Hry, ktoré sa môžu hrať deti samy

Aktivity pre deti, ktoré sa dokážu zahrať aj samé, dokonca si pritom môžu zlepšovať svoje športové schopnosti.
Aktivity pre deti, ktoré sa dokážu zahrať aj samé, dokonca si pritom môžu zlepšovať svoje športové schopnosti. / Foto: Bigstock

Potrebujete mať čas pre seba, ale tiež potrebujete deti nejakým spôsobom zabaviť? Nedávajte im do rúk telefón, ani im nepúšťajte najnovšiu rozprávku na Netflixe. Pošlite ich na záhradu alebo do vedľajšej izby, nech sa zahrajú samy. Prinášame vám niekoľko tipov na aktivity, pri ktorých im nemusíte asistovať vy ani súrodenci.

 

Trénovanie loptových hier

Hrá vaše dieťa basketbal či futbal? Na precvičenie zručností nepotrebuje žiadnych spoluhráčov. Streľbu do koša si môže dieťa trénovať samo, tiež môže trénovať dribling. Čo sa týka futbalu, strieľať lopty do brány sa naučí iba pravidelným tréningom. Na zlepšovanie týchto športových schopností nepotrebuje partnera, skúste deťom kúpiť odrazovú sieť, ktorá im loptu vráti, a tak nemusia neustále po ňu chodiť do brány.

 

Hranie hry 7-Up

Vaše dieťa potrebuje loptičky a priestor, v ktorom sa nemôže nič rozbiť, napríklad garáž či príjazdovú cesta. Loptičky by mali byť veľmi skákavé, teda tenisové či malé gumové skákavky. Pravidlá hry 7-Up.

 

Trénovanie raketových športov

Dieťa si môže zahrať tenis či bedmintom aj samo. Zdá sa vám, že sa to nedá? Pri tenise môže loptičku hádzať do steny a vždy ju následne odraziť. Zlepšuje si tým tak koordináciu ruka-oko, čo je veľmi užitočné. Pri bedmintone naopak košík odráža do výšky.

 

Hranie s obručou Hula Hoop

Trénovať môžu deti v interiéri, ale aj na záhrade. Vyzvite ich, aby spočítali koľkokrát sa obruč otočí okolo nich, aby im nepadla. Ukážte im nejaké videá s obručou hula hoop, aby videli, aké triky sa s ňou môžu naučiť.

 

Trénovanie tancovania

Výraz „tancuj, ako by sa nikto nepozrel“, naberá úplne iný význam. Mnoho ľudí je nervóznych z tancovania na verejnosti, môžete teda dieťa povzbudiť, aby tancovalo samé a pracovalo na svojich zručnostiach a budovaní svojho sebavedomia. Deti môžu využiť hry, ako Just Dance alebo Zumba, tie pomôžu deťom zostaviť akýsi repertoár pohybov.

 

Zdokonaľovanie jazdy na bicykli

Pošlite deti na malú expedičnú jazdu po záhrade na bicykli, je to vynikajúca príležitosť pre deti, kedy si musia uvedomiť, že rodičia pri nich neustále nebudú a jazdu na bicykli musia zvládnuť aj bez dozoru. Pripraviť im môžete malé prekážky, ktoré posunú ich zručnosti na vyššiu úroveň.

 

Vytváranie umeleckých diel

Dajte deťom veľké plátno či papier, pastelky, fixy, farby. Môžu nakresliť napríklad nejaký obraz do interiéru alebo aj čokoľvek chaotické pri čom si oddýchnu. Takouto aktivitou sa zabavia na niekoľko hodín.

 

Hra na malých stavbárov

Máte na záhrade piesok či kopec hliny? Dajte deťom vedierka, lopatky a nechajte ich stavať podľa ich fantázie. Postaviť si môžu napríklad hrad z piesku alebo kvetinovú záhradu.

 

Trénovanie sólového volejbalu

Čo je to sólový volejbal? Táto hra je možná aj v interiéri, natiahnite sieť či stuhu, nafúkajte balón a dieťa môže začať. Odrazí balón na druhú stranu, rýchlo podlezie sieť a loptu pošle opäť tam odkiaľ prišla. Môže sa to zdať ako zvláštna hra, ale odrážanie balónov deti veľmi baví, tým že budú podliezať sieť a snažiť sa stihnúť balón zase odraziť si tiež zlepšia reflexy.

Zdieľať na facebooku