Stisk ruky dokazuje, či je váš mozog zdravý, tvrdia vedci

Nová štúdia o zdravom mozgu priniesla zaujímavé výsledky. Stisk ruky je indikátorom zdravia mozgu, tvrdia vedci.
Nová štúdia o zdravom mozgu priniesla zaujímavé výsledky. Stisk ruky je indikátorom zdravia mozgu, tvrdia vedci. / Zdroj: Pexels

Vedci vo Veľkej Británii uskutočnili výskum, ktorým skúmali fungovanie mozgu. Realizovali ho na vzorke takmer pol milióna ľudí všetkých vekových kategórií a priniesol zaujímavé zistenia.

 

Viete, aký pevný je váš stisk ruky? Možno sa pýtate, prečo by to malo byť pre vás dôležité, no vedci tvrdia, že silnejší ľudia majú lepšie fungujúci mozog. Teda, čím väčšiu silu v rukách máte, tým je váš mozog v lepšej kondícii. Podľa výskumu sa zistilo, že ľudia, ktorých zovretie päste bolo najsilnejšie, obstáli v testoch mozgu najlepšie. Vedci pri tom sledovali rýchlosť ich reakcie, pamäte a schpnosť logicky riešiť problémy.

 

Foto: Pexels

 

„Pri zohľadnení viacerých faktorov ako sú vek, pohlavie, telesná hmostnosť či vzdelanie, naša štúdia potvrdzuje fakt, že ľudia s väčšou silou majú lepšie fungujúci mozog,“ povedal k novým zisteniam Dr. Joseph Firth.


Stačí teda trénovať mozog v posilňovni?

„Súvislosť medzi týmito dvomi vecami sa nedá poprieť, no na to, aby sme potvrdili, či môže silové cvičenie pozitívne vplývať na náš mozog, musíme uskutočniť ďalšie výskumy,” upozorňuje Dr. Joseph Firth.


Je známe, že aeróbne cvičenia sú pozitívne nielen pre náš mozog, ale aj psychiku. Zatiaľ však ešte nedokážu jednoznačne potvrdiť, či možno aj silové cvičenie rovnako považovať za prínos pre náš mozog. Na potvrdenie tejto súvislosti budú potrebné ďalšie štúdie.

 


Zdroj: www.spring.org.uk
Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku