Nech sú detské Vianoce o rodine a nezabudnuteľných okamihoch

Prežite s deťmi Vianoce, tak aby na ne spomínali ako na výnimočné chvíle v ich živote.
Prežite s deťmi Vianoce, tak aby na ne spomínali ako na výnimočné chvíle v ich živote. / Foto: Shuttersttock

Zohnať pre všetkých darčeky snov, pripraviť niekoľko druhov koláčov a dostatočné množstvo jedla, vyleštiť celý dom, ozdobiť stromček, nezabudnúť na vianočné pozdravy, ... a 24.decembra mať jazyk vyplazený po zem. Také sú paradoxné prípravy na sviatky pokoja väčšiny z nás. Každý rok si povieme, že ich konečne chceme prežiť inak. A to hlavne vtedy, keď máme malé deti. Chceme im dopriať tie najkrajšie sviatky roka bez zhonu, náhlenia a nervozity. Aby si pamätali tieto okamihy ako magické, plné lásky a vzájomnej blízkosti rodiny.

 

Urobme im ich nezabudnuteľné, také aké túžime a prestaňme sa naháňať aspoň raz v roku. Robme s deťmi veci, ktoré budú mať v ich spomienkach na Vianoce strávené s nami skutočnú hodnotu.

 

1. Stretnite sa s príbuznými a priateľmi

Tieto sviatočné chvíle prežívame v kruhu najbližších a užívame si vzájomnú blízkosť. Možno však máte v rodine niekoho, koho ste už dávno neboli navštíviť, kto je osamelý. Vianoce sú na takéto návštevy skvelou príležitosťou. Prekonajte lenivosť, sadnite do auta alebo do vlaku a navštívte niekoho, komu tým urobíte radosť. Okrem toho, že deťom cestou ukážete niekoľko zaujímavých miest, hradov či budov, budú si pamätať, že na Vianoce máme robiť ľuďom radosť svojou prítomnosťou.

 

2. Vysvetlite deťom pravú podstatu slovenských Vianoc

Sledovanie rôznych rozprávok o Santa Klausovi spôsobuje aj to, že niektoré deti už nepoznajú skutočnú históriu tohto sviatku. Nevedia rozpoznať slovenské symboly sviatkov, nepoznajú tradičné jedlá a zvyky. Rozprávajte sa s nimi o tomto dedičstve, ktoré pre nás zachovali naši predkovia. Prečítajte im príbeh ako Kristus prišiel na svet. Nemusíte byť vyslovene veriaci, aby vaše deti vedeli, čo slávime počas Vianoc. Pre ďalší vývin detí je veľmi dôležité poznať tradície svojej krajiny, aby o nich vedeli porozprávať cudzincom, s ktorými sa skôr či neskôr stretnú. Už v detstve formujte ich úctu k tradíciám, o ktoré sa vo svete budú môcť kedykoľvek oprieť a byť na ne hrdí.

 

3. Vianoce neznamenajú sledovanie televízie

Existuje veľa rodín, kde je práve v dňoch voľna zapnutý televízor od rána do večera. A to nielen v jednej izbe, ale niekedy aj v troch naraz. Deti potom bezcieľne pobehujú z izby do izby, nasávajú často nie práve najvhodnejšie informácie a neraz práve táto činnosť spôsobuje u nich nervozitu a podráždenosť. Ešte pred Vianocami sa dohodnite, ktoré rozprávky budete sledovať. Pozrite si ich spoločne a nezabudnite sa o nich aj porozprávať. Pýtajte sa na názory detí, na ich pocity. Zistite, čo deti najviac zaujalo. Takýto aktívny postoj k sledovaniu programov naučí vaše deti viac premýšľať nad tým, čo sledujú a naučia sa porovnávať jednotlivé programy. Práve na Vianoce máme na takýto prístup k televízii čas. Využite ho! Budete takto všetci spolu, viac sa spoznáte a porozprávate.

 

4. Choďte na vzduch a užite si sneh

Môžete začať prechádzkou v prírode, sánkovaním či stavaním snehuliaka. Čaro prechádzky je nielen v samotnej chôdzi, v dýchaní čerstvého vzduchu, ale má aj blahodarný účinok na dušu v podobe často príjemných rozhovorov. Vedci dokázali, že predovšetkým v príjemnom prostredí prírody sa naše srdcia otvárajú jeden druhému viac ako inokedy. A preto, teplo sa oblečte a užite si spoločne čarovnú zasneženú krajinu.

