by sa zosmiešnili.

 

Rezervovaní introverti

Zvyčajne im všetko trvá trochu dlhšie. Majú pomalšie pracovné tempo a dlhšie im trvá aj to, kým sa k niečomu odhodlajú. Nie sú to príliš energické typy, ktoré ráno vstanú s úsmevom na tvári a s cieľom zmeniť svet. Ak sa však pre niečo definitívne rozhodnú, svoje slovo dodržia.

 


Zdroje: powerofpositivity.com, nymag.com,iheartintelligence.com
Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.