7 tipov ako v zime nabrať opäť dych

  Foto: Deviantart

Zima je pre mnohých ľudí  obdobím, kedy upadajú do stereotypov, nič sa im nechce, pociťujú nudu a prevažuje u nich negatívne myslenie. Ale aj keď prší a nad mestom sa vznáša hmla,  ľudská myseľ môže byť aktívna a môže pre nás pripraviť veľa nevšedných prekvapení a zážitkov. Človek sa len nesmie opúšťať a radšej hľadať príležitosti ako si život ozvláštniť - hľadať nevšedné riešenia situácií, byť vynaliezavý pri riešení problémov. Jednoducho rozvíjať hlavne svoju tvorivosť. Keď sa práve o ňu denne dôkladne stará, môže ho kedykoľvek prekvapiť a potešiť.

 

1. Skúšajte nové veci

Mnohí ľudia neradi skúšajú nové veci. Niekedy im bráni strach, inokedy pohodlnosť. Práve zima je obdobím, kedy človek prichádza kvôli zlému počasiu o hodiny strávené na čerstvom vzduchu a mohol by vyskúšať niečo nevšedné. Skúste navštíviť miesta, kde ste ešte nikdy neboli, pozvite na návštevu ľudí, ktorých ste dlho nevideli alebo sa prihláste na kurz, po ktorom už dlho túžite. Ochutnajte nové jedlá, kúpte si nový typ vône, oblečte sa úplne inak ako obvykle.

 

2. Rozprávajte sa s neznámymi

Spoznajte nových ľudí. Buďte otvorení k rým, ktorí pracujú v inej oblasti ako vy. Skúste ich pozorne počúvať. Budete prekvapení, koľko nových vecí sa dozviete. Takéto rozhovory vás privedú k iným myšlienkam a možno skvelým nápadom. Vďaka týmto rozhovorom môžete objaviť v sebe túžby, ktoré už možno zapadli prachom.

 

3. Spolupracujte

Keď vás niekto požiada o spoluprácu na nejakom projekte alebo vás pozve na zaujímavé podujatie, nebráňte sa pozvaniu. Často sa nám do niektorých vecí nechce pustiť, ale po rokoch  zisťujeme, že to bola tá najlepšia vec, čo sme mohli v istom životnom období urobiť.

 

4. Nájdite si tvorivú záľubu

Každý človek má v sebe ukrytý nejaký potenciál. Niekedy nemá čas na jeho spoznanie, inokedy ho aj pozná, ale kvôli pracovným alebo študijným povinnostiam naň zabúda. Výborným liekom proti depresiám a stereotypu je akákoľvek tvorivá činnosť. Veď možností je naozaj veľa. A tak tancujte, recitujte, cvičte, píšte básne, spievajte, štrikujte, maľujte, pestujte exotické rastliny. Budete prekvapení, ako sa vaša duša poteší.

 

5. Často spomínajte na krásne zážitky

Výborným liekom proti smútku a zlej nálade je spomínanie. Všetci máte v tajnom šuplíku spomienok ukryté krásne zážitky. Keď sa k vám dovalí smútok, zažeňte ho spomienkami na krásnu dovolenku, romantickú lásku, úspešne urobenú skúšku, dobré jedlo, víťazstvo v športovej súťaži či dobre zarecitovanú báseň. Vytiahnite staré fotky a o úsmevné situácie nebude určite núdza.

6. Oddychujte

Oddychovať nie je hriech. Bola doba, keď sa ľudia predbiehali v tom, kto dlhšie pracuje. Dnes sa stáva populárnejším umenie oddychovať. Čerstvá myseľ predsa pracuje lepšie. V čase oddychu k nám totiž prichádzajú tie najlepšie nápady. Len si ich nezabudnite pri tom oddychovaní zapisovať. Nerobte nič nasilu. Často práve  po oddychu nás zaplaví nová dávka energie.

 

7. Pomáhajte iným

Konanie dobrých skutkov ešte stále patrí medzi  najlepšie lieky proti negativite a stereotypu. Veď čo môže byť krajšie, ako keď niekomu pomôžeme, zavoláme, porozprávame sa alebo niekoho niekam pozveme?

Zdieľať na facebooku