 

Foto: Shutterstock5. Pomôžte chorým a chudobným

Nemusíme sa na Vianoce predháňať v tom, kto dostal či kúpil drahší dar. Vianoce by mali byť hlavne o duchovnej hojnosti, no nie o luxuse a vyhadzovaní jedla. Spomeňte si s deťmi, že na svete sú milióny ľudí, ktorí denne hladujú. Odložte si peniaze či nejaký darček na pomoc tým, ku ktorým osud nebol taký štedrý. Dohodnite sa, že na Vianoce urobíte niekomu chudobnému či chorému radosť a pomôžete mu. Ideálne ak nájdete niekoho vo vašom okolí. Urobte to spoločne a naučte deti, že aspoň raz v roku by sme mali urobiť jeden takýto veľký krásny skutok. Môžeme sa vzdať niečoho v prospech iných. Verte, že vás to bude hriať na srdci ďaleko dlhšie ako akékoľvek drahé darčeky.

 

6. Vymyslite niečo nevšedné

Chodíte každý rok do drahého horského hotela? Vymeňte ho za chatu bez vody a elektriky  hlboko v horách. Sú vaše deti presýtené drahými hračkami, majú ich plnú izbu a už ich nebavia? Povedzte im, nech vyberú niekoľko z nich a zaneste ich spoločne do najbližšieho detského domova. Kupujete koláče? Tohto roku ich upečte spolu s deťmi. Vymyslite niečo, čo si  vaše deti určite zapamätajú. Pozvite k štedrovečernému stolu niekoho osamelého, či chudobného. Veď jedným z tradičných zvykov je tanier pripravený pre pocestného. Nemusí zostať prázdny. Nasýťte tých, ku ktorým život nebol taký štedrý.

 

Každá činnosť, ktorú robíte spolu s deťmi, má pre nich mimoriadne význam, pretože každá jedna zapadá do klbka nezabudnuteľných spoločných chvíľ. A práve tieto chvíle sú tým najkrajším darom, ktorý môžete svojím deťom dať. Je to dar, ktorý tvorí základ budúcej zrelej osobnosti, ktorá sa v dospelosti má o čo oprieť. Je dokázané, že nedostatočné množstvo pozitívnych zážitkov prežitých s najbližšími spôsobuje v dospelosti psychické problémy. Rozvinutá emocionalita a pokojne prežité detstvo s bohatými zážitkami je tým najlepším základom pre šťastné prežívanie dospelosti.

 

Samozrejme, naše deti sa tešia aj na bábiky, autíčka či iné populárne  hračky. Neodopierajte im ich, ale nesústreďujte sa len na ne. Nepripisujte im mimoriadny význam. Deti sa nebudú pamätať na hračky, ktoré ste im kúpili, ale budú spomínať na nádherné minúty a hodiny, ktoré s vami prežili. Keď v škole píšu sloh o Vianociach, máloktoré dieťa píše o tom, aké hračky dostalo (a ak píše, tak len okrajovo). Takmer všetci píšu o tom, ako boli pri starých rodičoch, ako sa s otcom guľovali, ako spolu piekli koláče, ako sedeli pri sviečkach, spievali a mama hrala na gitare, či ako išli hľadať do lesa stratený poklad.

 

Dnešné deti sú nielen inteligentné, rozhľadené a smelé, ale aj mimoriadne citlivé. Buďte pri nich nielen fyzicky, ale hlavne srdcom a venujte im naplno svoj čas. Ony to rýchlo vycítia a budú veľmi šťastné. Posadiť deti k počítaču alebo k televízoru dnes už nie je umením. Práve naopak. Dnes sa stáva moderným nachádzať  si čas a chuť zdieľať s deťmi ich svet. Vianoce nám ponúkajú priestor na to, aby sme to mohli zrealizovať. A možno sa stane zázrak. Spoločne prežité chvíle s deťmi  sa nám tak zapáčia, že sa ich nevzdáme ani po Vianociach. Rozumne využiť chvíle voľna sú skutočným umením. Ak si človek program na tieto vzácne dni vopred pripraví, môžu sa stať obohatením nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Zdieľať na facebooku