Články: Pre študentov
O projekte

 

10 pravidiel budhistických mníchov pre šťastnejší život

Jaroslava Koníčková
Autor článku
Foto: Pexels
Budhistickí mnísi počas života vytvorili stovky pravidiel, ktoré majú pomáhať bežným ľuďom v každodennom živote. / Foto: Pexels

Nakoniec bude aj tak záležať iba na troch veciach.
Na tom, ako silno si miloval.
Na tom, ako dobre si žil.
A na tom, ako ochotne si sa vzdal vecí, ktoré neboli určené pre teba.

- BUDHA

 

Budhizmus je filozofický systém, ktorého základ vytvoril Buddha Šakjámuni. Ide o jedno z najrozšírenejších svetových nábožensko-filozofickych hnutí, ktoré vyznáva 300 – 500 miliónov ľudí, hlavne v Číne, Bhutáne, Japonsku, Kambodži, Laose, Mongolsku, Mjanmarsku, na Srí Lanke, v Kórei, Thajsku, Tibete a Vietname. Budhizmus môžeme nazvať skôr životnou filozofiou alebo návodom na život. Je návodom pre ľudí, ako rozvíjať v sebe vlastnosti ako múdrosť, súcit, znášanlivosť a pokoj. Je označovaný aj ako ateistické náboženstvo, pretože nepozná osobného boha. Budhista verí v mravný zákon, v znovuzrodenie a spasenie - osvietenie. Neskôr začal byť Budha uctievaný ako boh i keď on sám to popieral.

 

Budhizmus je zaujímavý z filozofického hľadiska. Mnísi počas života vytvorili stovky pravidiel, ktoré majú pomáhať bežným ľuďom v každodennom živote. Pozrime sa na niektoré z nich.

 

Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru,
nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír. 

- BUDHA

 

1 | Prijímaj všetko tak, ako to je

Niektoré veci sa v živote zmeniť nedajú, a preto je jednoduchšie ich prijať. Nemá zmysel sa zaoberať  skutočnosťami, ktoré sa nedajú vrátiť späť. Ak sa niečo v živote stalo, tak je to preto, lebo sa to tak stať muselo.

 

2 | Nevyhľadávajte potešenie len kvôli potešeniu samotnému

Nemá zmysel vyhľadávať v živote povrchné potešenia. Kľúč ku šťastiu je urkytý v tom, že robíte to, čo vás baví. Ak robíte to, čo vás naozaj baví a zaujíma, nebudete mať nikdy potrebu vyhľadávať krátkodobé a často veľmi povrchné potešenia, radosť z ktorých väčšinou veľmi rýchlo vyprchá.

 

3 | Nespoliehajte sa na čiastočný pocit

Nespoliehajte sa na to, čomu neveríte. Nedáva to žiadny zmysel. Ak máte z niečoho len čiastočný pocit a je jedno či dobrý, alebo zlý, neverte tomu na sto percent.

 

4 | Neľutujte svoje činy

Nech už urobíte v živote čokoľvek, neľutujte svoje činy. Ak ste v nejakej chvíli niečo urobili, asi ste na to mali nejaký dôvod. To, že sa vám zdá postupom času váš čin zlý, je len klam. Pre ten jediný okamžik  a v určitej chvíli ste ten čin vnímali ako ten najlepší, a preto ste ho aj urobili. V určitom okamihu života to bola tá najsprávnejšia vec.

 

5 | Nezáviďte

Podľa budhistických mníchov je závisť jedna z najzbytočnejších vecí v celom vesmíre. Závisť v živote iba ubližuje, a to vám aj iným. Ak niekedy pocítite závisť, pretransformujte ju hneď na inšpiráciu.

 

6 | Nikdy nebuďte smutní kvôli odlúčeniu

Počas života nám ľudia do cesty prichádzajú a zároveň aj z nej odchádzajú. Podľa budhistických mníchov to takto v živote chodí a nemá zmysel proti tomu bojovať. Vždy je to tak, ako má byť.

 

7 | Nehnevajte sa a nenariekajte

Ak sa budete v živote iba sťažovať a nariekať, že sa nemáte tak, ako ste sa mať chceli, tak nič tým nezmeníte. Ak sa v živote nemáte tak, ako ste si to predstavovali, tak to jednoducho zmeňte, odporúčajú budhistickí mnísi.

 

8 | Zbavte sa majetku, ktorý už nepotrebujete

Ak vlastníte majetok, ktorý už nepotrebujete, je zbytočné si ho len tak nechávať. Radšej urobte dobrý skutok a podeľte sa oň s niekým.Uvidíte, že za tento dobrý skutok sa vám život zavďačí.

 

9 | Nebojte sa smrti

Budhistickí mnísi hovoria, že báť sa smrti je to isté, ako sa báť života. Smrť podľa nich k životu patrí. Je to základný kolobeh života. Podľa mníchov strach zo smrti je iba strach z nenaplnenia. Je to strach z toho, že človek svoj život premárni bez toho, aby duchovne rástol.

 

10 | Nikdy neschádzajte zo svojej CESTY

Každý prichádza na svet z nejakého dôvodu. Nech je už vaša cesta akákoľvek, vážte si, že po nej môžete kráčať.

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.