10 pravidiel budhistických mníchov pre šťastnejší život

Budhistickí mnísi počas života vytvorili stovky pravidiel, ktoré majú pomáhať bežným ľuďom v každodennom živote.
Budhistickí mnísi počas života vytvorili stovky pravidiel, ktoré majú pomáhať bežným ľuďom v každodennom živote. / Foto: Pexels

Nakoniec bude aj tak záležať iba na troch veciach.
Na tom, ako silno si miloval.
Na tom, ako dobre si žil.
A na tom, ako ochotne si sa vzdal vecí, ktoré neboli určené pre teba.

- BUDHA

 

Budhizmus je filozofický systém, ktorého základ vytvoril Buddha Šakjámuni. Ide o jedno z najrozšírenejších svetových nábožensko-filozofickych hnutí, ktoré vyznáva 300 – 500 miliónov ľudí, hlavne v Číne, Bhutáne, Japonsku, Kambodži, Laose, Mongolsku, Mjanmarsku, na Srí Lanke, v Kórei, Thajsku, Tibete a Vietname. Budhizmus môžeme nazvať skôr životnou filozofiou alebo návodom na život. Je návodom pre ľudí, ako rozvíjať v sebe vlastnosti ako múdrosť, súcit, znášanlivosť a pokoj. Je označovaný aj ako ateistické náboženstvo, pretože nepozná osobného boha. Budhista verí v mravný zákon, v znovuzrodenie a spasenie - osvietenie. Neskôr začal byť Budha uctievaný ako boh i keď on sám to popieral.

 

Budhizmus je zaujímavý z filozofického hľadiska. Mnísi počas života vytvorili stovky pravidiel, ktoré majú pomáhať bežným ľuďom v každodennom živote. Pozrime sa na niektoré z nich.

 

Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru,
nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír. 

- BUDHA

 

1 | Prijímaj všetko tak, ako to je

Niektoré veci sa v živote zmeniť nedajú, a preto je jednoduchšie ich prijať. Nemá zmysel sa zaoberať  skutočnosťami, ktoré sa nedajú vrátiť späť. Ak sa niečo v živote stalo, tak je to preto, lebo sa to tak stať muselo.

 

2 | Nevyhľadávajte potešenie len kvôli potešeniu samotnému

Nemá zmysel vyhľadávať v živote povrchné potešenia. Kľúč ku šťastiu je urkytý v tom, že robíte to, čo vás baví. Ak robíte to, čo vás naozaj baví a zaujíma, nebudete mať nikdy potrebu vyhľadávať krátkodobé a často veľmi povrchné potešenia, radosť z ktorých väčšinou veľmi rýchlo vyprchá.

 

3 | Nespoliehajte sa na čiastočný pocit

Nespoliehajte sa na to, čomu neveríte. Nedáva to žiadny zmysel. Ak máte z niečoho len čiastočný pocit a je jedno či dobrý, alebo zlý, neverte tomu na sto percent.

 

4 | Neľutujte svoje činy

Nech už urobíte v živote čokoľvek, neľutujte svoje činy. Ak ste v nejakej chvíli niečo urobili, asi ste na to mali nejaký dôvod. To, že sa vám zdá postupom času váš čin zlý, je len klam. Pre ten jediný okamžik  a v určitej chvíli ste ten čin vnímali ako ten najlepší, a preto ste ho aj urobili. V určitom okamihu života to bola tá najsprávnejšia vec.

 

5 | Nezáviďte

Podľa budhistických mníchov je závisť jedna z najzbytočnejších vecí v celom vesmíre. Závisť v živote iba ubližuje, a to vám aj iným. Ak niekedy pocítite závisť, pretransformujte ju hneď na inšpiráciu.

 

6 | Nikdy nebuďte smutní kvôli odlúčeniu

Počas života nám ľudia do cesty prichádzajú a zároveň aj z nej odchádzajú. Podľa budhistických mníchov to takto v živote chodí a nemá zmysel proti tomu bojovať. Vždy je to tak, ako má byť.

 

7 | Nehnevajte sa a nenariekajte

Ak sa budete v živote iba sťažovať a nariekať, že sa nemáte tak, ako ste sa mať chceli, tak nič tým nezmeníte. Ak sa v živote nemáte tak, ako ste si to predstavovali, tak to jednoducho zmeňte, odporúčajú budhistickí mnísi.

 

8 | Zbavte sa majetku, ktorý už nepotrebujete

Ak vlastníte majetok, ktorý už nepotrebujete, je zbytočné si ho len tak nechávať. Radšej urobte dobrý skutok a podeľte sa oň s niekým.Uvidíte, že za tento dobrý skutok sa vám život zavďačí.

 

9 | Nebojte sa smrti

Budhistickí mnísi hovoria, že báť sa smrti je to isté, ako sa báť života. Smrť podľa nich k životu patrí. Je to základný kolobeh života. Podľa mníchov strach zo smrti je iba strach z nenaplnenia. Je to strach z toho, že človek svoj život premárni bez toho, aby duchovne rástol.

 

10 | Nikdy neschádzajte zo svojej CESTY

Každý prichádza na svet z nejakého dôvodu. Nech je už vaša cesta akákoľvek, vážte si, že po nej môžete kráčať.

Zdieľať na facebooku