Dávaj pozor na svoje myšlienky, stanú sa slovami.
Dávaj pozor na svoje slová, stanú sa činmi.
Dávaj pozor na svoje činy, stanú sa zvykmi.
Dávaj pozor na svoje zvyky, stanú sa charakterom.
Dávaj pozor na svoj charakter, stane sa tvojím osudom.
- Konfucius
Konfucius bol jeden z najslávnejších mysliteľov, politikov, štátnikov a filozofov. Jeho morálna filozofia bola obklopená náboženskou úctou. Dávala dôraz na morálku osobnosti i vlády, korektnosť v medziľudských vzťahoch, úprimnosť a spravodlivosť. Od jeho učenia sa odvíja aj filozofický smer konfucionizmus. Konfucius sa navždy zapísal do histórie a jeho múdrosť ovplyvňuje aj každodenné životy moderných ľudí.
Konfucius počas svojho života napísal množstvo kníh a ponúkol svetu veľké množstvo odporúčaní pre kvalitný a múdry život. Niektoré sú naozaj nadčasové a pomáhajú mnohým ľuďom ešte aj v dnešnej dobe prežívať plnohodnotný život. Pozrime sa na niektoré z nich.
Čo počujem, to zabudnem. Čo vidím, to si pamätám.
Čo si vyskúšam, tomu rozumiem.
- Konfucius
Nikdy nebudujte priateľstvo s ľuďmi, ktorí nie sú lepší ako vy sami
Vzájomné priateľstvo môže obe strany významne obohatiť. Preto rozvíjajte priateľstvá najmä s takými ľuďmi, ktorých prácu nejakým spôsobom obdivujete. Hovorí sa, že osobnosť človeka je priemerom piatich osobností, s ktorými prežíva najviac času. Snažte sa preto tento priemer zvýšiť a stretávajte sa hlavne s inšpiratívnymi ľuďmi, pokiaľ sa to aspoň trochu dá.
Nezáleží na tom, ako pomaly napredujete, pokiaľ sa nezastavíte
Akýkoľvek posun vpred, akékoľvek drobné zlepšenie predstavuje zlepšenie. Najhoršie je zostať stáť a nerobiť nič. Kým napredujete, nezáleží na tom, ako rýchlo idete.
Vždy, keď cítite hnev, myslite najskôr na následky
Každý to pozná. Človek sa nahnevá, stratí kontrolu a potom už len plače nad rozliatym mliekom. Pred týmto sa nás snaží Konfucius varovať: „Uvedomte si, kam vaše činy spejú, kým nestratíte kontrolu nad sebou samým.“
Múdry hľadá všetko v sebe, nerozumný všetko v druhom
Ak chcete zmeniť svet, začnite od seba. Nad sebou máte najväčšiu kontrolu a v sebe nájdete tie najdôležitejšie odpovede. Stačí si položiť správne otázky.
Kamkoľvek kráčate, kráčajte s celým srdcom
Väčšina ľudí sa nedokáže efektívne sústrediť na viacero vecí súčasne. Skúste sa radšej sústrediť len na jednu a vložte sa do nej s celým srdcom. Výsledky sa určite zlepšia.
Dávajte rady len ľuďom, ktorí hľadajú poznanie
Rozdávajte rady len tým, ktorí o ňu naozaj stoja. Tí si vás budú aj viac vážiť, budú vďační a nebudú mať pocit, že ich chcete poučovať.
Ak vás ľudia za chrbtom ohovárajú, znamená to, že ste pred nimi
Zabudnite na všetky urážky a útoky. Ak si budete všímať všetky urážky a klebety, nikdy neprídete do cieľa. Uvedomte si, že všetky takéto reakcie okolia sú prejavom závisti.
Nenechajte sa vyprovokovať svojimi nepriateľmi
Hnev nášmu organizmu neprospieva. Keď sa necháte vyprovokovať svojimi nepriateľmi namiesto toho, aby ste si zachovali chladnú hlavu, trpíte skôr, ako boj začal. Skús sa nad všetko povzniesť a protivníka obdarujte úsmevom. Výhra je zaručená.
Neopravovať svoje chyby znamená dopúšťať sa skutočných omylov
Veľmi veľa ľudí sa trápi kvôli svojej nedokonalosti. Zhoršujú si náladu výčitkami, sebaobviňovaním či sebaľútosťou. A to všetko len preto, že si nevedia odpustiť chybu, ktorú niekedy v minulosti urobili. Niektorí ľudia svoje chyby zakrývajú, predstierajú, že žiadne nerobia. Vlastných chýb sa boja. Táto skupina ľudí si často nesplní svoje ciele, pretože neodstraňujú svoje chyby. Existuje však aj druhá skupina ľudí, ktorí si svoje chyby uvedomujú a chcú ich aj opraviť. Oni dobre vedia, že vďaka chybám sa človek učí. Svoje chyby chápu ako lekcie, vďaka ktorým sa posúvajú vpred, približujú sa k splneniu svojich snov a menia sa na úspešných ľudí. Chýb sa netreba báť, pretože sú výzvou k hlbšiemu poznaniu a cestou k vyvarovaniu sa skutočných omylov. Veď aj samotný Konfucius povedal: „ Našou najväčššou slávou nie je nikdy nespadnúť, ale vstať vždy, keď padneme.“
Keď je zrejmé, že cieľ nemožno dosiahnuť, nemeňte svoj cieľ, zmeňte kroky, ktoré sú potrebné k jeho dosiahnutiu
Ak budete odhodlaní, tak sa nemusíte vôbec vzdávať svojich ambicióznych snov. Stačí si rozložiť cieľ na čiastkové kroky a jeden po druhom, deň po dni ich riešiť. Po čase sa obzriete a buď zmeníte niektoré postupy, alebo sa budete tešiť, lebo ste už blízko pri cieli.
Konfucius tiež hovoril, že človek sa stane dokonale cnostným vtedy, keď sa bude snažiť sám v sebe formovať:
- ušľachtilosť duše,
- úprimnosť,
- serióznosť,
- láskavosť.