Náš mozog má sociálne superschopnosti

Kľúčom k lepšiemu životu nie je veľa peňazí, ale sociálne superschopnosti, o ktorých ani nevieme.
Kľúčom k lepšiemu životu nie je veľa peňazí, ale sociálne superschopnosti, o ktorých ani nevieme. / Foto: Bigstock

Kľúčom k lepšiemu životu nie je veľa peňazí, ale sociálne superschopnosti, o ktorých ani nevieme.

 

Náš mozog má všetky možné druhy schopností. Avšak na základe niektorých z nich môžeme byť šťastnejší, chytrejší a produktívnejší. 

 

Sociálna bolesť je skutočná

Ak by ste sa mali zamyslieť nad najbolestivejšími zážitkami z vášho života, pravdepodobne by smrť blízkeho človeka bola v rebríčku vyššie ako zlomenina. Avšak ak by ste počúvali príbeh o zlomenom srdci, pravdepodobne by ste si mysleli, že táto bolesť je len metaforická. Zatiaľ čo zlomenina spôsobuje skutočnú bolesť, sociálna bolesť, ktorá vzniká odmietnutím alebo stratou, skutočnú bolesť nespôsobuje. Je to teda len mefatora?

Pred viac ako 10 rokmi, sa skupina výskumníkov rozhodla zistiť, či sociálna bolesť existuje vďaka jednoduchému pokusu s loptičkou. Zistili, že počas vynechania z hry sa v mozgu aktivujú rovnaké centrá, ako pri fyzickej bolesti. Vďaka paracetamolu tento efekt zmizne, rovnako ako pri fyzickej bolesti. Sociálna bolesť je teda skutočná bolesť.

 

Sociálna bolesť je jednu z našich superschopností

Na prvý pohľad sa to možno zdá nezmyselné, aby ľudia takouto bolesťou trpeli, keďže nás dokáže z normálneho života vyradiť aj na týždne. Avšak bez nej by sme boli stratení. Podľa Maslowovej hierarchie potrebujeme na prežitie jedlo, vodu a pístrešie a bez všetkého ostatného sa dokážeme zaobísť. Avšak nie je to tak úplne pravda, pretože na prežitie potrebujeme aj sociálne vzťahy. Práve sociálna bolesť je to, vďaka čomu prežijeme od detstva, vďaka čomu spolu žijeme, pracujeme, a trávime voľný čas. Čo nás vedie, aby sme spoločne tvorili. Pretože človek sám toho veľa nedokáže.

 

Všetci vieme čítať myšlienky

Hrali ste niekedy kameň-papier-nožnice? Na prvý pohľad to vyzerá ako skvelý spôsob riešenia konfliktov, pretože nikdy neviete, čo váš oponent dá. Avšak, existuje množstvo variácií, podľa ktorých sa hráči riadia. Neskúsení mužskí hráči začínajú hru omnoho častejšie s gestom ‘kameň‘, pretože kameň sa spája so silou. A toto dáva chytrému protihráčovi výhodu. V roku 2006 muž menom Bob Cooper vyhral spomedzi viac ako 500 hráčov tejto hry, vrátane výhry nad profesorom matematiky. Po svojej výhry povedal: ,,Je to všetko iba o predpovedaní toho, aký ťah urobí váš protihráč. Je dôležité, aby ste zmanipulovali jeho myslenie o tom, čo si myslí, že zahráte, aby ste sa dostali do jeho hlavy, kde ho môžete ľahko pomýliť.‘‘ Bob si nechal narásť bradu, aby vyzeral ako drsňák, ktorý často zahrá kameň.

Nie je to len Bob, ale každý z nás dokáže čítať myšlienky. A dokonca to robíme niekoľkokrát za deň. Vyhodnocujeme viditeľné znaky, na základe ktorých vieme vyhodnotiť celú situáciu. Dokážeme sa vžiť do mysle iných, predstaviť si, ako by v danej situácii zareagovali, a vďaka tomu dokážeme spolupracovať. Nie je to rovnaké ako naša schopnosť analyzovať situáciu. Ľudský mozog má vonkajší systém, ktorý analyzuje, a vnútorný systém, ktorý je určený na čítanie myšlienok. Nedokážu fungovať zároveň, takže keď  pracuje jeden, druhý nepracuje. Čiže myšlienky dokážeme čítať iba vtedy, keď naša hlava práve neanalyzuje.

 

Najväčším problémom je, že naše sociálne schopnosti, čiže čítanie mysle a sociálnu bolesť, nedokážeme dostatočne oceniť. Neuvedomujeme si, aké sú sociálne schopnosti v našom živote dôležité. Kľúčom k tomu, aby sme boli šťastnejší, chytrejší, a produktívnejší, je práve to, aby sme boli sociálnejší.

 

Ako funguje sociálne centrum mozgu v praxi?

V škole sa berie sociálnosť ako nepriateľ učenia, avšak viac sa naučíme, keď učíme niekoho iného než keď máme prejsť testom. Sociálna motivácia vedie k tomu, že mozog sa dokáže naučiť viac, pretože sa aktivuje jeho sociálne centrum namiesto analytického centra.

V biznise takisto  funguje sociálne centrum. Všetci vieme, že skvelí lídri majú tie najproduktívnejšie tímy. A čo tvorí skvelého lídra? Nie je to ten, ktorý je zameraný analyticky, ale ten, ktorý má skvelé sociálne zručnosti. Tie nám umožňujú znásobiť analytické schopnosti ľudí okolo nás. Vedú k lepšej spolupráci a ľudia v tíme sa dokážu lepšie dopĺňať. Avšak takýto typ lídrov je menej než jedno percento, pretože rola sociálnych zručností je neustále zanedbávaná.

Už dávno vieme, že sociálne spojenia sú dôležité pre naše šťastie, a nie sú to peniaze. Napriek tomu počas posledných desaťročí išli do popredia peniaze, a nevážime si až natoľko naše sociálne konexie, priateľov a rodinu. Avšak peniaze nám nedokážu kúpiť čas, ktorý môžeme stráviť so svojimi blízkymi. Skutočným zdrojom šťastia nie je veľa peňazí, nové auto, ani veľký dom. Ale sú to práve chvíle, ktoré strávime s našimi najbližšími.

 

Kľúčom  je uvedomiť si hodnotu sociálnosti

Najväčším nedostatkom ľudí je, že si nedokážeme uvedomiť hodnotu sociálneho v našom živote. Ak chceme, aby budúce generácie boli chytrejšie, šťastnejšie a produktívnejšie, musíme ich učiť o ich sociálnych superschopnostiach už od mladého veku a musíme im pomôcť tieto schopnosti trénovať. Je ťažké vysvetliť deťom, prečo sa musia učiť matematiku, ale je jednoduché vysvetliť, prečo by mali trénovať sociálne schopnosti. Práve tie im totiž budú pomáhať po zbytok života.

  


Zdroj: youtube.com

Zdieľať na facebooku