Prečo nás cestovanie robí šťastnými?

Ľudia cestujú z viacerých dôvodov. Ak ste si aj vy 1. januára povedali, že v tomto roku budete viac cestovať, urobili ste správne. Vedci dokázali, že práve  cestovanie z nás môže urobiť oveľa šťastnejších ľudí.
Ľudia cestujú z viacerých dôvodov. Ak ste si aj vy 1. januára povedali, že v tomto roku budete viac cestovať, urobili ste správne. Vedci dokázali, že práve cestovanie z nás môže urobiť oveľa šťastnejších ľudí. / Foto: Shutterstock

Ľudia cestujú z viacerých dôvodov. Jednak túžia po tom, čo doma nemajú. V našom prípade túžime väčšinou po mori. Ďalší cestujú preto, aby si upevnili zdravie a iní preto, aby sa stali múdrejšími. Túžia spoznávať históriu iných krajín.  Možno ste si aj vy 1. januára povedali, že v tomto roku budete viac cestovať. A urobili ste správne. Vedci dokázali, že práve  cestovanie z nás môže urobiť oveľa šťastnejších ľudí.

 

1. Cestovanie nás motivuje vystúpiť zo zóny pohodlia

To, že si cestu plánujeme, pripravujeme sa na ňu, študujeme si informácie o krajine, ktorú navštívime, to všetko nás núti zmeniť zaužívané stereotypy a núti nás venovať sa niečomu novému. Aj skutočnosť, že si na cestovanie šetríme peniaze, nás núti meniť zvyky. V niečom sa uskromníme, lebo máme pred sebou nový cieľ.

 

2. Cestovanie nám formuje sebavedomie

Okrem krásnych spomienok z dovolenky, ktoré nikdy nezovšednia, nám cestovanie prináša i mnoho ďalších pozitív. Riešiť problémy za jazdy v prenajatom aute, cestou bicyklom po skalnatých horách alebo na recepcii v hoteli v štáte, ktorého jazyk ovládame len nedokonale, nie je jednoduché. Ak ich však vyriešime, naše sebavedomie zdravo stúpne, budeme na seba hrdí a naše schopnosti nám prinesú pocit spokojnosti.

 

3. Ak na cestách stretávame šťastných ľudí aj my sa stávame šťastnejšími

Dovolenkové destinácie sú často plné ľudí, ktorí odpočívajú a užívajú si. Nie sú znudení, ale šťastní a ich šťastie je nákazlivé podobne ako šťastie domácich obyvateľov mnohých južanských krajín. Keď sa na nás ľudia okolo usmievajú aj my sa cítime spokojnejšie a šťastnejšie. Chudoba pritom v mnohých prípadoch nie je prekážkou šťastia. Naopak, pri spoznávaní zemegule často zisťujeme, že chudobnejšie národy sú  veľakrát oveľa bezprostrednejšie a šťastnejšie ako tie bohaté.

 

4. Práve pri cestovaní si začneme vážiť také veci, ktoré sme doteraz vnímali ako samozrejmosť

Zaujímavé je i to, že vďaka cestovaniu znovu oceníme i bežný život v domácom prostredí. Uvedomíme si, čo a kto nám chýba a začneme si ľudí a veci vážiť oveľa viac. Ak sa dostaneme do chudobnejších krajín, ako je tá naša, začneme si vážiť veci, ktoré doma máme bežne.

 

5. Stretneme nových priateľov

Cestovanie nám dáva píležitosť spoznávať veľa nových ľudí. A niektorí z nich sa môžu stať našimi priateľmi na celý život.

 

6. Vďaka cestovaniu máme šancu odpútať sa od elektronických zariadení

Mnohí z nás sedia celé roky za počítačmi, a preto pobyt v zahraničí, do ktorého si počítače ani tablety nevezmeme, ponúka možnosť, ako sa na svet opäť dívať iným spôsobom a nielen cez obrazovku. Ak si vypneme internet či mobil, cestovanie si môžeme užiť ešte viac.

 

7. Vďaka cestovaniu sa veľa naučíme

Nové vedomosti nám bežne do hlavy len tak nenaskáču, ale počas cestovania sa i táto skutočnosť mení. Sme nútení používať cudzí jazyk, orientovať sa v mapách, navštevujeme múzeá, pozorujeme, ako funguje nová kultúra. Nové vedomosti sa učíme rýchlo a ľahko.

 

8. Cestovanie nám posilňuje zdravie

Ak veľa chodíme, plávame, veslujeme alebo sa venujeme akémukoľvek inému pohybu, formujeme si nielen svalstvo, ale ak sme pri tom aj na vzduchu, dobíjame si hladinu vitamínu D.

 

9. Ostaneme nám v mysli veľké množstvo zážitkov

Vďaka cestovaniu prežijeme veľa príhod, stretneme veľa zaujímavých ľudí a uvidíme veľké množstvo zaujímavostí. Toto nám nikto nikdy z našej mysle nevymaže. Vždy, keď nám bude smutno, môžeme sa na nejaký zážitok spomenúť a naša nálada má šancu sa vylepšiť. Vďaka cestovaniu sa môžeme stať aj zaujímavými spoločníkmi, pretože môžeme o svojich zážitkoch rozprávať.

 

Dnes už málokto čaká na leto, aby sa pustil do cestovania. V súčasnosti môžeme cestovať kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Je to len otázka priorít, či sa do cestovania pustíme alebo nie. Kto chce, cestu k dosiahnutiu aj tohto cieľa si vždy nájde.

Zdieľať na facebooku