Učeniu sa nedá vyhnúť. Všetci sa občas musíme niečo naučiť. Ak sa čokoľvek chceme naučiť, treba sa zameriavať na dve základné veci: na to čo sa chceme naučiť, ale aj na správny proces učenia sa.
Väčšinou všetci vieme, čo sa máme naučiť, horšie je to s tým, že nevieme, ako to čo najsprávnejšie urobiť. Čiže nepoznáme správne a účinné stratégie učenia sa. Knihy, skriptá a učebnice obsahujú základné fakty, napríklad dátumy, mená, udalosti, ale návod na správne a efektívne učenie málokto pozná.
Rôzne výskumy preukázali, že študenti s horšími výsledkami majú podstatné deficity v porozumení kognitívnych stratégií. Môžeme teda povedať, že jednou z príčin slabších výsledkov študentov je to, že nevedia, ako proces učenia sa vlastne funguje.
Pozrime sa teda na najzákladnejšie stratégie efektívneho učenia, ktoré naozaj fungujú.
1. Učte sa s radosťou
S úsmevom na tvári ide všetko ľahšie. Nikdy nezačínajte učenie s pocitom, že to nikdy nebudete potrebovať. Vedomosti sú najväčším bohatstvom človeka. Sú tým jediným, čo máme pri sebe neustále.
2. Repetitio est mater studiorum
Podstata kvalitného a efektívneho učenia spočíva hlavne v opakovaní faktov. Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti. Informáciu si lepšie zapamätáte, ak si ju častejšie opakujete. Opakovaním informácie sa preruší proces zabúdania, a tak sa informácia lepšie zapíše do mozgu. Rôzne pomocné kartičky môžu byť výbornou pomôckou. Najmä, ak sú vytvorené ako otázky, kde je potrebné doplniť odpoveď.
3. Učenie si netreba zľahčovať
Učiť sa v tichu, opakovať si učivo v pokoji a pohodlí izby alebo v študovni je zaužívaný spôsob učenia. Avšak ani trochu sa nepribližuje reálnym podmienkam v živote, kedy informáciu potrebujeme použiť. Psychológovia teda radia sťažiť si podmienky pri učení a dodať si pár rušivých elementov. Napríklad, pri opakovaní príkladov z fyziky je lepšie, ak si striedate rôzne typy príkladov. Takto si mozog pripravíte na skutočné podmienky testovania. Mozog musí prepojiť viacero vedomostí a nakoniec k nim pripojí niečo nové.
4. Nepodceňujte náročnosť učiva
Niekedy si po prečítaní textu poviete, že aké je to jednoduché. No práve texty, ktoré sa ľahko čítajú, môžu byť zradné. Po chvíli sa môžete pristihnúť pri tom, že čítané vety vôbec nevnímate. Spomenúť si na takto získané informácie je prakticky nemožné.
5. Spájajte staré poznatky s novými
Prepájanie vedomostí z jednotlivých predmetov alebo odborov, to je to pravé učenie sa. Pochopenie súvislostí vedie k vytvoreniu takmer nezabudnuteľnej informácie. Dobré je učiť sa na konkrétnych príkladoch zo života, mozog si to lepšie zapamätá. Tiež prepojenie zložitejšej informácie s jednoduchšou uľahčuje proces pochopenia, a tak aj pamätania.
6. Zosumarizujte si, čo ste sa naučili
Výskum z Harvard Business School ukázal, že výkonnosť zamestnancov, ktorí na konci pracovného dňa venovali 15 minút rekapitulovaniu svojej práce, stúpla o 22,8%. Pri spätnom pohľade na to, čo cez deň dokázali a urobili, získajú ľudia pocit vlastnej užitočnosti. A preto sa aj viac snažia! Podobným spôsobom sa dá motivovať aj pri učení.