Žijeme v rýchlej dobe. Okrem rýchlosti nám dnešná doba ponúka oveľa viac možností na využitie voľného času, ako tomu bolo v minulosti. A tak je niekedy veľmi ťažké uložiť sa do postele a poriadne sa vyspať. Popri tom si často neuvedomujeme, že nedostatok spánku spôsobuje okrem únavy aj poruchy sústredenia alebo sťaženú schopnosť rozmýšľať. Počas spánku sa celé naše telo aj mozog zregenerujú a pripravia na ďalší úspešný deň. Okrem dĺžky spánku je dôležitá aj kvalita spánku, teda to, ako si pri spánku naše telo oddýchne. Na dobrý spánok sa človek musí vedieť aj pripraviť. Dnes sa pozrieme, ako si navodiť kvalitný spánok, vďaka ktorému sa vám môže pozitívnym smerom naštartovať aj výkonnosť v škole a popri tom budete mať dostatok energie aj na ďalšie aktivity vo vašom živote.
1. Aj spánok je potrebné si vedieť naplánovať
Žijeme v dobe, keď si už takmer všetko plánujeme. Popri tých všetkých povinnostiach, často zabúdame práve na spánok, ktorý je popri tom veľmi zdravý a potrebný. Je vhodné chodiť spávať každý večer v rovnakom čase. Naše telo aj myseľ si tak navyknú, že je čas ísť do postele. Pri plánovaní spánku je dôležité vedieť, kedy potrebujete vstať, odpočítať počet hodín, ktoré strávite spánkom a výsledok je čas, kedy musíte zaľahnúť do postele.
2. Vypnite všetky obrazovky
Modré žiarenie z našich počítačov, tabletov, notebookov či mobilných telefónov telu pripomína slnečné žiarenie, a preto telo prestáva produkovať hormón spánku, melatonín. To môže viesť nielen k poruchám spánku, ale aj k problémom so zrakom, depresii, či dokonca rakovine. Hoci existujú aplikácie na reguláciu modrého žiarenia, úplne sa vyhnúť používaniu mobilného telefónu či počítača pred spaním je najlepšia voľba.
3. Pred spaním nemyslite na povinnosti
Ak sa chcete dobre vyspať, mali by ste sa naučiť nemyslieť tesne pred spaním na povinnosti, učenie či nejakú prácu. Zbytočne sa vám zvýši hladinu stresu a tepová frekvencia, čo vám neumožní zaspať. Navyše pri spánku si potrebuje oddýchnuť najmä mozog. Keď mozog nie je zahltený myšlienkami, oddýchne si aj telo. Pracovný stav mysle je veľmi odlišný od ideálneho stavu mysle, ktorý chcete mať v posteli. Po zhasnutí stolnej lampičky by mozog nemal vnímať nič iné, ako to, ako je vlastné telo uvoľnené a aký príjemný je dotyk vankúša.
4. Skôr, než si ľahnete spať, napíšte si, za čo ste vďační
Ľudská myseľ hľadá problém, inak povedané, hľadá to, čo je zlé a snaží sa to vyriešiť. Preto je veľmi ľahké upadnúť do negatívneho myslenia. Pozitívni ľudia však vedia ako bojovať s negativitou. Ak chcete aj vy byť šťastnejší a efektívnejší, spíšte si každý deň tri veci, za ktoré ste vďační, že sa stali. Nemusí to byť nevyhnutne nič veľké, dôležité je, naučiť svoju myseľ fungovať v tomto režime. Navyše, keď budete mať každý deň takto spísaný, budete mať oveľa lepší prehľad o svojom napredovaní a váš život vám bude z dlhodobého hľadiska pripadať plnší a zmysluplnejší. A samozrejme, keď si takto spíšete udalosti z uplynulého dňa, viete, že to najdôležitejšie ste dostali na papier a že sa tým už pri zaspávaní naozaj nemusíte zaoberať.
5. Uvoľnite sa
Pred spánkom potrebujete vypnúť svoju myseľ a uvoľniť telo. Uvedomte si, že v tom momente nezáleží na ničom inom, iba na dôkladnom uvoľnení. Meditácia je výborný spôsob, ako dostať z hlavy všetky nepotrebné myšlienky, zamerať sa na svoje telo a uvoľniť sa.
6. Plán na ďalší deň si zapíšte
Ďalší skvelý spôsob ako utíšiť svoju myseľ, je zapísať si všetky svoje povinnosti, ktoré vás čakajú nasledujúci deň. Keď máte všetko zapísané, nemusíte to ďalej držať v hlave. A keď sa ráno zobudíte, presne viete, čo potrebujete urobiť.