Metóda 6 mysliacich klobúkov podporí deti v kreativite

Metóda 6 mysliacich klobúkov
Metóda 6 mysliacich klobúkov / Foto: Shutterstock

V rodine, na pracovisku či vo chvíľach odpočinku často túžime po niečom novom, lepšom či nevšednom. Dokonca už i v škole začínajú učitelia deťom zdôrazňovať dôležitosť kreativity a oceňovať ju. Kde však hľadať nové nápady? Čo robiť, keď neprichádzajú? Ako podporiť deti, aby boli kreatívne?

 

K rozprúdeniu  myslenia nám môže pomôcť technika tzv. šiestich mysliacich klobúkov. Je to metóda kreatívneho myslenia a riešenia problémov. Jej princípom je použitie šiestich rôznych uhlov pohľadu na jednu vec, šesť rôznych spôsobov uvažovania o probléme. Týchto šesť uhlov je symbolicky vyjadrených šiestimi farbami – biela, červená, žltá, čierna, zelená a modrá. Tvorca metódy, doktor de Bono, identifikoval šesť odlišných stavov, na ktoré je možné mozog "naladiť". V každom z týchto stavov mozog identifikuje a privádza do roviny vedomej myšlienky rôzne aspekty problematiky, o ktorej uvažujeme (napr. vnútorný inštinkt, pesimistický úsudok, neutrálne fakty). Počas interpretácie problému sa človek riadi podľa farby nasadeného klobúka. Nepozerá na problém komplexne, ale len z tej perspektívy, ktorá je danému klobúku určená.

 

Kreatívne myslenie

Mnohí rodičia neustále premýšľajú nad tým, ako nielen zaujať svoje deti, ale ako im aj pomôcť v ich rozumovom a citovom napredovaní. Túto metódu sa môžete za určitých podmienok využiť aj v domácom prostredí rodiny ako napríklad súčasť čítania kníh, pozorovania rôznych objektov či premýšľania nad rôznymi problémami. Môžete sa jej venovať napríklad  v období prázdnin, na rôznych výletoch, vo chvíľach voľna, počas upršaných či pochmúrnych zimných dní, či pri obyčajnej diskusii počas dlhého cestovania v aute. Vyplníte tak deťom čas a zároveň ich rozvíjate.

 

Základný popis 6 klobúkov

Ako kreatívne myslieť? - 6 mysliacich klobúkov

 

 

Kvôli názornosti uvádzam príklad hry:

Zadáme napr. tému PES a deti si postupne "nasadzujú" jednotlivé klobúky a nahlas hovoria svoje myšlienky:

Biely: Štvornohé zviera, cicavec so srsťou. Ochranca a miláčik rodiny.

Červený: Lenivé, sebecké zviera, ktoré sa správa v rodine ako diktátor. Vyžaduje neustálu pozornosť a starostlivosť.

Žltý: Je užitočný, lebo pomáha ľuďom preklenúť pocity smútku a samoty. Svojho majiteľa dokáže často aj ochrániť a pomôcť mu.

Čierny: Útočí na ľudí, hryzie, deti sa ho boja, naháňa strach.

Zelený: Môžeme si zriadiť psí hotel, predajňu šiat a potravín.

Modrý: Niektorí ľudia psy milujú, iní ich neznášajú.

 

Pozrite si ďalší príklad aplikácie tejto metódy pri čítaní známej rozprávky O škaredom káčatku:

Po prečítaní rozprávky dávame dieťaťu na hlavu klobúky vždy inej farby. Vysvetlíme mu, že každá farba predstavuje iný spôsob rozprávania, myslenia a čo je najdôležitejšie – vždy iný pohľad na tú istú vec . Jednotlivé pohľady môžeme prepísať veľmi jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom na papier, ktorý má dieťa pred sebou.

 

6 mysliacich klobúkov

 

 

Možností ako a kedy je možné túto metódu využiť je mnoho. Neváhajte preto čas so svojimi deťmi prežiť plnohodnotne a pokiaľ je to možné, stále ich obohacovať.

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Kreativita
Zdieľať na facebooku