Reštartujte sa na šťastie

  

O chvíľu tu máme nový rok. Býva dobrým zvykom si niečo krásne  priať. Len si spomeňte, čo všetko to už bolo. Niečo sa splnilo, niečo zapadlo prachom. Tradície nepustia a keď si všetci okolo vás v prvých sekundách nového roku budú niečo priať, tak sa nad tým pozastavíte aj vy a niečo si predsa len zaprajete aj vy. Túžby ľudí sú väčšinou stále tie isté. Točia sa okolo lásky, dobrých vzťahov, práce, kariéry, úspechov, šťastí.

Ale ako to vlastne funguje? Ako si pritiahnuť  k sebe zmenu k lepšiemu? Čo by ste mali urobiť preto, aby bol tento rok naozaj trochu iný? Možno veselší, naplnený akousi väčšou spokojnosťou a radosťou? Ako vrátiť do života zázračnú energiu, ktorá vás bude sprevádzať počas každého dňa? Vždy máte na výber minimálne z dvoch možností. Tak, ktorú si vyberiete?

 

Foto: Devianart1. Dávať alebo brať?

Väčšina ľudí  je upriamená skôr na to, ako dostávať veci do svojho života, namiesto toho, aby ich najprv začala dávať. Lenže tajomstvo šťastného života spočíva v dávaní.

Pocit z dávania je spúšťačom pozitívneho prežívania, pri ktorom môžete cítiť dobrý pocit zo seba. Dávanie je silnou motiváciou do ďalšieho pozitívneho konania. Kto dáva, nedáva len iným, ale aj sebe. A tak skúste v novom roku rozdávať stále viac, ako očakávate, že dostanete naspäť. Rozdávajte viac pochopenia, lásky, či úcty bez toho, aby sa vám to malo vrátiť. Lebo: „Človek rozmnožuje svoje vlastné šťastie tou mierou, akou ho dáva iným.“ (Jeremy Bentham)

 

 

2. Chváľte alebo kritizujte

V súčasnosti sme naučení hlavne kritizovať. Sme nároční, vyžadujeme veľa, a to hlavne od iných. Neustála kritika potom spôsobuje ochladenie vzťahov, hnev, apatiu. Každý človek má však v sebe dobré aj zlé stránky. Každý občas urobí niečo, čo si zaslúži obdiv a pochvalu. Ale koľkokrát sme zámerne prehliadali tieto situácie? Možno zo závisti a možno z ľahostajnosti. A aká je to škoda! Veď vďaka adekvátnej pochvale sme mohli získať nové priateľstvo, mohli sa zlepšiť vzťahy na pracovisku, zavládla by lepšia nálada.  A preto, nenechajte si v novom roku utiecť momenty hodné pochvaly. Po čase zistíte, že ste vo vzťahu šťastnejší a aj do práce chodíte radšej.

 

3. Vyžarujte radosť alebo hnev

Citáty- Buď tak šťastný, že keď sa na teba niekto pozrie, stane sa tiež šťastným.Človek sa môže sám rozhodnúť, či bude vyžarovať viac hnevu alebo radosti. Je len na ňom, či si bude všímať negatívne veci alebo tie pozitívne. Niekedy to vyzerá tak, že nás obklopuje viac zla, ale to je len uhol pohľadu. Sami sa rozhodujete, čo budete čítať, pozerať, akými ľuďmi sa budete obklopovať. Ak sa teda chcete cítiť lepšie, pozitívnejšie, ak sa chcete viac usmievať a byť spokojnejší, nájdite si viac spôsobov na to, ako mať radosť.

Začnite si všímať príjemné veci, čítajte pozitívnu literatúru, pozerajte obohacujúce programy, športujte a hlavne niečo tvorte. Zlo na svete existuje, existovalo a bude existovať. Ale popri ňom, síce dnes nenápadne, ale predsa, kráča aj dobro. Skúste ho vyhľadávať. Bude vám krajšie na svete. Vaša radosť vám pritiahne do života aj nových ľudí.

 

 

4. Prijmite zodpovednosť alebo obviňujte iných

Traduje sa pekný príbeh o človeku, ktorý si raz v noci vyšiel na prechádzku a natrafil na iného muža, ktorý liezol po kolenách pod pouličnou lampou a niečo hľadal. Spýtal sa ho, čo hľadá. Muž odpovedal, že hľadá stratený kľúč. Náš človek sa ponúkol, že mu s hľadaním pomôže. Tiež si kľakol a hľadal. Po hodine márnych pokusov sa spýtal: "Hľadali sme všade a nenašli sme nič. Ste si istý, že ste kľúč stratili tu? Muž odpovedal: "Nie, stratil som ho pred domom, ale tu pod lampou je oveľa viac svetla."


