Učiť sa o dobrom vzťahu môžete aj vo dvojici

  Foto: Bigstock

Je jedno, koľko má človek rokov, lásku potrebuje. Niekedy pre ňu neobetuje veľa, inokedy všetko. Niekedy sa láska k určitej osobe stane až závislosťou. Niekedy je to však tak, že nech človek robí čokoľvek, toho druhého už nedokáže zaujať. Hlboko cíti, že pre neho neznamená nič. Zrazu lásku vystrieda prázdnota, úzkosť, smútok, žiaľ . Nech je už láska akákoľvek, vždy si prajeme, aby vydržala čo najdlhšie a nikdy neskončila. Bohužiaľ, niekedy to však býva úplne naopak. V knihách a príručkách sa často píše o tom, že partneri musia byť zároveň najlepší priatelia, musia spolu veľa  komunikovať, mať spoločné záujmy, vymaňovať sa zo stereotypu a vytvárať si vlastné rituály. Ale čo by mohli ešte robiť navyše, aby ich láska vydržala čo najdlhšie?

 

1) Pýtajme sa a odpovedajme

Väčšina problémov vo vzťahu vzniká preto, lebo ľudia nevedia správne komunikovať. Problém často nastáva vtedy, že si myslíme, že to, čo je normálne pre nás, je normálne aj pre toho druhého. Lenže každý človek je iný. To si len domýšľame, že vieme, čo si myslí ten druhý. Domnienky vedú k tomu, že keď druhý niečo tvrdí, môžeme predpokladať, že tým myslí niečo iné. A keď niečo nevraví, môžeme predpokladať, že niečo zamlčuje. A sú aj takí ľudia, ktorí si myslia, že vieme čítať my ich myšlienky. A keď tak neurobíme, cítia sa urazení. Veď sme to mali predsa predpokladať. Za normálnych okolností, keď niečo nevieme, mali by sme sa opýtať a nie si len niečo myslieť, tušiť, očakávať alebo predpokladať. Práve tieto často nereálne predpoklady vedú k problémom vo vzťahoch. Tiež by malo platiť, že čo si myslíme aj  hovoríme a čo hovoríme, to aj robíme. A tak pýtajme sa a zrozumiteľne odpovedajme. Predídeme tak zbytočným konfliktom.

 

2) Nikto nie je dokonalý

Dokonalý človek neexistuje. Môže však existovať dokonalý vzťah. Ako vyzerá? Je to vzťah, na ktorom si partneri dávajú záležať a pracujú na ňom. Uvedomujú si, že aj napriek svojej nedokonalosti, keď sa budú snažiť, môžu si vytvoriť krásny vzťah. Musí na tom však naozaj záležať obom. Tí, čo hľadajú dokonalého partnera, hľadajú celý život. Taký neexistuje. Život funguje tak, že vždy nájdeme niekoho nedokonalého, kto ale môže dokonale ladiť s nami a svojimi prednosťami dopĺňa naše nedostatky. A čo je najdôležitejšie, že obaja „nedokonalí partneri“ si uvedomujú, že musia na sebe celý život pracovať a mať snahu zdokonaľovať sa.

 

3) Zamerajme sa na pozitíva

Život nie je len prechádzkou ružovou záhradou. Občas aj padáme, ale vďaka chybám aj rastieme a napredujeme. Chyby nás vedú k múdrosti. Zlé veci nás nútia k aktivite. I so vzťahmi by to malo byť tak. Aj vzťah by sa mal posúvať od zlých vecí k dobrým. Problémy vo vzťahu nás môžu  posúvať ďalej. Ale tie problémy a chyby musíme riešiť. A keď si ich uvedomíme, vysvetlíme, rozoberieme, v budúcnosti sa im môžeme vyvarovať. Človek sa neustále učí. A učiť sa môže aj vo dvojici. O tom je hlavne vzťah. Veď nie je nič krajšie, ako si navzájom pomáhať, podržať sa, rozosmiať a dvíhať sa navzájom.

 

4) Neporovnávajte vzťahy

Na svete neexistujú dvaja rovnakí ľudia. A preto nemôžu existovať ani dva rovnaké vzťahy. Ak sa opakujú vo vzťahoch tie isté problémy, tak to obyčajne nie je spôsobené partnerom, ale nami. Kto opakuje rovnaké chyby, dostáva sa stále do tých istých problémov. Nie je dobré prepájať minulosť s prítomnosťou. Staré rany sa musia zahojiť a až potom sme pripravení na nový vzťah. Až keď sme vyliečení zo starých rán, uvedomujeme si, ako nám predchádzajúca skúsenosť pomohla k tomu, aby sme teraz boli múdrejší.

 

5) Vyvarujme sa zbytočných problémov

Žijeme v dobe predstáv a ilúzií. Televízia nás učí žiť životy iných, časopisy nás motivujú k tomu, aby sme sa zaujímali o životy iných viac ako o vlastné. Učíme sa stále viac žiarliť, pochybovať, zosmiešňovať, obviňovať. Bojíme sa. Strach sa valí zo všetkých strán. O dobre sa dočítame málo. Dobro ľudí nudí. Potrebujú vedieť, že niekomu je ešte horšie ako im samotným. A tak žijeme v ilúzii a naše životy nám často pretekajú pomedzi prsty. Neriešime svoje problémy, ale zamýšľame sa nad problémami iných. A možno si myslíme, že to niekto vyrieši za nás. Keby sme sa od ilúzií oslobodili, mali by sme dosť času na vychutnávanie vlastného života. A mali by sme dosť času aj na budovanie vlastných vzťahov a prípadné riešenie problémov, ktoré sa občas vyskytnú. A možno tie problémy sú len v našich hlavách. Možno vôbec neexistujú. Čo ak je potrebné nájsť si len dostatok času na kvalitnú komunikáciu s partnerom? Úprimná komunikácia dokáže zahnať zlé mraky, ktoré visia nad našimi hlavami. Úprimná komunikácia vie  tiež vniesť viac slnka do každého vzťahu.

 


ZDROJ: Erika Matějková: Jak řešiť konflikty a problémy v manželských vztazích
Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy
Zdieľať na facebooku