Jeseň ponúka množstvo materiálov, príroda sa ukladá na zimný spánok, stromy sa zbavujú listov a svojich plodov. Tieto prírodné matierály sú výborné na domáce tvorenie a hranie.
Prinášame vám tipy na jesenné aktivity pre tých najmenších, aktivity sú určené na rozvoj jemnej motoriky i na nápadité tvorenie. Pobyt vonku je pre nás v tejto dobe čoraz vzácnejší, využite čas strávený vonku s deťmi naplno.
1. Zbieranie listov
Zbierajte s deťmi popadané lístie. Zapojte ich do jesenného upratovania okolo domu, môžu listy zbierať do fúrikov, vedierok či použiť svoje detské hrable a vyhrabať ich z trávnika.
2. Triedenie popadaných listov a plodov
Nechajte deti vytriediť popadané listy a plody, teda šišky ku šiškám, listy ku listom a tak ďalej.
3. Jesenné počítanie
Deti sa učia základné čísla už v ranom veku, na prstoch vedia ukázať, koľko majú rokov či koľko detičiek videli na pieskovisku. Precvičte si s nimi jednoduché počítanie pomocou spadnutých listov. Deti môžu listy zbierať a následne ich počítať.
4. Priraďovanie správnych farieb
Vyrobte deťom kartičky s listami v rôznych farbách, deti potom môžu priraďovať listy k správnej farbe na papieri. Listy môžu pripnúť na kartičku štipcom na bielizeň.
5. Jesenný mini strom
Deti si môžu vďaka listom a plodom vytvoriť vlastný mini strom, stačí na papier nakresliť základ stromu, teda kmeň a halúzky, na ktoré deti následne nalepia listy.
6. Lov jabĺčok
7. Senzorická miska
Vytvorte deťom senzorickú misku, do ktorej dáte napríklad vatové guličky, listy, plody stromov. Deti si prekryjú oči šatkou a následne dajú ruky dnu. Predmety im vopred neukážte. Podľa hmatu budú hádať, čo práve držia v ruke.
8. Pečenie koláčikov
Upečte si s deťmi koláčiky s jesennou tématikou.
9. Monštrum z listov
10. Spievanie jesenných piesní
11. Tvorenie umeleckých obrazov
Keďže jeseň je naozaj bohatá na prírodné materiály a krásne farby, tvorenie umeleckých diel je v tomto období veľmi jednoduché.