Z dojčaťa sa v období 12 - 18 mesiacov stáva batoľa, kedy dieťa robí veľké pokroky v jemnej i hrubej motorike. Zvládne už lepšie pracovať s ručičkami – zlepšil sa jeho pinzetový úchop prstami, sedenie, lozenie a v mnohých prípadoch i chodenie. Stále je čoraz zvedavejšie a potrebuje viac a viac objavovať náš svet. Montessori aktivity sú na to ako stvorené. Mnohé pomôcky si dokážete jednoducho vyrobiť doma a dieťa sa zahrá a zároveň naučí mnoho nových vecí.
Odliepanie páskou prilepených hračiek
Aktivita je výborná na trénovanie jemnej motoriky a pinzetového úchopu. Stačí vám klasická lepiaca páska, nejaká tácka a zopár gumených hračiek, napr. aj tie, ktoré používate na hranie do vane.
Rozlišovanie farieb
Dieťa sa učí rozlišovať základné farby. Takto jednoduché pomôcky si zvládnete doma pripraviť aj sami, stačia vám len farebné dózy, do ktorých urobíte diery a veľa gombíkov, ktoré tam budú deti vhadzovať a znova vyberať a miešať, až do omrzenia.
Pomoc v kuchyni
Dieťa si do prvého roku rozvíja jemnú motoriku rôznym spôsobom, no určite ho dokážete podporiť aj ďalšími aktivitami, napr. aj počas varenia v kuchyni. Môžete mu dať ošúpať napríklad uvarené vajíčko alebo mandarinku či čokoľvek, čo v tomto veku zvládne.
Plnenie pohárikov
Touto činnosťou učíte dieťa k presnosti. Pripravte veľkú nádobu plnú korálok, nachystajte dva poháriky, do ktorých musia deti premiestniť korálky lyžicou. Pri tejto aktivite však buďte veľmi pozorní, pretože ide o drobné predmety, ktoré by si dieťa mohlo vložiť do úst či do nosa, preto od neho určite neodchádzajte. Prípadne korálky môžete nahradiť niečím väčším jedlým ako napr. cereálne guličky.
Učíme sa vešať bielizeň
Táto skvelá aktivita patrí k domácim prácam, ktoré deti veľmi bavia. Keď vás vidí, chcelo by vám hneď pomáhať. Môžete mu spraviť vlastnú šnúru s bielizňou. Kúsok špagátiku môžete pripevniť kdekoľvek, nastrihajte rôzne kusy látky a nakoniec pridajte štipce. Alebo mu ponúknite na vešanie oblečenie pre bábiky.
Hráme sa s kockami
Deti sa rady bavia stavaním komínov a vežičiek z kociek. Táto aktivita taktiež rozvíja jemnú motoriku, dieťa získava presnosť a istotu pri vedení ruky, teda dokáže dať kocku na kocku. Môžete tiež využiť stavebnice lega s veľkými kockami, ktoré sú určené pre najmenších. Ich spájanie a rozpájanie je pre deti rovnako fascinujúce.
Rozlišujeme zvieratká
Na túto aktivitu potrebuje len pár zvieratiek a ich obrázky, ktoré si môžeme vytlačiť aj na domácej tlačiarni. Nechajte potom deti nech samy priraďujú zvieratká k správnym obrázkom.
Prekážková dráha
Niektoré deti už majú takú stabilitu, že dokážu prekročiť aj nízke prekážky. Pripravte im doma prekážkovú dráhu, pri ktorej si trénujú hrubú motoriku a zdokonaľujú sa v udržiavaní rovnováhy a chodení.
Navliekanie krúžkov
Na túto aktivitu budete potrebovať nejaký stojanček, napríklad ten, na ktorý dávate kuchynské papierové utierky a krúžky, ktoré si môžete vyrobiť z roliek toaletného papiera alebo práve kuchynských utierok. Krúžky môžete zafarbiť, aby to bolo pre deti lákavejšie a ony ich už len budú navliekať na stojan a tým trénovať jemnosť rúk.
Hádzanie loptičiek
Túto aktivitu môžeme zaradiť medzi domáce práce, deti budú hádzať farebné loptičky do koša a tie, ktoré netrafia (verte, že ich bude veľa) si zodvihnú a hodia znova.
Premiestňovanie, žmýkanie a prelievanie
Zdokonaľovanie jemnej motoriky, deti sú jemnejšie a sú si istejšie. Nechajte ich premiestniť napríklad fazuľky z jednej misky do druhej, alebo nech prelievajú vodu z hrnčeka do hrnčeka.
Lovenie pingpongových loptičiek
Na túto aktivitu si pripravte misku s vodou, pár pingpongových loptičiek a naberačku alebo lyžicu. Dieťa si touto aktivitou trénuje pozornosť, presnosť a tiež rovnováhu.