Nedozrel práve teraz čas na to, aby ste si uvedomili, že je načase  prestať hľadať odpovede na to, prečo máte problémy, tam kde nie sú, t.j. mimo seba? Samozrejme, máte dve možnosti, môžete naďalej zostávať v presvedčení, že niekto iný môže za vaše pocity alebo sa odpútate od tohto sebaklamu a začnete preberať zodpovednosť za seba a riešiť svoju situáciu.


„Za kvalitu Vášho života je zodpovedná iba jedna jediná osoba. Tou osobou ste vy.
Väčšina z nás je zvyknutá za tie stránky nášho života, ktoré sa nám nepáčia, obviňovať nejaký subjekt mimo nás. Obviňujeme každého a všetko, na čo môžeme zvaliť vinu. Nechceme vidieť, že skutočný problém spočíva inde, ako by sme si želali - nespočíva v okolí, ale v nás. ( Jack Canfield )

 

5. Buďte nároční alebo vďační

CitátyZamysleli ste sa niekedy nad tým, čo máte, čo vás obklopuje a beriete to ako samozrejmosť? Niekto možno áno, ale väčšina z vás pri svojom hektickom živote plnom povinností, termínov a úloh, určite nie. Ľudia sú zvyknutí na mnoho vecí, ktoré sú potrebné pre každodenný život a nepristupujú k nim s ocenením a vďačnosťou. Skôr každý myslí na to, čo by chcel a na to, čo ešte nemá, ale skutočnú hodnotu toho, čo už má, nepozná a neuvedomuje si ju. Skúste si v tomto roku viac vychutnávať to, čo už máte a sami zistíte, koľko radosti vám vkĺzne do duše. Vymeňte neustále túžby po niečom za úprimnú vďaku za to, čo už máte. Ak ste schopní oceniť to, čo máte, získate jeden z kľúčov k životnému uspokojeniu. Pocit vďačnosti prináša skutočnú radosť.

 

6. Učte sa alebo si myslite, že už všetko viete

Ľudia, ktorí sa neustále učia a prijímajú nové informácie pôsobia vždy spokojnejšie ako tí, ktorí žijú v predstave, že sú najmúdrejší na svete a že už na sebe nechcú nič meniť. Tí, ktorí študujú, tvoria, premýšľajú, rozprávajú častejšie o svojich nápadoch a nemajú čas na zbytočné klebety či hodnotenia iných. Takto pôsobia zodpovednejšie. Väčšinou majú presne stanovené ciele, a tak dokážu odolávať aj zbytočným pokušeniam a vybočeniam zo svojej cesty. Radi sa zapájajú do nových projektov, sú presvedčení, že nová výzva je šancou na zmenu k lepšiemu, a tak živia v sebe nádej. Takíto ľudia vyžarujú oveľa viac pozitívnej energie, ako tí, ktorí bezcieľne čakajú, čo nový deň prinesie.

Koľkokrát ste v živote stáli pred rôznymi dilemami? Učiť sa? Neučiť sa? Ísť na tréning alebo zabočiť do pivárne? Odpísať úlohu alebo ju vymyslieť sám? Uvariť zdravé jedlo alebo si kúpiť hamburger? A takto by ste mohli pokračovať ďalej. Vždy máte na výber. Môžete si vybrať čestnú a zároveň ťažšiu cestu alebo môžete dôjsť do cieľa aj skratkou. Aj na nový rok pri novoročných želaniach máte na výber. Hovorí sa, že každým podvodom alebo zjednodušením situácie prichádzame zároveň  aj o svoje sny. Čo z takej radosti, ktorá nevznikla čestným spôsobom? Trochu zahreje, ale chvenie v duši veru nevyvolá. Ani úctu k sebe samému. Za skratky sa v živote platí a neraz vyššia cena, akú by sme očakávali.

 

Nový rok vám dáva šancu vybrať sa buď novou cestou alebo kráčať po tej starej. Všetko záleží od vášho rozhodnutia. My vám prajeme, aby váš výber bol rozumný a priniesol vám len  pozitívne zmeny.

Čítajte viac o téme: Šťastie
Zdieľať na facebooku