Ako naučiť dieťa zlomky? Tieto tipy vám iste pomôžu!

Ako jednoducho naučiť deti zlomky pomocou rôznych aktivít.
Ako jednoducho naučiť deti zlomky pomocou rôznych aktivít. / Zdroj: i.pinimg.com

Zlomky robia problém nejednému malému školákovi. Naučte ich deti jednoducho a rýchlo pomocou rôznych hier a aktivít. Pomôžte im s matematikou vhodnými aktivitami, nech ju počítajú s radosťou a ľahkosťou.

 

Zlomková pizza

Zlomková pizza, čo to vlastne je? Tak na toto potrebujete kúsok kreativity a nejaký ten čas, ktorý venujete príprave na takto chutnú pizzu. Rozdeliť ju môžete na 4 či 8 častí. Na rôzne časti môžete pridať "prílohy", ktoré budú deti počítať a zakaždým k tomu napíšu vetu, ako napríklad: Olivy sa nachádzajú na 3/4 pizze.

 

Zdroj: i.piming.com

 

Ktorý zlomok je väčší?

Na porovnávanie zlomkov môžete použiť domino. Deti si ho jednoducho môžu naukladať vedľa seba, a potom už len medzi to písať znamienka veľkosti.

 

Zdroj: 1.bp.blogspot.com

 

Lego zlomky

Pripravte si podložku, kartičky so zlomkami a kúsky lega. Na kartičky napíšte zlomky, ktoré budú deti potom z lega skladať.

 

Zdroj: jdaniel4smom.com

 

Torta z plastelíny

Ďalší veľmi jednoduchý spôsov na učenie zlomkov je delenie plastelíny na rôzne časti. Deti vám pritom budú hovoriť, aké zlomky to sú.

 

Zdroj: creatingalearningenvironment.com

 

Určujeme, čo je väčšie

Takýto pracovný list so zlomkami si môžete priamo vytlačiť alebo jednoducho nakresliť. Deťom môžete povyfarbovať časti, podľa ktorých budú zapíšu zlomky. Tiež ich môžu porovnávať, ktorý je väčší. Podobnú aktivitu si môžete vytvoriť s rôznymi už pripravenými číslami, kedy budú deti len krúžkovať správne zlomky, ktoré vidia na koláčových diagramoch vyfarbené.

 

Zdroj: worksheetfun.com

Kopčeky zmrzliny

Na túto aktivitu si pripravte kornútky a kopčeky zmrzliny so zlomkami. Do kornútku môžete dať zlomok, ktorý budú deti potom násobiť alebo naopak deliť. Túto aktivity môžete vyskúšať aj tak, že deti budú sčítavať zlomky na kopčekoch a do kornútku napíšu správny výsledok.

 

Zdroj: teacherspayteachers.com

 

Lego skladačky

Jednoduchú aktivitu s lego skladačkami môžete použiť hneď na úvod pri vysvetľovaní základných príkladov. Pýtajte sa napr. "Z koľkých častí sa skladá táto vežička?"


Zdroj: planningplaytime.com

 

Využite žolíkové karty

Taktiež veľmi jednoduchý spôsob na vysvetlenie zlomkov. Túto aktivitu môžete využiť na sčítavanie alebo odčítavanie zlomkov tak, že medzi karty dáte plus alebo mínus a deti tak budú sčítavať jedotlivé zlomky.

 

Zdroj: mathfilefoldeygames.com

 

Skúste to s youtuberom

Pokiaľ by deťom zlomky robili stále problémy a vy by ste už nevedeli, ako im pomôcť, skúste im pustiť toto video slovenského domoškoláka Samka. V dnešnej dobe sú youtuberi veľmi populárni, a možno ich zaujmete touto cestou.

 

Čítajte viac o téme: Matematika
Zdieľať na facebooku