10 tipov na hry na snehu pre celú rodinu

Zabavte sa s deťmi na snehu vďaka našim tipom.
Zabavte sa s deťmi na snehu vďaka našim tipom. / Foto: Bigstock

Zima nám opäť dopriala poriadnu snehovú nádielku. Užite si tieto dni s deťmi na čerstvom vzduchu. Pripravili sme pre vás tipy na hry na snehu, pri ktorých sa môže zabaviť celá rodina. 

 

1. Snehový bowling

Základom je vytvoriť si peknú a hladkú dráhu, tú si deti môžu vyrobiť pomocou lopaty na sneh. Potom si vytvarujú  snehové gule a nakoniec postavia na koniec dráhy plechovky či plastové fľaše, ktoré budú zhadzovať. Hru si môžete zahrať aj ako súťaž, v ktorej sa zapojí celá rodina. Hrať môže každý sám za seba alebo si môžete vytvoriť družstvá.

 

2. Vybíjaná na snehu

Vybíjanú s loptou poznáme azda všetci, počas zimy sa však môže hrať snehová vybíjaná, teda namiesto klasickej lopty sa používajú snehové gule. Deti a rodičia sa rozdelia do dvoch skupín, keď vás zasiahne guľa a vy ju nechytíte tak idete bokom a vypadávate, ak ju chytíte, tak vypadáva ten, kto hádzal. Hra pokračuje dovtedy, až kým nie sú všetci členovia jedného tímu vybití.

 

3. Maľujeme na kmeň stromu

Na kôru stromu nanesieme vrstvu snehu, ktorá poslúži ako plátno. Na vytvorenú vrstvu deti potom maľujú temperovými farbami.

 

4. Rodinný portrét

Ak nie je sneh úplne zmrznutý, deti si doň môžu ľahnúť a vytvoriť tak odtlačok celej postavy. Urobiť to môžu aj rodičia a vznikne tak pekný rodinný portrét. Vyskúšať tiež môžete namiesto celej postavy odtlačiť do snehu vaše ruky alebo tvár.

 

5. Vráť snehuliakovi nos

Princíp hry je podobný ako hra na slepú babu, deťom sa zaviažu oči šatkou alebo šálom, párkrát ich otočte, aby boli na chvíľu stratené v priestore. Potom vyberte snehuliakovi mrkvu a dieťa ju musí vrátiť na správne miesto.

 

6. Postavte si hrad zo snehu

Počas letných dovoleniek všetci na pláži stavajú obrovské pevnosti z piesku, skúste to preniesť v zime aj na vaše záhrady či na sídlisko. Postaviť si snehový hrad deti môžu pomocou snehu, vedierok, formičiek a lopatiek, využiť môžu tie, čo používajú v lete do piesku. Väčšie deti si môžu skúsiť postaviť iglu.

 

7. Kto má väčšiu snehovú guľu

Zasúťažte si s deťmi o to, komu sa za rovnakú dobu podarí vytvoriť väčšiu snehovú guľu. Z vytvorených gúľ si môžete následne postaviť snehuliaka.

 

8. Rozpúšťanie snehu

Naplňte hrnček snehom a doma nechajte roztopiť, sneh po roztopení už zrazu nezaplní celý hrnček, ako keď bol tuhý. Nechajte deti pozorovať a skúmať, prečo to tak je.

 

9. Rozvíjanie fantázie

Ak je vonku veľká zima a teplota klesne pod nulu, mráz začne maľovať po oknách. Nechajte deti rozvíjať svoju fantáziu pri opisovaní toho, čo na nich vidia.

 

10. Hra na ľadové kráľovstvo

Objavujte s deťmi zamrznuté vodopády či voľne dostupné jaskyne. Deťom to môže pripomínať ľadové kráľovstvo, okrem toho, že sa tam dá zahrať si môžu dievčatá do batohov zbaliť i nejaké krásne šaty, ktoré si potom oblečú na fotky v tomto kráľovstve. Nezabudnite však, že deti musia mať pod šatami veľa vrstiev, aby neprechladli.

Zdieľať na facebooku